---------------------- ---------------------- ---------------------

رابطه ی مصرف چیپس در کودکی و سرطان سینه

به گزارش پایگاه اینترنتی timesonline محققان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد اعلام کردند به ازای مصرف هر وعده چیپس در هفته در سنین پیش دبستانی خطر ابتلا به سرطان سینه در سنین بالاتر افزایش می‌یابد.
این یافته‌ها حاصل بررسی ‪ ۸۰‬هزار پرستار طی چند دهه است.
خوردن چیپس در کودکی خطر ابتلا به سرطان سینه را در بزرگسالی افزایش می‌دهد

رابطه ی مصرف چیپس و سرطان سینه در زنان

دخترانی که در کودکی چیپس یا سیب زمینی سرخ کرده می‌خورند در بزرگسالی بیشتر به سرطان سینه مبتلا می‌شوند.

طبق تحقیق جدیدی که در نشریه “‪ “international journal of cancerچاپ شده است اطلاعات مربوط به ‪ ۵۸۲‬ زن مبتلا به سرطان سینه با ‪ ۱۵۶۹‬زن سالم در سال ‪ ۱۹۹۳‬با هم مقایسه شد طبق بررسی رژیم غذایی این زنان در سنین ‪ ۳‬تا ‪ ۵‬سالگی نشان داد خوردن چیپس یک بار در هفته قبل از ‪ ۵‬سالگی خطر ابتلا به سرطان سینه در ‪ ۶۰‬سالگی ‪ ۲۷‬درصد افزایش می‌دهد.در شرایط معمولی از هر ‪ ۲۵‬زن یکی در سن ‪ ۶۰‬سالگی به سرطان سینه مبتلا می‌شود. که در این زنان این نسبت به یک در هر ‪ ۲۰‬زن رسیده است

خوردن سیب زمینی باعث افزایش این خطر نمیشود، اما سیب زمینی که در روغن‌های سرشار از چربی‌های اشباع و اسیدهای چرب سرخ شده خطر سرطان سینه را بالا می‌برد.

محققان شواهد زیادی یافته‌اند که نشان می‌دهد تغذیه در سالهای اولیه زندگی در بروز بیماریها در سنین بالاتر بسیار موثر است. مطالعه جدید شواهدی ارایه می‌کند که سرطان سینه از مراحل اولیه زندگی ریشه می‌گیرد و و عادات غذایی زنان در خردسالی خطر ابتلا به بعضی انواع بیماریها را در بزرگسالی تعیین می‌کند.

با وجود این تفسیر و تکیه بر نتایج این مطالعه جای احتیاط دارد زیرا بر اساس حافظه مادران از رژیم غذایی کودکانشان استوار میباشد.

سوسیس و بستنی از دیگر مواد غذایی مضر برای سلامت در سال‌های اولیه زندگی هستند، هرچند این مواد نقشی در ابتلا به سرطان سینه در زنان ندارند.

این مطالعه زنان را در هر سنی به مصرف غذای سالم و سرشار از میوه و سبزیجات دعوت می‌کند.

 

منبع:پزشکان بدون مرز

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “رابطه ی مصرف چیپس در کودکی و سرطان سینه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *