---------------------- ---------------------

طرز تهیه کافه لاته یا لاته آرت

لاته، لاته آرت “Latte Art“، لته، کافه لاته “Cafe Latte” ترکیبی از قهوه و شیر با چاشنی هنر است.

کافه لاته نوشیدنی ای بسیار پر طرفدار بر پایه اسپرسو است که با ظاهری زیبا، امروزه در کافه ها و میان مردم طرفداران زیادی پیدا کرده است. لاته آرت مانند اسم خود، تلفیلی از هنر، قهوه و شیر است. این ترکیب، اولین بار توسط لوییچی لویی ابداع گردید و امروزه مسابقات در سطح جهانی برای این تهیه این نوشیدنی برگزار می شود.

نگاهی کوتاه به تاریخچه لاته آرت:
برخی از منابع این گونه نقل کرده اند که این نوشیدنی برخاسته از کشور ایتالیاست اما نه به دست مردمان ایتالیا، بلکه توسط توریست های آمریکایی که کاپوچینو برای آنها زیادی تلخ بود و با اضافه کردن شیر بیشتر به آن، طعم دلخواه خود را یافتند.

ترکیبات کافه لاته:
یک سوم اسپرسو به اضافه دو سوم شیر بخار داده شده، کف روی شیر بخار داده شده، بسیار ناچیز است.

البته ناگفته نماند که تهیه این نوشیدنی به تجربه و تمرین زیادی نیازمند است. برای تهیه لاته آرت به دستگاه اسپرسوساز یا موکاپات نیاز داریم. اگر از دستگاه اسپرسوساز استفاده می کنید کار برای تان کمی آسان تر و نوشیدنی نهایی کمی بیشتر شبیه لاته آرت خواهد شد.

روش تهیه لاته آرت

طرز تهیه لاته آرت:
۱- اسپرسو
ابتدا یک شات اسپرسو از دستگاه اسپرسو ساز یا موکاپات بگیرید.

۲- تهیه فوم شیر
شیری که قرار است به اسپرسو اضافه شود باید، بخار داده شده و به حالت فوم باشد برای این کار، شیر سردتان را با نازل بخار دستگاه، بخار دهید. البته اگر دستگاه اسپرسوسازتان این قابلیت را ندارد یا دستگاه اسپرسو ساز ندارید با روش های دستی در مطلب فوم شیر این کار را انجام دهید.

۳- طراحی لته آرت
شیر بخار داده شده را به اسپرسو اضافه نمایید، این گونه که طرح های مد نطرتان، ایجاد شود. این بخش سخت ترین مرحله تهیه لاته آرت است.

شاید بعد از تهیه بپرسید چرا لاته آرت ما شبیه تصاویر نشد، زیرا این لاته ها توسط باریستاهای حرفه ای درست شده اند که مدت ها به تمرین مشغول بوده اند.

این نکته را متذکر شویم که نسبت درست شیر به قهوه دو به یک است و فوم نازکی هم روی آن قرار می گیرد اما در اضافه کردن شیر به قهوه کمی هم مختار هستیم به این معنی که می توانیم شیر را بیشتر یا کمتر از این نسبت ها به اسپرسو اضافه کنیم. نوشیدنی های متعددی از ترکیب اسپرسو و شیر می توانید تهیه کنید.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “طرز تهیه کافه لاته یا لاته آرت”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *