---------------------- ---------------------

راه های مراقبت از مو در مقابل کلر استخر

در استخرها برای از بین بردن باکتری و سایر میکروبهای موجود در آب به آن کلر میزنند و این کلر چربی طبیعی موها و پوست سرتان را از بین برده ، باعث خشکی موی شما میشود.تاثیر کلر باعث میشود موها نرمی خود را از دست دهند و باعث زبری موها میشود.جنس موهای شما خشن و سفت شده و از درخشندگی موها کاسته میشود و رنگ طبیعی موها نیز از بین میرود.

حفاظت از مو در استخر

کلر روی چربی‌ها و پروتئین‌های سطحی پوست و مو اثر تخریبی دارد و به همین دلیل موها حالت طبیعی خود را از دست داده و حتی تغییر رنگ میدهند مخصوصا موهای بلوند به رنگ سبز تغییر میکنند و ممکن است خارش پوستی نیز ایجاد شود.به‌علاوه غلظت بیش از حد سولفات مس در استخر جهت کنترل جلبک، باعث کمرنگ و کدر شدن موها می‌شود. ضرر کلر در آب سرد کمتر از گرم میباشد.

خوشبختانه راه های زیادی وجود دارد تا اثرات تخریبی کلر روی موها را از بین ببرید که این راه ها را در این مطلب ذکر میکنیم.

راه های محافظت از پوست و موی سر در برابر کلر استخر:

-از کلاه شنا استفاده کنید
کلاه شنا فقط مخصوص شناگران حرفه ای نیست. اگر به طور طبیعی موهای شما خشک هستند، تحت درمان شیمیایی هستند و یا به علت استفاده از ابزارهای حرارتی آسیب دیده‌اند، حتما از کلاه شنا استفاده کنید. کلر بر روی موهای ضعیف‌تر، تاثیر بیشتری می‌گذارد!

_با آب تازه موهایتان را بشویید
هدف این میباشد که از تاثیر مستقیم آب استخر بر ساقه موهایتان جلوگیری کنید.قبل از ورود به استخر موهایتان را با آب تازه خیس کنید، تا سطح تماس مستقیم آب استخر با موهایتان کاهش یابد. برای شستشوی مجدد در طول و بعد از شنا، در روزهایی که به مدت طولانی در استخر هستید، هر نیم ساعت یک‌بار دوش بگیرید.

_از شامپوهای پاک‌کننده‌ مس استفاده کنید
این شامپوها، ته‌رنگ سبز موها را از بین می‌برد. اگر ته‌ رنگ سبز موها پس از یک‌بار استفاده از شامپو برطرف شد، استفاده‌ مجدد از آن اختیاری خواهد بود. اما توصیه میشود که اگر به طور منظم به استخر میروید، هر روز از این شامپوها استفاده نمایید.

_موهای خود را طبیعی خشک کنید
سعی کنید موهایتان در معرض هوا خشک شوند و در صورت امکان از رنگ موی جدید در فصل تابستان که به استخر میروید استفاده نکنید و کمتر موهایتان را رنگ کنید. این امر کوتیکول موهایتان را تا حد ممکن نرم نگه می‌دارد و به ساقه‌ی مو کمک می‌کند که در برابر نفوذ کلر و مس مقاومت کند.

_موهای خود را با روغن نارگیل چرب کنید
روغن نارگیل (یا روغن موی دلخواه) یک سپر مقاوم به آب ایجاد کرده و از موها در برابر کلر و مس محافظت می‌کند. برای جلوگیری از آسیب کلر، اجازه دهید که روغن مورد استفاده در زمان شنا روی سرتان بماند.

-از نرم کننده های مو استفاده کنید
اگر چندین هفته در معرض کلر سنگین قرار داشتید، مصرف نرم کننده را بیشتر نمایید؛ نرم‌کننده‌ها قبل از شنا از مو محافظت کرده و بعد از شنا آن را ترمیم می‌کنند.همچنین توصیه میشود که برای آبرسانی بهتر به موها و درخشش بیشتر آنها از درمان‌های ترمیمی با روغن داغ و نرم‌کننده‌های جذبی استفاده کنید.

 

منبع:پزشکان بدون مرز

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “راه های مراقبت از مو در مقابل کلر استخر”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *