---------------------- ---------------------- ---------------------

رشد مغز نوزادان نارس با موسیقی

در سه ماه ی پایانی بارداری است که رشد عصبی جنین رخ میدهد .زایمان زودرس این فرایند را دچار اختلال کرده و شبکه ی عصبی نوزاد آسیب میبیند ، که در نهایت نوزاد به اختلال عصبی تکاملی دچار میشود.
اما نتیجه ی تحقیقاتی که اخیرا انجام شده نشان میدهد موسیقی می‌تواند منجر به رشد مغز نوزادان نارس شود.
در این تحقیقات محققان در آغاز صداها و ابزارهای موسیقی را مورد بررسی قرار دادند تا بهترین آنها را برای نوزادان انتخاب کنند.فرض بر این بود که صداهای آرام و دلپذیر برای خنثی کردن اضطراب نوزادان نارس مناسب باشد. گفته شده؛ استرس و اضطراب با کمبودهای عصبی که در نوزادان نارس دیده می‌شود، مرتبط است.

“لارا لوردیر” یکی از محققان این مطالعه گفت: نوع موسیقی باید با وضعیت کودک تطابق داشته باشد؛ از همین رو ما موسیقی‌های متفاوتی را برای زمان بیدار شدن و خوابیدن نوزادان نارس در نظر گرفتیم؛ سپس مشاهده کردیم که نوزادانی با علائم اضطراب، بلافاصله پس از گوش کردن به موسیقی آرام شدند.

پژوهشگران در طی این آزمایش، پنج جلسه موسیقی‌درمانی را برای گروهی از نوزادان نارس اختصاص دادند و در هر دوره ۸ دقیقه موسیقی برای نوزادان اجرا کردند؛ پس از مدت ۴۰ هفته، دانشمندان اسکن‌های مغز این نوزادان را با نوزادان کامل مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که به طور قابل توجه ای تعدادی از شبکه‌های عصبی نوزادان بهبود یافته است.

برگرفته از فارس

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “رشد مغز نوزادان نارس با موسیقی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *