----------------------

دلایل خونریزی بعد از رابطه جنسی + عوارض و درمان

برای اغلب زنان پیش می آید که گاهی پس از نزدیکی خونریزی واژینال را تجربه می کنند. در واقع، تا ۶۳ درصد از زنان یائسه طی نزدیکی، خشکی واژن و خونریزی واژینال یا لکه بینی را تجربه می کنند. همچنین، تا ۹ درصد زنان غیر یائسه خونریزی پس از مقاربت را تجربه می کنند. خونریزی گاه گاه معمولا باعث نگرانی نمی شود. در صورتی که بعضی از عوامل خطر را دارید و یا یائسه شده اید، خونریزی پس از مقاربت نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

علل خونریزی پس از رابطه جنسی

علل خونریزی بعد از رابطه ی جنسی

از نظر پزشکی خونریزی پس از رابطه جنسی به عنوان خونریزی پس از مقاربت شناخته می شود. این خونریزی در زنان در سنین مختلف رخ میدهد. در زنانی که جوان هستند و یائیه نشده اند، منبع خونریزی معمولا دهانه رحم میباشد. در زنانی که یائسه هستند، منبع خونریزی متفاوت تر است. و می تواند از قسمت های زیر باشد:
– مجرای ادرار
-دهانه رحم
– رحم
– مجرای پیشاب
هرچند خونریزی پس از مقاربت احتمال دارد به خاطر یک بیماری شایع باشد اما از نظر علل، سرطان دهانه رحم بزرگترین نگرانی است. این نگرانی به طور ویژه برای زنان یائسه صدق میکند.
عفونت
برخی عفونت ها در بافت های واژن التهاب ایجاد کرده و ممکن است منجر به خونریزی شود. این موارد عبارتند از:
– واژینیت یا التهاب مهبل
– بیماری التهاب لگن
– بیماری های آمیزشی (STD)
– سرویکس
– سندرم ژنتیک یائسگی (GSM)
در گذشته سندروم ژنتیک یائسگی به عنوان آتروفی واژن شناخته می شد. این وضعیت در زنان در دوران پیش از یائسگی یا یائسگی و کسانی که تخمدان های آنها برداشته شده است، شایع است. همانطور که سن شما افزایش میابد، به ویژه زمانی که دوره های قاعدگی شما متوقف میشوند، استروژن کمتری در بدن شما تولید میشود. استروژن هورمون زنانه مسئول تنظیم سیستم تولید مثل شما است.زمانی که سطوح استروژن شما پایین تر است، موارد متعددی برای واژن شما رخ میدهد. بدن شما روانکاری کمتر واژن را تولید می کند، بنابراین باعث خشکی واژن می شود. همچنین سطوح پایین تر استروژن کشش واژن را کاهش می دهد. بافت های واژن ضعیف تر و کوچک می شوند. این مسئله می تواند منجر به ناراحتی، درد و خونریزی در طول رابطه جنسی شود.
خشکی واژن
ممکن است علت خونریزی پس از رابطه جنسی خشکی واژن باشد. عوامل متعددی میتواند باع خشکی واژن شوند که مهمترین آنها عبارتند از:
– برداشتن تخمدان ها
– برخی از داروها، از جمله داروهای سرماخوردگی، داروهای آسم، برخی داروهای ضد افسردگی، و داروهای ضد استروژن
– شیمی درمانی و پرتودرمانی
– شروع مقاربت قبل از تحریک کامل
– دوش واژینال
– زایمان
– شیردهی
– مواد شیمیایی در محصولات بهداشتی زنانه، مواد شوینده برای لباس ها، و استخرها
– سندرم شوگرن، بیماری التهابی سیستم ایمنی بدن که رطوبت تولید شده توسط غدد درون بدن را کاهش می دهد.
پاره شدن واژن
رابطه جنسی، خصوصا رابطه جنسی شدید، می تواند باعث خراش و یا بریدگی های کوچک در مهبل (واژن) شود. در صورتی که به علت یائسگی، شیردهی یا سایر عوامل خشکی واژن داشته باشید، احتمال بروز این مسئله بیشتر خواهد بود.
پولیپ
توده های غیر سرطانی را پولیپ مینامند.پلیپ ها گاهی بر روی دهانه رحم و یا در اندومتر رحم قرار می گیرند. پولیپ مانند دانه زنجیر آویزان میشود. تکان خوردن پولیپ می تواند بافت اطراف آن را تحریک کند و باعث خونریزی از رگ های خونی کوچک شود.
سرطان
یکی از نشانه های شایع سرطان رحم و رحم ، خونریزی واژینال غیرمعمول، از جمله خونریزی بعد از نزدیکی میباشد. این نشانه در ۱۱ درصد از زنان مبتلا به سرطان دهانه رحم که برای اولین بار به دنبال درمان به پزشک مراجعه میکنند، دیده میشود.همچنین خونریزی پس از یائسگی می تواند نشانه ای از سرطان رحم باشد.
در چه صورت شما در معرض خطر بیشتری برای خونریزی پس از نزدیکی هستید؟
اگر موارد زیر را داشته باشید، امکان دارد بیشتر در معرض خطر خونریزی پس از مقاربت باشید:
– اگر بدون استفاده از کاندوم رابطه جنسی داشته باشید.
– اگر قبل از مقاربت به طور کامل تحریک نشده باشید.
-اگر سرطان رحم یا دهانه رحم داشته باشید.
– اگر در دوره پیش از یائسگی، یائسگی یا پس از یائسگی باشید.
– اگر اخیرا زایمان کرده باشید یا به نوزاد خود شیر بدهید.
– اگر به طور مکرر واژن خود را شستشو دهید.
با بروز این علائم به پزشک مراجعه کنید
خونریزی پس از مقاربت ممکن است با علائمی همراه باشند،این علائم بسته به علت آن متفاوت است. در صورتی که یائسه نیستید، هیچ فاکتور خطر دیگری ندارید و تنها لکه بینی یا خونریزی جزئی وجود دارد که به سرعت از بین می رود، احتمالا نیازی به مراجعه به پزشک ندارید اما اگر خونریزی واژینال پس از یائسگی رخ داد، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

علل خونریزی پس از رابطه جنسی

– خارش یا سوزش واژن
– احساس تیرکشیدن یا سوزش هنگام ادرار
– مقاربت دردناک
– خونریزی سنگین
– تهوع یا استفراغ
– ترشحات غیرمعمول واژینال
– سرطان دهانه رحم و رحم
– شکم درد شدید
– کمر درد
خونریزی واژینال، از جمله خونریزی پس از نزدیکی، می تواند نشانه سرطان گردن رحم و رحم باشد. این سرطان ها بیشتر در زنان بالای ۵۰ سال و زنان یائسه شایع هستند.

علاوه بر سن، عوامل دیگر خطر عبارتند از:
– سابقه خانوادگی یکی از این سرطانها
– داشتن اضافه وزن (برای سرطان آندومتر)
– استفاده از قرصهای ضدسرطان به مدت پنج سال یا بیشتر (برای سرطان دهانه رحم)
– آلوده شدن به ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) (برای سرطان گردن رحم).
همانند سایر انواع سرطان ها، زمانی که سرطان در مراحل اولیه شناسایی شود، درمان موثر تر خواهد بود.اگر خونریزی پس نزدیکی را تجربه کردید و دوران یائسگی را سپری میکنید، به پزشک خود مراجعه کنید تا سرطان های دهانه رحم و رحم شناسایی یا رد شوند.
عوارض
برای خونریزی پس از نزدیکی معمولا عوارض جدی شایع نیست ، مگر اینکه علت سرطان یا عفونت درمان نشده باشد.
برخی از عوارض احتمالی خونریزی پس از نزدیکی عبارتند از:
– آنمی
خونریزی شدید یا طولانی می تواند باعث کمبود آهن در بدن شود زیرا سلول های قرمز خون در بدن شما از بین می روند. نشانه های کم خونی عبارتند از:
ضعف
سرگیجه
خستگی
سردرد غیر طبیعی رنگ پریدیگی غیر طبیعی پوست
ممکن است پزشک در مواقعی که کم خونی به علت خونریزی باشد مکمل آهن تجویز کند.اما رژیم غذایی که از غذاهای غنی از آهن تشکیل شده باشد میتواند بهترین جایگزین برای مکمل ها باشد.
-عفونت
خطر ابتلا به عفونت ادراری زمانی که دچار خشکی واژن هستید، بیشتر خواهد بود.پی بردن به علت خونریزی پس از نزدیکی، نشانه بسیاری از بیماری ها است. ابتدا پزشک سرطان را با بررسی واژن و دهانه رحم، گرفتن پاپ اسمیر و احتمالا انجام بیوپسی، رد خواهد کرد. اگر سرطان مشخص شود، به متخصص ارجاع داده خواهید شد.
پس از اینکه سرطان به عنوان علت خونریزی شما حذف شد، برای تعیین علت، چندین مرحله میتواند انجام شود:
آزمایش ادرار
آزمایشات خون
معاینه واژن و رحم، به صورت بصری یا از طریق دستگاه بزرگنمایی به نام کولپوسکوپ
سونوگرافی ترنس واژینال
آزمایشات ترشحات واژن
درمان خونریزی پس از مقاربت:
اگر علت خونریزی مشخص شود راه های درمانی نیز مشخص خواهد شد.
استفاده از روان کننده ها (لوبریکانت)
در صورتی که خونریژی به علت خشکی واژن رخ دهد، روان کننده های واژن می توانند موثر باشند. این محصولات توسط دیواره های واژن جذب می شوند و باید به طور منظم از آنها استفاده شود. آنها باعث افزایش رطوبت و کمک به بازگرداندن اسیدیته طبیعی واژن می شوند.روان کننده های واژن در طول مقاربت اصطکاک ناخوشایند را نیز کاهش می دهند. بهتر است از محصولات حاوی پارابن یا پروپیلن گلیکول اجتناب کنید.
هشدار: روان کننده های مبتنی بر روغن مانند وازلین، می توانند کاندوم ها و دیافراگم های لاتکس را از بین ببرند. وازلین و کاندوم را مخلوط نکنید. اگر این نگرانی را دارید، از یک روان کننده حاوی آب یا سیلیکون استفاده کنید.

استفاده از حلقه استروژن حلقه استروژن
اگر یائسگی یا تخریب تخمدان ها علت خشکی باشد، از پزشک خود درباره استروژن درمانی مشورت بگیرید. محصولات موضعی استروژن شامل کرم های واژینال و شیاف استروژن وجود دارند که میتوانید استفاده کنید. گزینه دیگر حلقه استروژن میباشد. حلقه استروژن یک حلقه انعطاف پذیر است که در واژن قرار دارد. این حلقه دوز پایین استروژن را برای ۹۰ روز آزاد می کند.هورمون درمانی خوراکی که جایگزین هورمون استروژن و پروژستین می شود، گزینه درمان دیگری برای برخی از زنان است. با پزشک خود درباره خطرات و مزایای این نوع درمان مشورت کنید.

علل خونریزی پس از رابطه جنسی

درمانهای دیگر:
عفونت و خشکی واژن می توانند علت واژینیت باشند. علت ممکن است ناشناخته باشد. بسته به علت، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند.آنتی بیوتیک ها همچنین ممکن است برای درمان بیماری لوپوس و بیماری های STD تجویز شوند.اگر عفونت باعث آسیب دیدن دهانه ی رحم شده باشد، ممکن است پزشک سلول های آسیب دیده را با استفاده از نیترات نقره یا کریو جراحی، حذف کند. در این روند، سلولهای آسیب دیده فریز و از بین میروند.

 

برگرفته از سایت راستینه

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “دلایل خونریزی بعد از رابطه جنسی + عوارض و درمان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *