---------------------- ---------------------- ---------------------

طراحی مفهومی خودرو یا کانسپت چیست؟

در طراحی خودرو ابتدا طرح بر روی کاغذ به وسیله ی مداد یا خودکار پیاده میشود و بعد در نرم افزارهای طراحی سه بعدی طرح کامل میشود.البته بعضی از طراحان هم هستند که از ابتدا کار را در نرم افزارهای سه بعدی شروع میکنند.

خودرو مفهومی در اصل برای نشان دادن قدرت و توانایی خودروسازان برای طراحی و تولید خودرو است، خودروی مفهومی به خودرویی میگویند که هدف کمپانی از ساخت آن نشان دادن توانمندی های خود در تولید یک خودرو با طراحی مدرن ، آینده نگرانه و استفاده از قابلیت های فنی فوق العاده حرفه ای است که این گونه خودروها را از سایرین متمایز می سازد.

مفهومی ها معمولا از نظر طراحی به مراتب پیشرفته تر از خودروهای دیگری که به مرحله تولید می رسند، هستند.طراحی این گونه ماشین ها معمولا آینده نگرانه است، به این معنا که خودروی مفهومی می تواند تفکراتی یک خودروساز را برای چندین سال آینده نمایان کند.هدف اصلی کمپانی از به نمایش گذاشتن خودروهای مفهومی نمایش قدرت خود در صنعت اتومبیل سازیست بنابراین می توان انتظار هر نوع طراحی شگفت آوری را داشت.

به طور مثال؛ کمپانی بی ام دبلیو خودرویی مفهومی به نام جینا تولید کرد که پوشش بیرونی آن از جنسی پارچه مانند بود که قابلیت انعطاف پذیری بالایی را به خودرو می داد.

هدف از تولید خودروی مفهومی چیست؟
دید هر خودروساز نسبت به معرفی خودروی مفهومی خود متفاوت است، اکثر آن ها همانطور که پیش تر به آن اشاره شد به منظور نشان دادن توانمندی ها و قدرت خود در تولید یک خودروی با کیفیت، خودرو را به نمایش می گذارند.

بعضی از خودروسازان هم برای فهمیدن نظر مردم ، نویسندگان و اندیشمندان دنیای خودرو نسبت به یک مدل یا حتی نسبت به یک نوع از سبک طراحی جدید اقدام به ساخت خودرو می کنند تا در مراحل بعدی خودروی مورد نظر را با انجام اصلاحاتی و از بین بردن نواقص و عیوب در طراحی و باقی قسمت ها راهی بازار نمایند.

قابلیت های فنی:
با توجه به اینکه در حال حاضر اکثر خودروسازان رو به تولید خودروهای پاک و کم مصرف آورده اند و در نزد مشتریان نیز این عقیده فراگیر شده که خودروی کم مصرف و پاکی تهیه کنند؛ لذا کمپانی های خودروسازی سعی در معرفی مدل هایی دارند که در کم مصرف و پاک بودن برتر باشند.

در سال های اخیر خودروهای مفهومی بیشتر به صورت برقی،هیبریدی و هیدروژنی ساخته می شوند،البته خودروسازانی هم هستند که در مدل کانسپت خود بیشتر به مقوله سرعت و شتاب خودرو تاکید دارند.

منبع:منطقه ماشین

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “طراحی مفهومی خودرو یا کانسپت چیست؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *