---------------------- ---------------------

عفونت واژن پیشگیری تا درمان

عفونت واژن در بین زنان بسیار شایع است و همه ی زنان حداقل یکبار به این عفونت مبتلا میشوند.این عفونت که باعث خارش و ناراحتی در واژن و اندام تناسلی میشود قابل درمان بوده اما بعد از درمان احتمال بازگشت آن وجود دارد.احتمال اینکه برخی از زنان بیش از یکبار به این عفونت دچار شوند وجود دارد.مهم این است که نسبت به علائم غیر معمول هوشیار باشید و به واژن خود توجه کنید و اگر دچار این بیماری شدید نباید خجالت بکشید و باید سریعا برای درمان اقدام کنید.

<علل عفونت واژن>
به طور کلی دو نوع عفونت واژن رایج است که هردو توسط ارگانیسم هایی اتفاق می افتد که به طور طبیعی در واژن وجود دارند:

۱_عفونت قارچی
عفونت قارچی بر اثر داشتن مقدار زیادی قارچ در واژن رخ میدهد.
۲_عفونت باکتریایی
عفونت باکتریایی زمانی اتفاق می افتد که تعادل باکتری های واژن به هم بخورد.

دیگر عفونت های واژن شامل واژینیت غیر عفونی (ناشی از واکنش های آلرژیک یا حساسیت به برخی محصولات) یا عفونت های ناشی از بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا، سوزاک، تبخال تناسلی و واژینیت تریکومونایی می شوند.

علائم عفونت واژن
واژن به طور طبیعی خودش را تمیز می کند و ترشحات واژن بخشی از این فرایند نظافت میباشد.داشتن مقداری ترشح امری کاملا طبیعی میباشد. ترشح واژن باید شفاف و گاهی سفید باشد.این ترشحات نباید زیاد بو بدهد یا با خارش همراه باشد. البته در زمان پریود افزایش بوی ترشح امری طبیعی است.دفعات و طی چرخه قاعدگی میزان ترشحات واژن تغییر می کند. ممکن است از حالت آبکی و نرم به حالت سفت تبدیل شود. همچنین گاهی کم و گاهی زیاد ترشح میشود.بدن زنان با هم متفاوت است. ممکن است مقدار ترشحی که برای یک زن طبیعی است برای دیگری غیر طبیعی باشد.حتما به میزان ترشحات واژن توجه داشته باشید و اندازه ی طبیعی آن را بدانید.

<نشانه های عفونت واژن>

۱_ترشحات غیر طبیعی واژن
یکی از شایع ترین علائم عفونت واژن، ترشحات غیر طبیعی واژن میباشد.در صورتی که رنگ، غلظت و میزان ترشحات تغییر کند، ممکن است به عفونت واژن دچار شده باشید.اگر واژن بویی شبیه به بوی ماهی داد این بوی بد واژن احتمالا از علائم عفونت باکتریایی واژن (واژینوز باکتریایی) است. علائم عفونت قارچی وازن نیز شامل ترشحات پنیری است.ترشحات واژن غیر طبیعی همچنین می تواند از علائم کلامیدیا سوزاک باشد.ترشحات سبز رنگ و کف دار نیز از علائم واژینیت تریکومونایی است.

علائم عفونت واژن چیست؟

۲_سوزش یا خارش
خارش یا سوزش واژن اصلا طبیعی نبوده و می تواند نشانه عفونت واژن باشد. سوزش ادرار نیز می تواند از دیگر علائم عفونت واژن باشد.

۳_درد یا تورم
احساس درد در زیر شکم و ناحیه لگن، تورم، درد و قرمزی اطراف اندام تناسلی از دیگر علائم عفونت واژن میباشد.همچنین داشتن درد در رابطه جنسی نیز می تواند نشانه عفونت واژن باشد.

علائم عفونت واژن چیست؟

<پیشگیری از عفونت واژن>

۱_در دوره های منظم به پزشک مراجعه کنید
معاینه لگنی به طور سالانه باید بخشی از معاینه زنان باشد. دکتر زنان نیز در هر معاینه علائم احتمالی بیماری های مختلف را مورد بررسی قرار میدهد. اگر نگرانی یا علائمی دارید میتوانید با متخصص زنان خود در میان بگذارید.

۲_پوشیدن لباس مناسب
از پوشیدن لباس های تنگ پرهیز کنید چرا که می تواند گرما را نگه داشته و اطراف ناحیه تناسلی را مرطوب می کند.اگر بیرون کار می کنید یا به استخر های عمومی می روید، باید لباس زیر مرطوب خود را هر چه سریعتر عوض کنید.به طور کلی شما باید لباس زیرهایی بپوشید که ناحیه تناسلی شما را خشک نگه داشته و رطوبت را نگه ندارد. بهترین پیشنهاد استفاده از پارچه های نخی و پنبه ای است.همچنین همیشه لباس زیر خود را با آب داغ بشویید.اگر پریود هستید، تامپون یا پد بهداشتی خود را مرتب تعویض نمایید.

۳_خوردن ماست به شما کمک میکند
ماست با باکتری فعال بخورید. غذاهایی که حاوی باکتری های فعال و زنده هستند به حفظ تعادل PH در واژن کمک می کنند. پروبیوتیک نام دیگر این نوع مواد غذایی است. منابع خوب پروبیوتیک شامل ماست و کیمچی می باشد. خوردن یک فنجان ماست در روز کافی میباشد.

۴_واژن خود را تمیز کنید
ناحیه اطراف واژن خود را با صابون ساده و بدون رایحه بشویید و با آب فراوان آب کشی کنید.واژن اندامی است که میتواند به طور طبیعی خودش را تمیز کند. همچنین نباید کاری کنید که تعادل باکتری های واژن به هم بخورد چرا که ممکن است منجر به عفونت واژن شود.

۵_خشک کردن ناحیه تناسلی
هنگامی که به دستشویی می روید مطمئن شوید ناحیه تناسلی خود را از عقب تا جلو کاملا خشک کرده اید. خیس بودن این ناحیه می تواند قارچ و باکتری را از مقعد به واژن یا مجاری ادراری انتقال دهد.گسترش باکتری ها از طریق خشک کردن نامناسب می تواند منجر به عفونت قارچی یا عفونت باکتریایی واژن گردد.

همچنین برای پیشگیری این کارها را نباید انجام دهید:

_پوشیدن شلوار تنگ، جوراب شلواری یا لگ های جذب
_استفاده از پد یا تامپون های معطر یا خوشبو کننده های واژن
_نشستن در وان آب گرم یا مرتب با وان آب گرم حمام کردن
_نشستن در محیط های مرطوب مخصوصا حمام

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

توجه داشته باشید با مشاهده علائم هیچگاه نباید خودتان عفونت واژن را تشخیص داده و درمان کنید و حتما با دکتر خود تماس بگیرید. بسیاری از عفونت ها علائم مشابهی دارند اما درمان های آن ها فرق میکند. تشخیص درست از اهمیت زیادی برخوردار است.

تشخیص عفونت واژن
پس از مراجعه به پزشک عفونت قارچی واژن به راحتی تشخیص داده خواهد شد. متخصص زنان سوالاتی را در مورد سابقه پزشکی شما خواهد پرسید مانند، آیا تا به حال دچار عفونت قارچی واژن شده اید یا نه؟اقدام بعدی برای تشخیص عفونت واژن معاینه لگنی میباشد. دکتر دیواره های واژن و رحم را بررسی می کند. بسته به چیزی که دکتر مشاهده می کند ممکن است مقداری از سلول های روی واژن را برای آزمایش بردارد. این آزمایش معمولا برای زنانی که مرتب عفونت قارچی واژن دارند و درمان نمی شود، انجام میپذیرد.

<درمان عفونت واژن>
از آنجا که عفونت های قارچی با هم متفاوت هستند پزشک شما پس از معاینه بهترین راه درمان را برای شما در نظر میگیرد.معمولا انتخاب روش درمان عفونت قارچی واژن بستگی به شدت علائم بیماری دارد.

۱_عفونت واژن خفیف
برای عفونت های خفیف قارچی، دکتر معمولا برای ۱ تا ۳ روز پماد، قرص و کرم های خاصی را تجویز می کند. زنان مبتلا به عفونت واژن خفیف باید بعد از مصرف دارو نیز به پزشک مراجعه کرده و از درمان عفونت واژن مطمئن شوند. همچنین اگر علائم عفونت واژن بعد از ۲ ماه برگشت باید حتما به دکتر خود مراجعه کنید.
۲_عفونت واژن شدید
زمانی که علائم زیر توسط پزشک دیده شود عفونت واژن شدید است و پزشک درمان های خاصی در نظر میگیرد:
*بیش از ۴ بار ابتلا به عفونت واژن در سال
*قرمزی، تورم و خارش شدید واژن که منجر به ایجاد زخم در بافت واژن می شود.
*عفونت ناشی از کاندیدا که از نوع آلبیکنس نیست
*بارداری
*داشتن دیابت کنترل نشده یا ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن بر اثر مصرف دارو
*بیماری ایدز یا HIV مثبت
در صورتی که پس از بهبود عفونت واژن دوباره به این بیماری مبتلا شدید ممکن است همسرتان عفونت قارچی داشته باشد. همچنین اگر شک دارید که به عفونت قارچی مبتلا هستید، حتما در رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.

درمان خانگی عفونت واژن
همیشه بهترین و سریع ترین درمان با تجویز پزشک صورت میپذیرد اما دارو های طبیعی نیز برای درمان عفونت واژن در خانه وجود دارد:
کرم روغن درخت چای
روغن نارگیل
سیر
شیاف واژنی اسید بوریک

بیشتر بخوانید :درمانهای خانگی عفونت واژن

نکته:همیشه قبل از زدن کرم ها یا روغن ها به واژن خود از تمیز بودن دست ها اطمینان حاصل کنید. همچنین بهتر است قبل از استفاده از درمان خانگی عفونت واژن با دکتر مشورت کنید. برخی گیاهان ممکن است با داروها تداخل داشته باشند و به طور تصادفی عوارض جانبی ایجاد گردد.

برگرفته از سایت اینفو سلامت

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “عفونت واژن پیشگیری تا درمان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *