---------------------- ---------------------- ---------------------

روشهایی برای تقویت تمرکز

حفظ تمرکز در انجام هر کاری باعث میشود تا آن کار به بهترین شکل انجام پذیرد.تمرکز مانند عضله ای از بدن میماند که باید آنرا تقویت کرد.یک انسان به طور عادی میتواند بدون حواس پرتی برای ۸ ثانیه روی مطلبی متمرکز شود.این میزان از میزان تمرکز ماهی قرمز نیز کمتر است و بر اساس تحقیقی که توسط مایکروسافت انجام شد، مشخص شد که این عدد به دلیل ارتباط زیاد ما با دنیای دیجیتال در سال های متوالی و این که مغز دائم به دنبال خبر ها و مطالب جدید است، کاهش نیز یافته است.
آلیسون گاسبی (Alyson Gausby) مدیر بخش نظر مردمی مایکروسافت توضیح داد: مهم نیست که انسان ها در چه محیطی قرار دارند، موفقیت و بقا نیازمند تمرکز بر پدیده مهم آن محیط است، این مهارت تغییر نکرده است بلکه فقط به دنیای دیجیتال آمده است.
الی ونزکی (Elie Venezky) نویسنده کتاب «هک کردن مغز» معتقد است که اولین و مهم ترین گام برای افزایش تمرکز، تغییر دیدگاه ما نسبت به اطراف است و می گوید: تمرکز عضله ای است که می توان آن را قوی کرد، عده زیادی وقت شان را تلف می کنند و باور دارند که متمرکز نیستند و این یک پیشگویی توجیه کننده برای آن ها است، زمانی که این باور اشتباه را کنار گذاشتید، می توانید به صورت واقع بینانه تمرکز خود را بسازید.
با ترکیب طرز فکر صحیح و ابزار می توان محیطی ساخت که تمرکز “Focus” در آن پرورش یابد، در این مطلب به ۸ راه و نکته برای افزایش توجه و تقویت تمرکز اشاره کرده ایم.

آماده سازی مغز
ونزکی می گوید: قبل از انجام کاری، مغز خود را آرام کنید.یک یا دو دقیقه در جایی راحت نشسته و نفس عمیق بکشید. اجازه دهید ضربان قلب و فشار خون تان آرام شود، این بسیار کمک می کند.
تمرکز روی اهداف مهم
ران وب (Ron Webb) مدیر مرکز بازدهی و کیفیت آمریکا باور دارد که تمرکز شامل این است که چه چیزی ارزش حواس پرتی را دارد، موفقیت وابسته به این است که ما باور داشته باشیم که واقعا چه چیزی برای ما مهم است و اینکه کار‌مان برای مان اولویت داشته باشد.
ترک دنیای دیجیتال
اگر نیاز به تمرکز دارید، از ایمیل و فضای مجازی خارج شوید، حتی اگر وابسته به فضای مجازی هستید در روز حداقل ۳۰ دقیقه از آن ها خارج شوید و تاثیر شگفت آور این کار را بر تمرکز خود ببینید.
دما را تنظیم کنید
گرما یا سرمای زیاد محیط کار، بر تمرکز شما تاثیر منفی دارد، یک مطالعه از دانشگاه کورنل نشان داد که کارکنان در محیط هایی با دمای بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سلسیوس، بازده بیشتری دارند و خطای کمتر از خود بروز می دهند. مطالعه دیگر در دانشگاه هلسینکی فنلاند نشان داد که دمای طلایی محیط کار ۲۱ درجه سلسیوس است.اگر نمی توانید دمای محیط را کنترل کنید حتما از لباس گرم یا یک پنکه استفاده کنید.
نوشیدن قهوه
قهوه ی سر صبح فقط شما را بیدار نمی کند بلکه تمرکز شما را نیز افزایش می دهد و در بعد از ظهر نیز یک افزایش دهنده تمرکز است. در مطالعه ای که در جورنال اختلالات آلزایمر منتشر شد، یک فیزیولوژیست فرانسوی به نام آسترید نهلیگ (Astrid Nehlig) بین کافئین و درک از محیط ارتباط پیدا کرده است، درحالی که کافئین به یادگیری و عملکرد حافظه کمکی نمی کند، نهلیگ دریافت که کافئین توجه و برانگیختگی را افزایش می دهد و باعث می شود کمتر دچار حواس پرتی شویم و بر روی کاری که می خواهیم انجام دهیم تمرکز کنیم.
استراحت های کوتاه
به جای تسلیم شدن در مقابل حواس پرتی ها، آن ها را در برنامه خود بگنجانید. در تحقیقی مشخص شد که شرکت کنندگانی که هر ۵۰ دقیقه استراحت کوتاهی داشتند از آن هایی که متوالی کار کرده اند، عملکرد بهتری داشته اند. این تحقیق پدیده ای با نام از دست دادن تمرکز در طول زمان را بررسی می کند، بهره بردن از استراحت های کوتاه در طول یک کار طولانی، مغز را دوباره پر از انرژی می کند.محققان بر این باورند که غیرفعال کردن و دوباره فعال کردن هدف های تان به شما اجازه می دهد که متمرکز باقی بمانید.
خط خطی کردن
اگر در کنفرانس یا جلسه طولانی نشسته اید، تمرکز و هنر تان را با خط خطی کردن افزایش دهید.براساس تحقیقی از دانشگاه پلایموث انگلستان، خط خطی کردن به شناخت از محیط و آگاهی انسان کمک می کند و به این ترتیب تقویت کننده تمرکز است.
گوش دادن موسیقی
صدای زیاد می تواند بسیار حواس را پرت کند اما تحقیقی نشان داد که پخش شدن موسیقی کمک می کند که بر افکار خود تمرکز کنید، البته مهم است که موسیقی پخش شده را دوست داشته باشید.
محققان در این باره میگویند: با توجه به اینکه سلیقه موسیقی برای هر شخص متفاوت است و موسیقی انواع بسیار زیادی دارد، نتایج ما بسیار غیر منتظره بود. هر موسیقی را که به آن علاقه دارید پخش کنید و به کار مشغول شوید.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “روشهایی برای تقویت تمرکز”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *