---------------------- ---------------------

روش پاک کردن انواع لکه از روی فرش

لکه های فرش وقتی بارها فرش را دستمال بکشید و محو نشود میتواند به شدت آزار دهنده باشد.حتی بعضی از این لکه ها بعد از شست و شوی فرش باز هم روی فرش میماند.اما راه چاره چیست؟آیا میشود از دست لکه های فرش خلاص شد؟

در این مطلب روشهایی برای پاک کردن انواع لکه از روی فرش را آموزش میدهیم که میتوانید از آنها استفاده کنید.در ابتدا یادتان باشد برای پاک کردن لکه ها به هر علت که باشد زمان مهمترین فاکتور است.پس از ایجاد لکه هرچه زودتر برای پاک کردن آن اقدام کنید نتیجه ی بهتری بدست می آورید.

پاک کردن انواع لکه ها از روی فرش

پاک کردن شربتهای رنگی از روی فرش

برای پاک کردن لکه های شربت از روی فرش شما به آب کربناته یا گازدار، آب، مایع تمیز کننده، فرش بطری اسپری، اتوی لباس، حوله سفید و جاروبرقی احتیاج دارید.
در صورتی که لکه هنوز خیس است، آب گازدار روی آن بریزید و محوطه را پوشش دهید.حالا روی لکه را با حوله یا کهنه بپوشانید تا آب جذب آن شود به یاد داشته باشید که هرگز نماید قالی را بمالید زیرا باعث میشود لکه پخش شود.

مایع تمیزکننده و آب داغ را داخل بطری اسپری بریزید و روی لکه اسپری کنید.یک حوله ی سفید (از حوله ی رنگی استفاده نکنید) روی لکه بگذارید. حالا با اتو که آن را در بالاترین دمای ممکن تنظیم کرده اید روی حوله را اتو کنید و هر ۱۰ ثانیه آن را حرکت دهید.اتو را مدام تکان دهید تا از سوختگی و ذوب شدن قالی جلوگیری نمایید، نوشیدنی باید به حوله منتقل شود، سپس حوله را سروته کنید تا یک محیط تمیز روی قالی را بگیرد (می توانید از یک حوله ی جدید استفاده کنید( . وقتی فرش رو به خشک شدن رفت، یک بار دیگر محلول پاک کننده را روی آن بریزید و مراحل تمیز کردن را مجدد تکرار کنید تا وقتی که لکه محو گردد.وقتی لکه از بین رفت اجازه دهید تا فرش خشک شود، سپس آن را جاروبرقی بکشید تا نرمی و حالت خود را به دست بیاورد.

پاک کردن لکه انار از روی فرش
در پاک کردن لکه ی انار روی فرش مهمترین فاکتور سرعت عمل است زیرا لکه ای که توسط آب انار ایجاد شود رنگ قرمز خود را با قدرت روی سطوح باقی می گذارد و اگر این لکه خشک شود کار سخت خواهد شد.یک راه حل خوب خانگی این است که با ترکیب آب و سرکه سفید می توانید محلولی درست کنید تا از شر این لکه خلاص شوید. در صورت لزوم می توانید مقداری شامپو فرش نیز به این محلول اضافه نمایید تا شما را در بهتر پاک کردن لکه کمک کند.

پاک کردن لکه چای و قهوه از روی فرش
اگر قهوه و چای روی فرش ریخت سریعا اضافه ی آن را از روی فرش بردارید سپس با آب نیمه گرم و مقداری پودر لباسشویی و اسفنج آن را تمیز نمایید. اگر لکه باز باقی ماند از آب اکسیژنه ۵ درصد و مقداری آب، ادامه لکه زدایی را انجام دهید تا خوب سطح پاک شود و سپس با دستمال محل را خشک کنید و یا مالش دهید تا زیبایی خود را پیدا کند و تمیز شود.

از بین بردن لکه ی چسب قطره ای از روی فرش
بهترین حلال برای چسب قطره ای استون است اما استفاده از آن روی قسمتهای رنگی فرش ممکن است باعث آسیب رسیدن به فرش شود.ممکن است لکه ای که شما قصد پاک کردن آن را دارید کوچک باشد و به ریسک استفاده از آستون نیرزد.اما به هر حال تشخیص استفاده از استون با شماست.اما قبل از آستون پیشنهاد ما امتحان این دو راه است:

روش اول استفاده از بخار است. برای این کار از اتو بخار استفاده نمایید و پارچه ایی روی محل لکه قرار داده و به محل لکه بخار دهید تا چسب با حرارت باز شده و به پارچه بچسبد و از بین رود. برای این کار بهتر است سریع اقدام کنید تا بتوانید لکه را کاملا از بین ببرید.

روش دوم استفاده از سرکه سفید است.سرکه یکی دیگر از حلال های موثر و کاربردی در جهت پاک کردن لکه های چسب محسوب میشود که با استفاده از پارچه آغشته به سرکه به راحتی می توان چسب های خشک شده را نرم و جدا نمایید.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “روش پاک کردن انواع لکه از روی فرش”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *