----------------------

رابطه ی مصرف آسپرین و بیماری دژنراسيون ماكولا چشمی

دژنراسیون ماکولا وابسته به سن بیماری است که در آن لکه ی زرد رنگ شبکیه چشم تخریب میشود، تحقیقات نشان میدهد مصرف منظم آسپرین در افراد مسن میتواند خطر ابتلا به این بیماری را در سالمندان افزایش دهد.

دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD)‌ یکی از علل کوری افراد سالمند است و آسپرین نیز از داروهایی است که در جهان به صورت گسترده(۱۰۰ بیلیون قرص در سال) استفاده میشود.آسپرین معمولا در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی مانند انفارکتوس میوکارد (حمله قلبی) و سکته مغزی ایسکمیک کاربرد دارد.

بیشتر بخوانید:دژنراسیون ماکولا از پیشگیری تا درمان

به گزارش مجله ی قو، به نقل از نشریه جاما اینترنال مدیسین ،۲۳۸۹ نفر در این آزمایش در یک دوره ۱۵ ساله مورد بررسی قرار گرفتند که ابتدا فاکتورهایی مانند مصرف آسپرین ، وضعیت بیماری های قلبی و عروقی و سابقه ی بیماری های چشمی افراد (دژنراسیون ماکولا وابسته به سن) ارزیابی شد.عکسهای شبکیه این افراد تحلیل شد و میزان بروز دژنراسیون ماکولای مرطوب( AMD neovascular )و دژنراسیون ماکولا خشک (AMD) درجه بندی شد.

از ۲۳۸۹ نفر که اطلاعات آنان در دسترس بود ۲۵۷ نفر به صورت منظم از آسپرین استفاده می‌کردند و در ۶۳ نفر بیماری دژنراسیون ماکولا نئواسکلار مرطوب توسعه یافته بود.محققان مشاهده نمودند که در افرادی که به طور منظم از مصرف کنندگان آسپرین بودند احتمال ابتلا و پیشرفت AMD Neovascular بیشتر است.احتمال شیوع بیماری در مصرف کنندگان آسپرین ۹/۳ درصد و در بین افرادی که آسپرین استفاده نمیکردند ۳/۷ درصد بود.

خطر ابتلا به AMD بعد از عواملی چون سن،جنس، استعمال دخانیات، سابقه بیماریهای قلبی عروقی، فشار خون و غده ها در افرادی که به طور منظم از آسپیرین استفاده میکنند بیشتر است.

در نتیجه ی این گزارش آمده است که :مصرف آسپیرین به طور منظم با افزایش خطر ابتلا به AMD neovascular ، بدون توجه به سابقه بیماری قلبی عروقی و سیگار کشیدن همراه میباشد.

مطلب اختصاصی سایت قو

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “رابطه ی مصرف آسپرین و بیماری دژنراسیون ماکولا چشمی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *