---------------------- ---------------------

روش استفاده از بی بی چک+ تصویر

بی بی چک چیست؟
در تعریف ساده بی بی چک وسیله ای ساده و نسبتا ارزان است برای تست بارداری در خانه.بی بی چک انواع مختلفی دارند اما روش کار آنها مشابه است و برای تست حاملگی فوری از آنها استفاده میشود.معمولا زنان با عقب افتادن دوره قاعدگی دچار استرس می شوند.با بی بی چک میتوان متوجه شد که آیا عقب افتادن قاعدگی به دلیل بارداری است؛ و یا علت دیگری دارد.نتیجه ای که با این وسیله بدست می آید معمولا درست است.

انواع گوناگون بی بی چک
بی بی چکها انواع گوناگونی دارد. اما همه از یک مکانیزم استفده میکنند و همچنین در همه ی آنها نتیجه ی بدست آمده با نوع دیگر فرقی نخواهد داشتو فقط در نوع استفاده متفاوتند. شما می توانید هر کدام از مدل هایی که با آن راحت تر هستید را انتخاب کنید.
۳ نوع بی بی چک عبارتند از:
بی بی چک نواری:این مدل دارای نواری است که باید داخل لیوان ادرار قرار گیرد.
بی بی چک مستقیم:این مدل را باید هنگام ادرار کردن، به صورت مستقیم در مسیر ادرار بگیرید؛ تا به ادرار آغشته شود.
بی بی چک قطره چکانی:این مدل دارای حفره ای است که باید چند قطره ادرار با قطره چکان داخل آن ریخته شود.

مکانیزم بی بی چک

شاید برای شما سوال پیش بیاید بی بی چک چگونه کار میکند.بدن خانم‌ها در زمان بارداری، سطوح مختلفی از هورمون‌ها را ترشح می‌کند که موجب متوقف شدن عادت‌ماهیانه می‌شود. البته در برخی موارد، قبل از اینکه عادت‌ماهیانه در خانم باردار به کلی قطع شود، کم شدن خونریزی یا عقب افتادن آن را تجربه می‌کند و به طور کلی در ابتدا قاعدگی نامنظم را در پی خواهد داشت.هورمون B-HCG (گونادوتروپین جفتی انسان) یا اصطلاحا هورمون بارداری، در ادرار زنان باردار به نسبت دیگران بیشتر است. بیبی چک برگه تستری است که وقتی به ادرار آغشته شد، میزان این هورمون را اندازه گرفته و با توجه به آن نتیجه مثبت یا منفی، باردار بودن شما را پیشبینی کند. در واقع بیبی چک میزان غلظت این هورمون را تشخیص داده و بر مبنای آن نتیجه را به شما اعلام می کند.
روش استفاده از بیبی چک
بهترین نمونه برای انجام تست، اول صبح و ناشتا است. البته الزامی در ناشتا بودن نیست و می‌توان مقداری آب مصرف نمود. حتی قطع داروهای دیگر فرد ضرورت ندارد. اما به دلیل بالا بودن میزان هورمون HCG در ادرار در هنگام صبح بهتر است که در این زمان آزمایش انجام گیرد. ابتدا تاریخ انقضای رو بسته بندی را مشاهده کنید. اگر در محل گرم و یا با رطوبت بالا بی بی چک را قرار داده اید بهتر است از یک بسته بندی جدید استفاده کنید.تفاوتی ندارد که از کدام مدل استفاده می کنید. بهتر است ابتدا مقداری از ادرار را داخل لیوان یک بار مصرف بریزد. این مقدار تنها به اندازه ۱ سانتیمتر ارتفاع لیوان، کفایت می کند. حالا بی بی چک نواری (پرکاربردترین نوع) را تا خط مشخص شده روی نوار، داخل ادرار کرده و بعد از ۳ ثانیه خارج کنید و بگذارید به مدت ۳ الی ۵ دقیقه خارج از ظرف ادرار (به صورت افقی روی ظرف ادرار) باقی بماند.البته بی بی چک‌ها بسته به نوع مارک تجارتی نحوه استفاده متفاوتی دارند در برخی با استفاده از قطره چکانی که در کنار محصول به شما داده شده است، چند قطره از ادرا را در سوراخی که روی دستگاه تعبیه شده است بریزید و ۳ الی ۵ دقیقه صبر کنید. و برای مدل مستقیم نیز پس از آغشته شدن باید همین قدر صبور باشید.

آموزش تصویری استفاده از بی بی چک

نکته:فقط زمانی که نیاز به استفاده از تست دارید نوارهای بی بی چک را از بسته بندی خود خارج کنید. شایان ذکر است این نوارها یکبار مصرف می‌باشند. نوارهای بیبی چک حساسیت بالایی به جذب رطوب محیط از خود نشان می‌دهند بنابراین همانطور که گفته شد علاوه بر رعایت بهداشت، زمان استفاده از تست فقط از بسته بندی خارج کنید.
نتیجه در بی بی چک
در صورتی که کمتر از یک دقیقه دو خط قرمز رنگ را مشاهده کردید، یعنی باردار هستید. ولی اگر این دو خط بین ۵ الی ۱۰ دقیقه ظاهر شدند؛ مشکوک به بارداری هستید. و در نهایت ظهور این دو خط بعد از ده دقیقه ارزش خاصی ندارد و قابل نتیجه گیری نمیباشد. توجه کنید که شدت رنگ خط ها مهم نیست و تنها نشان دهنده طول زمان گذشته از شروع بارداری می تواند باشد. به این شکل که اگر زمان بیشتری از شروع بارداری گذشته باشد، خط ها پررنگ تر خواهد بود.و در نهایت اگر خطی شکل نگرفت و یا خط لاین t (خط پایینی) مشخص شد. نتیجه بی اعتبار میباشد. همچنین از روی مقدار هورمون بارداری در ادرار باید گفت. اگر هورمون HCGâ کمتر از ۱۰ باشد شخص باردار نیست. اگر هورمون HCGâ بیشتر از ۲۵ باشد؛ فرد باردار میباشد. و اگر هورمون بین ۱۰ تا ۲۵ باشد با قاطعیت نمی توان گفت شخص باردار است یا نه. در این صورت بهتر است تست دو الی سه روز بعد تکرار شود.

بیشتر بخوانید:همه چیز در مورد هورمون بارداریhcg

روش استفاده از بی بی چک در خانه

نکته:در برخی از بی بی چک‌ها نوارهای باریک صورتی یا آبی رنگ را بر روی کاغذ تست نمایش خود می‌دهند، اما برخی دیگر ممکن است علامت مثبت یا منفی را بر روی یک پنجره نمایش دهند. در اکثر این تستها، یک نشانگر کنترل نیز وجود دارد که نشان می‌دهد آیا نتیجه تست معتبر است یا نه. اگر این نشانگر تغییر رنگ ندهد بیانگر آن است که نتیجه تست منفی است.

موارد مهم در هنگام استفاده از تست‌های حاملگی یا بیبی چک‌ها:

*معمولا یک بسته کوچک جذب رطوبت در بسته بنید بیبی چک وجود دارد. پس از باز کردن این ماده را دور بیاندازید.
*حداکثر زمان لازم برای تست ۱۰ دقیقه است، هر نتیجه ای که بعد از ۱۰ دقیقه ظاهر شود ارزش نداشته و منفی به حساب می‌آید
*بهترین جواب زمانی بدست خواهد آمد که بعد از حدود ۳۰ تا ۵۰ ثانیه دو خط قرمز بر روی نوار بیبی چک ظاهر شود این بدان معناست که هورمون HCG در ادرار به میزان قابل توجهی افزایش یافته و نتیجه تست مثبت است.
*اگر پس از مدتی نسبتا طولانی (محدوده زمانی ۵ تا ۱۰ دقیقه) دو خط قرمز را بر روی نوار مشاهده کردید بهتر است این تست را در چند روز آینده انجام داده تا نتیجه قطعی به دست آورید.
*برخی از تست های بسیار حساس می‌توانند حتی قبل از تاریخ پریود بعدی شما استفاده شوند و بارداری را تشخیص دهند. حتما قبل از استفاده از نوار تست حاملگی به دستور داخل جعبه آن توجه کنید تا مطمئن شوید بهترین زمان استفاده از آن چه زمانی است.
*در شرایطی مثل مصرف بعضی داروها مثل پرومتازین یا کلردیازپوکساید، وجود بیماری‌هایی مثل پروتئینوری، هموگلوبینوری و زایمان جدید تا سقط جنین، اشتباه در روش اجرای تست، خطا در خوندان نتایج ممکن است پاسخ مثبت کاذب دیده شود که در تفسیر نتیجه باید در نظر داشت.
* در صورتی که نتیجه تست منفی است و هنوز پریود نشده اید، چند روز یا یک هفته دیگر صبر کنید و مجددا از بی بی چک استفاده کنید. شاید تخمک گذاری دیرتر از زمانی که تصور می کردید انجام شده باشد و زمان برای انجام تست حاملگی مناسب نبوده است.
*نتیجه آزمایش خون بارداری زا بیبی چک دقیق تر است. پیشنهاد می شود در صورت مثبت بودن حتما با آزمایش خون، نتیجه را تایید کنید.
*بی بی چک قادر به تشخیص بارداری خارج رحمی نیست. چراکه در این حالت هورمون ها از طریق خون وارد ادرار نمی شوند. در این زمینه آزمایش خون با حساسیت و دقت بیشتری عمل می کند.
*بیماران مبتلا به سرطان بهتر است برای تست بارداری به پزشک مراجعه کنند.
*نتیجه مثبت ناشی از تست بارداری به طور قطع درست است. اما نتیجه منفی گاهی درست نیست و بهتر است برای اطمینان بیشتر یک هفته بعد از تست اول، تست دوم را انجام دهید.

پر رنگ بودن خطوط در بیبی چک چه معنایی دارد؟
پر رنگ بودن خطوط در بیبی چک به این معناست که میزان هورمون HCG در ادرار فرد آزمایش دهنده بسیار زیاد است که این میتواند به دلیل باشد:
اشتباه در تخمین سن حاملگی
حاملگی مولار (ناهنجاری در تخم بارور شده)
چندقلویی

بهترین زمان استفاده از بی بی چک
شما می‌توانید از اولین روز از زمان تاخیر در پریود شدن خود از بی بی چک استفاده کنید .اگر پریودی منظم داشته باشید، پس تاریخ استفاده از بیبی چک را می‌دانید ولی اگر پریودی نامنظم داشته باشید بهتر است ۲۱ روز (سه هفته) بعد از آخرین رابطه مشکوک و یا محافظت نشده خود از نوار تست حاملگی استفاده کنید.
به طور کلی بهترین زمان استفاده از بیبی چک ۲۰ الی ۲۵ روز پس از خونریزی قاعدگی قبلی است. و البته اگر منتظر باردار شدن هستید ۳ الی ۴ روز پس از عبور از موعد معمول قاعدگی و تاخیر افتادن در آن نیز وقت مناسبی برای تست است. همچنین توجه کنید که از روز رابطه جنسی (در صورت رخ دادن لقاح در بدن. توجه کنید که لزوما زمان لقاح و رابطه جنسی یکی نیست. در واقع لقاح وقتی صورت می گیرد که تخمک گذاری انجام شده باشد. بنابراین ممکن است تخمک گذاری ۱ تا ۷ روز بعد از رابطه جنسی انجام شود و لقاح صورت گیرد. چون اسپرم مردان می تواند تا ۷ روز در بدن زنان زنده باقی مانده و منتظر تخمک گذرای باشد.) ۷ تا ۱۰ روز زمان می برد که سطح هورمون بارداری به مقداری برسد که توسط بیبی چک قابل تشخیص باشد. البته توجه کنید که این زمان کمترین زمان است و در همه افراد درست نیست و ممکن است بیشتر باشد. در ۸۵ درصد بارداری ها مقدار این هورمون طی دو الی سه شبانه روز دو برابر خواهد شد. اما هرچه سن بارداری بیشتر شود، مقدار این هورمون نیز در بدن بیشتر خواهد شد.

 

منبع:پیام سلامت

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “روش استفاده از بی بی چک+ تصویر”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *