---------------------- ---------------------

روش مصرف بلوط چگونه است

بلوط با نام علمی: Quercus، نام سرده‌ ای از درختان و همچنین میوه آنهاست. درختان بلوط عمری طولانی دارند که گاه به دو هزار سال نیز خواهد رسید و گونه‌های بسیاری از آن در ایران بومی رشته‌کوه‌های البرز و زاگرس میباشد.

بلوط میوه ای است که می توانید از آن بصورت خوراکی و یا انجام کارهای هنری استفاده کنید .اکثر میوه های بلوط اگر خام مصرف شوند کمی تلخ هستند ولی قبل از هرگونه استفاده از بلوط می بایستی ان را خشک نمائید . در این مطلب روش خشک کردن بلوط را آموزش می دهیم تا بتوانید این میوه پر انرژی و مغذی را چه بصورت خوراکی و چه به صورت هنری استفاده کنید .

طرز مصرف بلوط

پس از جمع آوری میوه های بلوط از نظر وجود هر گونه شکاف، سوراخ، کپک و خراب بودن آن ها را کاملا بررسی کنید و بلوط های کاملا سالم را برای خشک کردن جدا نمایید .

بلوط ها را باید در فر بگذارید به همین علت فر را از قبل روشن و روی حرارت ۱۷۵ درجه فارنهایت قرار دهید. قبل از قرار دادن بلوط ها در فر ، میوه‌های بلوط را با آب سرد به خوبی بشویید و هر کدام را با یک پارچه تمیز یا دستمال کاغذی خشک کنید و بعد آن‌ها را روی ورق مخصوص شیرینی ‌پزی قرار دهید.

اکنون ورق را داخل فر بگذارید و ۲۰ دقیقه زمان دهید تا بلوط ها کاملا خشک و اماده مصرف شوند . البته به خاطر داشته باشید جهت خارج شدن رطوبت بلوط ها، در فر را کمی باز بگذارید . پس از گذشت زمان لازم بلوط ها را از فر خارج کنید و بگذارید تا خنک شوند . حال میوه های بلوط خشک شده و اماده مصرف می باشند.

بعضی از مردم برای استفاده از میوه بلوط آن را درون یک سینی روی بخاری گازی با شعله کم قرار میدهند و بعد از چند دقیقه پوسته میوه بلوط میشکند و آماده مصرف میشود(این طرز مصرف بیشتر برای شاه بلوط رواج دارد)

میوه بلوط شمال و جنوب ایران و نیز گونه‌های مختلف آن از نظر مواد غذایی متفاوتند. اما نتایج آنالیز بلوط شمال ایران به همراه پوسته‌اش نشان داده که شامل یازده درصد چربی، ۱۱٫۵ درصد فیبر، ۲۶۳۰ کیلوکالری بر کیلوگرم انرژی و دارای ۱۸٫۵ درصد پروتئین است. در بخش‌های مختلف کشور که جنگل‌های بلوط وجود دارند از آرد کردن میوه بلوط، نان بلوط تهیه می‌شود.

دو نکته که باید به آنها توجه کنید :
۱-قبل از استفاده آن‌ها در غذا، از نبود لارو در بلوط‌ها مطمئن شوید.
۲-بلوط‌ها یک تا سه ماه قابل نگه‌داری هستند.

منبع:وب ها

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “روش مصرف بلوط چگونه است”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *