---------------------- ---------------------

شی باتر چیست و چه خواصی دارد؟

کره درخت شی،روغنی است که از هسته محصول درخت شی استخراج می شود. این درخت که نام اصیل آن Butyrospermum parkii است،در غرب آفریقا رشد می کند. نام انگلیسی این درخت از نام بامبارایآن (Shii) گرفته شده است که به معنی “مقدس” میباشد.

این درخت ۶۰۰ فوت طول دارد و ۲۰۰ سال عمرمیکند. تا ۲۰ سال میوه ای ندارد و بعد از ۲۰ سال میوه ای می دهد که از آن میوه عصاره معجزه آسای پوسترا تهیه می کنند.

در گذشته میوه این درخت بصورت سنتی توسط زنان در آب جوشانده می شد و هم برای خوراکی و هم برای مرهم پوست از آن استفاده می شد.

در صحراهای آفریقا، از این مرهم برای محافظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی و از دست ندادن رطوبت پوست در گرما و بادهای خشک آنجا استفاده می شد.

این گیاه همچنین در درمان بیماریهای پوستی و کاهش التهابات پوست بسیار مورد استفاده قرار می گرفت.ملکه نفرتیتی که به زیبایی شهرت دارد بصورت مداوم از این گیاه بر روی پوست خود استفاده می کرد.

شی باتر Shea_Butter یا کره شی ، یک نرم کننده طبیعی ایده آل برای موها و پوست است . این محصول ، از دانه درختی به نام Shea – karate به دست می آید . این درخت ، بومی مناطق استوایی شرق و غرب آفریقاست .

شی باتر، حاوی خاصیت مرطوب کنندگی بسیار خوبی است . این محصول ، از دهه های پیش ، در آفریفا نه تنها برای مراقبت از موها ، بلکه برای پوست و درمان سوختگیها استفاده می شد.

همچنین ، شی باتر ، اثر مثبتی در از بین بردن جای جراحی و آثار ناشی از کشیدگیهای پوستی دارد.

شی باتر و خواص آن

شی باتر، قرنهاست که برای رفع التهاب و خارش پوست سر استفاده می شود. به همین علت و به خاطر خواص مرطوب کنندگی قوی ، قبل از کرمها و قطره های درمانی مو که ممکن است ایجاد سوزش نمایند ، استفاده می شود . شی باتر ، به خوبی از طریق پوست سر جذب می شود بدون اینکه دریچه های پوستی را مسدود کند . به خاطر همین ، برای موهای هایلایت شده و رنگ شده بسیار مفید است .

موهای مشکی نسبت به موهای دیگر ، بیشتر دچار خشکی می شوند. موهای فر و مجعد نیز بیشتر از موهای صاف رطوبت خود را از دست می دهند. به همین دلیل ، در اکثر محصولات مراقبت از مویی که برای موهای مجعد تولید می شوند ، شی باتر وجود دارد.زیرا شی باتر به خوبی رطوبت موها را حفظ می کند ، بدون به جا گذاشتن هیچ گونه اثر چربی از مو مراقبت میکند.

با اینکه شی باتر به خوبی جذب ساقه مو می گردد، ولی باعث ایجاد یک لایه محافظتی قوی دور مو هم می شود که آن را در برابر آسیب های احتمالی اتوی مو و سشوار مصون نگه می دارد.

از خواص دیگر شی باتر ، فیلتر ضد آفتاب بودن آن است. این ماده گیاهی ، باداشتن این ویژگی ، موها را از آسیبهای ناشی از اشعه ماوراء بنفش خورشید در امان نگه می دارد . این خاصیت ، برای موهایی که رنگ یا دکلره شده اند ، بسیار مفید است.

منبع: یاس گالری – آشیونه

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “شی باتر چیست و چه خواصی دارد؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *