---------------------- ---------------------

روشهای تمیز کردن انواع اجاق گاز

پخت و پز و تهیه ی غذا در آشپزخانه بعد از چند روز باعث میشود تا اجاق گاز کثیف شود.راه های گوناگونی برای تمیز کردن اجاق گازهای مختلف وجود دارد اما ما سعی داریم در این مطلب بهترین راه ها را به شما معرفی کنیم:

اجاق گازهامعمولا زودتر از هر سطح دیگری در آشپزخانه کثیف میشوند.بعد از هر پخت و پز ممکن است لکه ها یا تکه هایی از غذا روی گاز بریزد که به مرور زمان سطح وسیعتری از گاز را بپوشاند.معمولا افراد اجاق گاز را به صورت روزانه تمیز نمیکنند اما باید بدانید لکه های تازه تر زودتر پاک میشوند و هرچه زمان بیشتری از ایجاد لکه بگذرد پاک کردن آن مشکل تر خواهد بود.توصیه ما این است که حداقل هفته ای یکبار برای تمیز کردن اجاق گاز خود اقدام کنید.

تمیز کردن اجاق گاز آشپزخانه

پرطرفدارین اجاق گازها ، اجاق گازهایی هستند که از شعله ی طبیعی استفاده میکنند البته باید این را گفت که قسمت های چدنی روی شعله ها به مراتب کار تمیز کردن گاز را سخت تر می کنند. لکه ها و کثیفی ها معمولا بر روی قسمت های مشبک گاز قرار می گیرند و راه دست خوبی هم برای تمیز کردن ندارند. برای تمیز کردن اجاق گاز باید این قسمت های چدنی را در آب گرم و صابون قرار دهید و خیس کنید. قسمت های دیگری که زیر آنها قرار دارند را هم با کمک دستمال های مخصوص گاز که در بازار نیز به وفور قابل دسترسی هستند تمیز کنید. علاوه بر این شما می توانید با کمک مواد شوینده مخصوص گاز و البته یک اسنفج نیز فرایند تمیز کردن اجاق گاز را با موفقیت انجام دهید.

تمیز کردن اجاق برقی

اجاق های برقی از نظر ظاهری مانند اجاق گازها بوده با این تفاوت که با برق کار می کنند. قسمت های مشعل شکل گاز با کمک برق حرارت را تولید کرده و به سطوح مخصوص خود انتقال میدهند. شایان ذکر است که این نوع اجاق ها معمولا برای افرادی که فرزند کوچک و یا حیوان خانگی دارند مناسب میباشد.
تمیز کردن اجاق برقی هم مانند تمیز کردن اجاق گاز است؛ یعنی شما با لکه هایی رو به رو می شوید که در پستی و بلندی ها قرار گرفته و شاید تمیز کردن مکرر و روزانه آن برای افراد سخت و کسل کننده باشد. سعی کنید لکه ها را با کمک اسفنج و مایع شوینده مخصوص به آرامی از روی سطوح پاک نمایید. بهتر است اول به قسمت های مشعل مانند بپردازید که تا زمانی که باقی قسمت ها را تمیز می کنید این مشعل ها به خوبی خشک شوند. تمامی قسمت ها را با دقت و حوصله به خوبی تمیز و پاک کنید. بعد با کمک یک دستمال و یا پارچه مرطوب هرچیزی که بر روی گاز باقی مانده را پاک کنید. حالا میتوانید اجاق برقی را به برق بزنید و از آن استفاده کنید.
تمیز کردن گاز شیشه ای

امروزه استفاده از گازهای شیشه ای که معمولا از نمونه های رومیزی به شمار می آیند طرفداران بسیاری پیدا کرده اند. در این نوع گازها شما نمی توانید شعله ها را به طور مستقیم ببینید. ممکن است در نظر اول به نظر برسد که تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای کار سختی است، اما باید بدانید آسان تر از چیزی است که فکرش را می کنید. برای تمیز کردن گاز شیشه ای شما می توانید پارچه ای را در کاسه ای آب و صابون ببرید تا کاملا خیس شود. بعد دستمال را بر روی قسمت های کثیف و دارای لک قرار دهید و اجازه دهید حدود ۱۰ دقیقه بماند. بعد از این مدت گاز را به خوبی پاک کرده تا تمیز شود.

برگرفته از :چیدانه

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “روشهای تمیز کردن انواع اجاق گاز”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *