---------------------- ---------------------

روش بن ماری در تهیه ی انواع دسر+تصویر

روش بن ماری چیست؟

اگر به شیرینی پزی ، پخت کیک و تهیه ی انواع دسرها علاقه دارید و دستور پخت شیرینی ها و کیکها را در سایتها یا کتابها میخوانید احتمالا در یکی از این دستورات روش بن ماری را دیده اید.بن ماری واژه ی فرانسوی میباشد که به معنای حمام آب است.در اصل بن ماری دستگاهی بسیار پرکاربرد در صنعت، آزمایشگاه های پزشکی و شیمیایی میباشد که برای گرم کردن تدریجی و یکنواخت، به محلول ها در یک بازه زمانی خاص استفاده می شود.
اما واضح است که برای تهیه ی دسر در منزل نیازی به دستگاه بن ماری نیست به راحتی میتوانید برای تهیه ی دسر در منزل با استفاده از وسایل موجود روش بن ماری را استفاده کنید.

بن ماری در تهیه ی دسرها

بن ماری روشی است برای حل کردن و استفاده از پودر یا ورق ژلاتین و همچنین ذوب کردن شکلات به همین دلیل در تهیه ی دسرها روشی پرکاربرد است.بن ماری یعنی حرارت غیر مستقیم با استفاده از بخار آب در نتیجه برای اجرای روش بن ماری به یک ظرف آب مانند قابلمه احتیاج داریم که آن را روی حرارت قرار دهیم و همچنین ظرف دیگری که دهانه ی قابلمه قرار گیرد و حتما نشکن باشد.بهتر است ظرف دوم دهانه ی قابلمه را کامل بگیرد تا تا کارتان راحتتر شود.میتوانید برای ظرف دوم از ظرفهای شیشه ای نشکن استفاده کنید ولی حتما دقت کنید که تحمل گرما را داشته باشد.

کاربرد روش بن ماری برای ژلاتین و شکلات
ابتدا ظرف اصلی را تا نصف یا ۲/۳ آب پر کنید و روی حرارت قرار دهید تا آب جوش آید توجه کنید مقدار آب را طوری در نظر بگیرید که اگر ظرف دوم را روی ظرف اول قرار میدهید آب ۴ یا ۵ سانتیمتر با زیر ظرف رویی فاصله داشته باشد و به آن برخرد نکند.وقتی آب جوش آمد ظرف دوم را روی ظرف اول قرار دهید و ژلاتین یا شکلات را داخل ظرف دوم بریزید.توجه کنید که ژلاتین یا شکلات باید با حرارت بخار آب ذوب شوند.

نکته:
۱- اگر ظرف دوم شما دهانه ی ظرف اصلی را نمیپوشاند ، مشکلی نیست فقط باید با همان فاصله ۴ الی ۵ سانتیمتر ظرف دوم را بالای ظرف اول نگه دارید تا ژلاتین یا شکلات ذوب شود.

بن ماری در تهیه ی شکلات

۲-در صورتی که ظرف دوم بزرگتر بود مواد را هم بزنید تا حرارت یکسان به تمام مواد برسد.در این حالت اگر هم نزنید ممکن است مواد بسوزد.

بن ماری در تهیه ی شکلات

۳-اگر شما از این روش زیاد استفاده میکنید میتوانید از ظروفی استفاده کنید که برای همین کار طراحی شده اند و از جنس استیل هستند و همچنین کار با آنها بسیار راحتتر است.

ظرف مخصوص برای بن ماری

۴-روش بن ماری در تهیه ی کرم کاستارد و همچنین دسرهایی که تخم مرغ خام جزو مواد آنهاست کاربرد دارد.

روش بن ماری در تهیه ی کاستارد

۵-اگر از روش بن ماری برای حل کردن ژلاتین استفاده میکنید دو برابر مقدار پودر ژلاتین به آن(ظرف رویی) آب اضافه کنید و اگر ورق ژلاتین مصرف میکنید ورق ژلاتین را خرد کنید و کمی آب روی آن بریزید تا نرم شود سپس برای هر ورق حدود ۱/۴ پیمانه(ظرف رویی) آب اضافه کنید.سپس میتوانید از روش بن ماری استفاده کنید تا ژلاتین کاملا در آب حل شده و شفاف شود.

روش بن ماری در تهیه ی پودر ژلاتین

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “روش بن ماری در تهیه ی انواع دسر+تصویر”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *