---------------------- ---------------------

راه های مراقبت از دهان و دندان در سالمندی

در هر سنی ممکن است مشکلات مربوط به دهان و دندان بروز کند،عمده ی این مشکلات میتواند به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان باشد.عواملی مانند بیماریهای زمینه ای ، ناتوانی جسمی و گاهی روانی در برخی از افراد سالمند میتواند دلیلی باشد برای رعایت نکردن بهدات دهان و دندان.عامل دیگر میتواند بیماریهایی باشند که در دهان تغییراتی ایجاد میکنند و باعث بروز بعضی مشکلات در مخاط دهان و دندان می شوند هرچند بعضی بدخیمی ها را هم باید در این سن درنظر داشته باشید.به همین دلایل نکاتی که یک فرد سالمند باید برای حفظ سلامت دهان و دندان خود رعایت کند کمی متفاوت تر از یک فرد جوان است در این مطلب این موضوع را از چند دیدگاه بررسی می کنیم :

دندانها دارای ساختار محکم و مقاومی هستند، اگر افراد بهداشت دهان و دندان را از سنین کم رعایت کنند در دوران کهنسانی نیز دندانهای سالمی خواهند داشت، در نتیجه این که فکر کنیم تمام سالمندان بدون دندان باشند یا دحداقل دندانهای کمی داشته باشند تصوری کاملا اشتباه است.بهداشت دهان و دندان یکی از ملزومات زندگی است زیرا دندان ها برای همه انسان ها بسیار با ارزش هستند و نقش مهمی در عملکرد خوب گوارش ، تکلم و زیبایی ایفا میکنند.
همه ی افراد باید از کودکی مراقب دندان های خود باشند و حفظ و مراقبت از دندان ها مختص دوران سالمندی نیست. با شستشوی دقیق دندان ها ، استفاده ی مرتب از نخ دندان ، معاینات سالیانه می توان دندان ها را حفظ کرد .

رابطه ی بهداشت دهان و دندان با تغذیه و مشکلات گوارشی
محدودیت غذایی می تواند باعث سوء تغذیه در سالمندان شود، اگر سالمندی دندان نداشته باشد ممکن است بعضی غذاهای مفید که سفت هستند را استفاده نکند فقط غذاهای آبکی بخورد که این امر موجب بدی تغذیه ی او می شود.
همچنین اگر تعداد دندانها کم باشد ممکن است غذا قبل از قورت دادن خوب جویده نشود که باعث بروز بعضی مشکلات گوارشی خواهد شد. این موضوع ممکن است از دید فرزندان مخفی بماند و سالمند آن را مطرح نکند . مانند رانندگی سالمندان که منطقی نیست ولی بعضی از آنها اصرار دارند خود پشت فرمان بنشینند .

مراقبت از دهان و دندان در میانسالی

استفاده از دندان مصنوعی یا پروتز در دوران سالمندی
زمانی از پروتز متحرک استفاده میشود که چند دندان از بین رفته باشد اما از پزوتز ثابت در مواقعی استفاده میشود که همه ی دندان های فک از دست رفته باشد که به این نوع پروتزها دست دندانی نیز گفته میشود. استفاده از پروتز ثابت و متحرک برای سالمندی که دندان ندارد امری ضروریست.سالمندان باید مانند دندان طبیعی از این پروتزها مراقبت کنند.نگهداری از پروتزها آسان است.باید از مسواک و نخ دندان استفاده شود.خارج کردن پروتز متحرک از دهان در شبها موجب می شود فشار از روی لثه و بافت برداشته شود و بافت ها استراحت کنند در نتیجه پروتز متحرک هر شب باید از دهان خارج شود، پس از خارج نمودن از دهان پروتز را باید در ظرفی از آب قرار داد تا شسته شود.
پروتز به هیچ وجه نباید از دست رها شود چون موجب ضربه به اطراف آن و نامیزان شدن اندازه ی آن خواهد شد و ممکن است به دهان آسیب برساند . همچنین ممکن است پروتز بشکند . در این صورت سالمند باید چند روز را تا آماده شدن پروتز بعدی بدون دندان سپری کند .از طرفی برخی سالمندان به دلیل ضعف عضلانی یا اسکلتی قادر به انجام کارهای شخصی خود نیستند و توان مراقبت از دندان مصنوعی خود را ندارند بنابراین حتما باید فردی ، مسئولیت تمیز کردن دندان مصنوعی و بهداشت دهان و دندان آنها را بر عهده بگیرد .

مراقبت از دهان و دندان در میانسالی

استفاده از ایمپلنت در دوران سالمندی
ایمپلنت گذاری برای سالمندان صورت میگیرد، ولی سالمندانی که مبتلا به این بیماری ها نباشند : بیماری های قلبی _ عروقی ، دیابت ، آلزایمر و افسردگی ، زیرا آنها نمی توانند از ایمپلنت به خوبی مراقبت کنند و بهتر است برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته از روش دیگری استفاده کنند .

مراقبت از دهان و دندان در میانسالی

قارچ دهان عارضه ی شایع دندان مصنوعی
یکی از عوارض شایع دندان مصنوعی وجود قارچ دهانی است بنابراین سالمندی که از دندان مصنوعی استفاده می کند حتما باید بعد از درآوردن دندان مصنوعی نگاهی به بافت زیر دندان مصنوعی بیندازد و اگر مشکل بینایی دارد بهتر است از فردی در خانه بخواهد که ناحیه را نگاه کند زیرا که در مخاط زیر دندان مصنوعی بیشتر رشد می کند .قارچ لثه موجب احساس سوزش در دهان ، التهاب و قرمزی و تغییر مزه می شود و درمان آن تجویز دارو است . با کمی دقت به ناحیه لثه می توان در همان مراحل اولیه متوجه قارچهای دهانی شد و جلوی پیشرفت آن را گرفت .

مراقبت از دهان و دندان در سالمندی

بدخیمی های دهان در سالمندان
انجمن سرطان آمریکا اعلام کرد هرساله حدود ۳۵ هزار نفر فرد مبتلا به سرطان دهان و پوسیدگی دندان تشخیص داده می شود که میانگین سنی این افراد ۶۲ سال به بالاست . به همین دلیل وجود هر نوع زخم داخل دهانی در سالمندان که بیشتر از دو هفته پایدار بماند نیاز به نمونه برداری خواهد داشت .به طور کلی ، هرگونه التهاب ، قرمزی ، زخم ، تغییرات در مخاط لثه ، لق شدن دندان ها ، زردی دندان ها ، ایجاد فاصله بین دندان ها ، بوی بد دهان نیاز به بررسی بیشتری دارد .

مراقبت از دهان و دندان در سالمندی

استفاده از دهانشویه در سالمندان
برای از بین بردن قارچ یا جلوگیری از بروز آن برخی از بیماران از دهانشویه استفاده می کنند . باید توجه داشت استفاده از دهانشویه یک یا دو بار در هفته مجاز میباشد و مصرف دائمی آن باعث از بین رفتن باکتری های طبیعی محافظ دهان خواهد شد . همچنین ، مقاومت دهان را در برابر میکروب های خارجی کم می کند و احتمال افزایش انواع عفونت های دهانی را بالا می برد .

مراقبت از دهان و دندان در سالمندی

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “راه های مراقبت از دهان و دندان در سالمندی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *