---------------------- ---------------------

روش مراقبت از دندان های شیری کودک

دندان های کودک اگرچه کوچک است اما آن ها بسیار مهم هستند. بعد از هفته ها آبریزش دهان و بی قراری کودک، در نهایت می بینید که اولین دندان کودک روی لثه اش جوانه می زند. در طول سال های بعد خط لبخند کودک تان با دو ردیف دندان جایگزین می شود. بدون وجود یک ردیف منظم از دندان ها، کودک با جویدن و واضح صحبت کردن مشکل خواهد داشت. به خاطر همین است که مراقبت از دندان های شیری کودک و نگه داری آن اهمیت دارد.

باید همین الان مراقبت از لثه را آغاز نمایید.ولی در ابتدا این مراقبت نیاز به مسواک و خمیردندان ندارد. به جای این کار مراحل زیر را پیش بگیرید.
۱- از یک پارچه نرم و مرطوب یا یک تکه گاز پانسمان استفاده کنید.
۲- به آرامی حداقل دو بار در روز لثه کودکتان را پاک کنید.
۳- این کار را بعد غذا و قبل خواب انجام دهید.

این کار باکتری ها را از بین می برد و از چسبیدن آن ها به دندان جلوگیری می کند. این کار سبب می شود باکتری هایی که پشت پلاک چسبنده دندان هستند و باعث آسیب به دندان نوزاد می شود را از بین بروند.

مسواک زدن دندان نوزاد
زمانیکه اولین دندان نوزاد جوانه زد کم کم می توانید دندانش را مسواک بزنید. می توانید از یکی از موارد زیر استفاده کنید.
– مسواک دسته بزرگ
مسواک نرم
– مسواک با سر کوچک

ابتدا مسواک را خیس نمایید. به محض اینکه دندان جوانه زد شما می توانید استفاده از خمیر دندان را شروع کنید اما به اندازه یک دانه برنج از آن استفاده کنید. وقتی به سن سه سالگی رسید می توانید کمی مقدارش را بیشتر کنید. به آرامی دندانش را از جلو به عقب مسواک بزنید.

باید تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ شود که بتواند خودش مسواک بزند برایش مسواک بزنید. بر فرآیند مسواک زدن کودکتان تا زمانی که بدون کمک بتواند دهانش را بشورد و تف کند نظارت داشته باشید. مراقب هر نشانه ای از خرابی مثل لکه های سفید یا قهوه ای یا هر حفره ای بر دندانش باشید. اگر شما یا متخصص اطفال متوجه هر مشکلی شدید حتما او را پیش یک دندان پزشک ببرید. حتی اگر مشکلی هم نبود باید تا یک سالگی اش پیش دندان پزشک برود.

آموزش مراقبت از دندان شیری

دندان پزشک می تواند توصیه هایی در مورد مراقبت از دندان های شیری کودک، دندان درآوردن، دهان شویه و مکیدن انگشت به شما نماید.

دندان درآوردن کودک
حدود دو سال طول می کشد که کل دندان های نوزاد روی لثه اش قرار بگیرد. فرآیندی که هر دندان ظاهر می شود را دندان درآوردن می گویند. این زمان پر تلاشی برای شما و نوزادتان است. دندان در آوردن سخت است و به همین دلیل است که نوزاد برای روزها و هفته ها قبل در آمدن هر دندان گریه و بی قراری می کند. نوزادان نشانه های دیگری برای دندان درآوردن از خود نشان می دهند که شامل ورم کردن لثه ها، تراوش آب دهان و دمای بالای بدن می شود.

در اینجا ایده هایی ارائه می دهیم که نوزاد از درد دندان درآوردن رهایی یابد:

حلقه های دندانی
بگذارید نوزاد یک حلقه دندانی تمیز و خنک یا یک پارچه سرد را بجود. هر چیز کوچکی که باعث خفگی اش شود را به او ندهید. از حلقه های دندانی که داخلشان مایعی وجود دارد ندهید چون ممکن است پاره شود.

ماساژ لثه
لثه نوزاد را با انگشت تمیز ماساژ دهید.

کاهش دهنده درد
کاهش دهنده های موضعی درد را بر روی لثه مالش دهید. آن هایی که بنزوکایئن دارند نباید برای دندان استفاده شود. سازمان غذا و دارو هشدار می دهد که این محصولات می تواند اثرات جانبی تهدید کننده و خطرناک داشته باشد.

گاهی اوقات برای کاهش درد به نوزاد استامینفون بدهید اما قبلش از دکتر مشورت بگیرید. هیچ وقت به نوزاد آسپیرین ندهید. چون باعث مشکلات نادر اما خیلی جدی که سندروم ری یا نشانگان ری نامیده می شود در بچه ها ایجاد میکند.

سندروم ری (نوعی عملکرد یا بیماری مغز که نشانه های آن استفراغ کاهش هشیاری تشنج و … است). اگر بچه شما خیلی زود رنج یا غیر قابل کنترل است با متخصص اطفال در موردش صحبت کنید.

جلوگیری از کرم خوردگی دندان
اضافه بر تمام موارد برای مراقبت از دندان نوزاد نیاز به نگهداری دقیقی است. برای جلوگیری از کرم خوردگی شیشه شیر آنها را فقط با چیزهای زیر پر کنید:

– شیرخشک
شیر مادر
– آب

از دادن آبمیوه، نوشیدنی های گاز دار و شکردار تا حد امکان به آن ها بپرهیزید. نوشیدنی های شیرین حتی شیر روی دندان باقی می ماند که می تواند باعث خرابی دندان شود. که خرابی شیشه شیر به آن گفته می شود. باکتری ها از نوشیدنی های شیرین تغذیه می کنند و اسید تولید می کنند که باعث خرابی دندان نوزاد می شود. اگر می خواهید بچه تان را با یک شیشه شیر بخوابانید فقط درون شیشه آب بریزید. از ریختن هر چیز شیرینی مثل شکر یا عسل به شیشه شیر بچه بپرهیزید.

منبع: سرسره

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “روش مراقبت از دندان های شیری کودک”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *