---------------------- ---------------------- ---------------------

ساک حاملگی چیست؟

ساک حاملگی تقریبا از هفته چهارم بارداری (یعنی بعد از چهار هفته از اولین روز آخرین قاعدگی) شروع به رشد کرده و تا هفته نهم بارداری تقریبا روزی ۱ میلی متر رشد می کند.
ساک حاملگی (gestational sac) ساختاری میباشد که جنین را در مراحل اولیه رشد و نمو احاطه می کند. نه تنها جنین بلکه مایع آمنیوتیک که باعث تقویت و حفاظت از جنین است را نیز در بر میگیرد. در حقیقت ساک بارداری از اولین نشانه های حاملگی میباشد.ساک حاملگی را در سونوگرافی میتوان مشاهده کرد.
ساک حاملگی چه زمانی رشد میکند؟
ساک حاملگی تقریبا از هفته چهارم بارداری (یعنی بعد از چهار هفته از اولین روز آخرین قاعدگی) شروع به رشد کرده و تا هفته نهم بارداری تقریبا روزی ۱ میلی متر رشد می کند.به طور معمول ساک حاملگی در هفته پنجم بارداری از طریق سونوگرافی قابل مشاهده خواهد بود. اگر سطح هورمون بتا hCG بیشتر از ۱۸۰۰ mUI/ml شود باید ساک بارداری قابل مشاهده گردد و اگر سطح این هورمون(هورمون بارداری) به بیش از ۲۰۰۰ رسید ولی ساک حاملگی دیده نشد می تواند نشان دهنده بارداری خارج از رحم باشد.
در صورتی که جنین در ساک بارداری مشاهده نشود می تواند نشان دهنده موارد زیر باشد:
*بارداری مولار
*بارداری خارج از رحم
*کم بودن سن بارداری: اگر سن بارداری ۵٫۵ هفته باشد یک کیسه زرده توسط سونوگرافی واژینال قابل شناسایی خواهد بود.
*بیماری تروفوبلاستیک بارداری.
معمولا در صورتی که بعد از هفته ی پنجم جنین در ساک حاملگی دیده نشود پزشک دوره های دو هفته ای را برای انجام سونوگرافی در نظر میگیرد.

منبع:دانشنامه فرزند

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “ساک حاملگی چیست؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *