---------------------- ---------------------

سنین کابوس در کودکان

معمولا کودکان بین سن ۳ تا ۷ سالگی کابوس میبینند.کابوسهایی که کودکان در این سنین میبینند دو دسته هستند.

دسته ی اول: در این نوع کابوسها وقتی کودک بیدار میشود به یاد دارد که در خواب چه چیزی دیده و میتواند آن را بازگو نماید و یا شما میدانید که او میتواند آن چه را در خواب دیده تعریف کند. این نوع را به عنوان ( Nightmare ) یا کابوس آن را می شناسند.

دسته ی دوم: در این دسته ممکن است کودک پس از پریدن یا بیدار شدن از خواب بسیار وحشت زده باشد و به یادش نیاید که چه چیزی در خواب دیده.این نوع را به عنوان وحشت خواب یا ( Night terror ) میشناسند و موضوع متفاوتی است که زمینه ی بیولوژیکی دارد و هیچ ارتباطی به زمینه ی روانی ندارد.
بنابراین کودکانی دچار این مشکل میشوند که دلایل بدنی دارند. یکی از این دلایل مرحله ی <<ایست تنفسی >> یا << Sleep Apnea>>است که توجه متخصصین را به خودش جلب کرده.به این معنا که به دلایلی اکسیژن به مغز کودکان نمی رسد و در نتیجه فعالیت مغز غیرعادی میشود ، بنابراین به یک چنین اکسیژنی نیاز دارند.هرچند تغذیه در این سن و سال نقشی ندارد اما اینکه فرزند ما زیاد غذا خورده باشد که هضم نشده و یا گرسنه باشد در مواردی میتواند علت بیداری و کابوسها باشد.
دلیل دیگر میتواند شب ادراری باشد،شب ادراری میتواند کودک را از خواب بیدار کند .در چنین مواقعی کودک به علت احساس بدی که دارد ممکن است در حالت بیداری بیا خواب کابوس ببیند.

سایه هایی که در اتاق یا اطراف کودک هستند یا پنجره ها دلایل ترس بسیاری از کودکان هستند.میتوان نور را طوری تنظیم کرد که در اتاق کودک سایه تشکیل نشود و روش دیگر این است که چراغ قوه ای کنار دست کودک بگذاریم که او با روشن کردنش مطمئن شود شکلهای ترسناک چیزی جز سایه ها نیستند.

بچه ها در چه سنینی بیشتر کابوس میبینند
کودکان بین ۳٫۵ یا ۴ سالگی کابوس خیلی کمتری دارند ولی در سن ۵ سالگی بیشتر می شود. موضوعی که بیشتر از همه باعث ترس کودکان ۵ ساله میشود این است که فکر می کنند موجوداتی بزرگ یا کوچک داخل کمد یا زیر تخت آنها هستند که والدین باید در این زمینه به فرزندان خود کمک کنند.
ترس سنین ۶ تا ۷ سالگی کودکان از حرفهایی از قبیل ارواح و اشباح است که خوشبختانه با مواظبت و مراقبت والدین این ترس به راحتی از بین میرود.شایان ذکر است که پسربچه ها زودتر به خواب میروند و کمی بیشتر از کودکان دختر میخوابند.

برخی کودکان از ۴ تا ۵ سالگی قبل از خوابیدن بهانه گیری میکنند ،شیر می خواهند ، آب می خواهند ، غذا می خواهند یا میخواهند که یکی از اسباب بازی ها یا عروسک هایشان را در کنار خود داشته باشند.والدین میتوانند با مهربانی به این درخواست ها پاسخ دهند و بدانند که این درخواست ها اغلب بهانه ای است برای نخوابیدن.
بچه های ۵ تا ۶ سال در مواقعی فین فین هایی می کنند که نشانه ی نگرانی آن ها است و یا دستشان را در مویشان می برند یا انگشتشان را می خورند.اما این نوع اتفاقات در کودکان عادی است و والدین باید با مهربانی با آن ها برخورد کنند. چون مهمترین مسئله ، اطمینان از محبت پدر و مادر است و آرامشی که بچه ها از این طریق بدست می آورند.

نکته : اگر کودک دچار کابوس و یا وحشت خواب شد. پدر یا مادر باید به سراغ او بروند ، او را بیدار کنند ، مواظب او باشند و با او با آرامش صحبت کنند. این که خواب است و واقعیت ندارد را به او بفهمانند.به او اطمینان دهند که کنارش و با او هستند و کمک کنند که بخوابد و کمی بیشتر کنار فرزند خود بمانند ، تا خاطر بچه و شما هر دو آسوده باشد که این مشکل پشت سر گذاشته شده است و اگر فرزند شما راه افتاده است بهتر آن است که در حالی که مواظب بدنش هستید چون ممکن است که به زمین بخورد و او را گرفته اید ، به او بدون این که بیدارش کنید این پیام را خواهید داد که به اتاق خوابش و رختخوابش برگردد و او را کمک می کنید تا در آن مسیر حرکت کند.
معمولا این بچه ها صبح که بیدار میشوند از آنچه که رخ داده است خبری ندارند.این حرکت معمولا در ۳ ساعت اول خواب بچه ها اتفاق می افتد . اما اگر بچه ها فقط کمی ناله و گریه می کنند بهتر است که کاری به کارشان نداشته باشید . اما در حالتی که کودک فریاد میزند و وحشت زده است بیدار نمودن او از خواب مفید خواهد بود.

منبع : کودک آنلاین

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “سنین کابوس در کودکان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *