---------------------- ---------------------- ---------------------

علائم اختلال روانی دو قطبی

در مورد بیماری‌های روحی و روانی، کلیشه‌های مختلفی وجود دارد. اما در حقیقت، تشخیص اختلالات روحی معمولاً سخت است، مخصوصاً در افرادیکه دچار علائم اختلال دوقطبی باشند.

بیماری اختلال دوقطبی در اغلب موارد با افسردگی اشتباه گرفته می شود ولی تفاوت های آشکاری با افسردگی دارد و به مراتب خطرناکتر از آن است.

دکتر کاری بیردن (Carrie Bearden)، استادیار روانشناسی و علوم رفتاری در دانشگاه UCLA باور دارد، “دمدمی مزاج بودن، یا مشکل و خستگی در کار جزء متداولترین آن است اما شدت این اختلال انواع مختلفی دارد.”

در زیر به تعدادی از نشانه‌ها و مشکلات روحی این اختلال اشاره می‌کنیم.

۱- افسردگی
فردی که در وضعیت افسردگی اختلال دوقطبی است درست شبیه به فردی که افسردگی عادی دارد به نظر میرسد. دکتر مالون می‌گوید، “آنها همان مشکلات افرادیکه دچار افسردگی معمولی هستند را با انرژی، اشتها، خواب و تمرکز خواهند داشت.”

متاسفانه، قرص‌های ضدافسردگی معمولی به تنهایی برای افراد مبتلا به اختلال دوقطبی مناسب نمی باشد. حتی امکان دارد چرخه‌های تغییر روحیه را در این افراد بیشتر کند و یا فرد را به اپیزود جدایی از واقعیت بفرستد.

وی می گوید، “داروهای ضدافسردگی برای افراد مبتلا به اختلال دوقطبی می‌تواند خطرناک باشد زیرا ممکن است باعث جنون آنها شود.”

۲- روحیه خوب
اختلال دوقطبی با تغییرات و پایین و بالا رفتن‌های اخلاقی بین هیجان و افسردگی شناخته می‌شود. در طول دوره هیجان، فرد ممکن است از واقعیت جدایی کامل پیدا کند.

در جنون خفیف یا هیپومانیا که یکی از علائم این اختلال است، فرد وضعیت بسیار پرانرژی پیدا می‌کند ولی هوشیاری خود به واقعیت را از دست نمی‌دهد.

دکتر کاری می‌گوید، “جنون خفیف می‌تواند وضعیت واقعاً لذت‌بخشی باشد. روحیه فرد به شدت تقویت می‌شود و انرژی و خلاقیت خیلی زیادی پیدا می‌کند و به نشاط می‌رسد. این قسمت بالای اختلال دوقطبی است.”

۳- ناتوانی در انجام کارها
پُر بودن خانه از انبوه کارهای نیمه‌تمام یکی از ویژگی‌های اختلال دوقطبی است. کسانی که بتوانند از انرژی خود وقتی در فاز هیپومانیا هستند استفاده کنند می‌تواند بازده بسیار خوبی داشته باشند.

این افراد معمولاً از یک کار سراغ کار دیگر می‌روند، پروژه‌های غیرواقع بینانه دارند که معمولاً ناتمام خواهد ماند.

دکتر دان مالون (Don Malone) مدیر مرکز سلامت رفتاری و دپارتمان روانپزشکی کلینیک کلیولند در اوهایو می‌گوید، “این افراد معمولاً قادر به تمرکز روی یک کار نیستند و میلیون کار را شروع می‌کنند بدون اینکه بتوانند آنها را به اتمام برسانند.”

۴- آسیب‌پذیری
بعضی از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی ممکن است دچار “جنون ادغامی” شوند که در آن علائم افسردگی و هیجان را همزمان تجربه می‌کنند. در این وضعیت، این افراد معمولاً به شدت آسیب‌پذیر می‌شوند.

همه آدمها روزهای بد در زندگی دارند به همین علت است که تشخیص این نوع دوقطبی بسیار دشوارتر است.

دکتر بیردن می‌گوید، “همه ما گاهی‌اوقات آسیب‌پذیر و دمدمی‌مزاج می‌شویم ولی در کسانی که دچار اختلال دوقطبی هستند این وضعیت شدیدتر است تا جایی که در روابط آنها ایجاد مشکل می‌کند، مخصوصاً زمانی که فرد بگوید، نمی‌دانم چرا اینقدر آسیب‌پذیرم واقعاً نمی‌توانم آن را کنترل کنم.”

۵- حرف زدن تند
برخی افراد ذاتاً پرحرف هستند اما حرف زدن زورکی یکی از متداولترین نشانه‌های اختلال دوقطبی است.

دکتر بیردن می‌گوید، این نوع حرف زدن وقتی اتفاق می‌افتد که فرد در یک مکالمه دونفره نیست. فرد تند تند حرف می‌زند و اگر تلاش کنید حرف بزنید، مطمئناً این اجازه را به شما نخواهد داد. همچنین این افراد معمولاً از موضوعی به موضوع دیگر می‌پرند.

۶- مشکل در محل ‌کار
افراد مبتلا به اختلال دوقطبی معمولاً در محل کار مشکل دارند زیرا بسیاری از علائم آنها در توانایی آنها برای انجام کارهایشان و برابری با بازده کاری همکارانشان اخلال ایجاد می‌کند.

اضافه بر مشکل در تمام کردن کارها، ممکن است دچار اختلال خواب، آسیب‌پذیری و مشکلات رفتاری فاز هیجان و افسردگی سایر زمان‌ها باشند که موجب خوابیدن بیش از اندازه و سایر مشکلات روحی و رفتاری می‌شود.

دکتر مالون اعتقاد دارد که بسیاری از مشکلات این افراد در محل کار مشکلات بین ‌فردی هستند.

۷- اعتیاد به مواد مخدر و الکل
دکتر بیردن می‌گوید، حدود ۵۰ درصد از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی دچار مشکلات اعتیاد نیز هستند، مخصوصاً اعتیاد به الکل.

خیلی از این افراد وقتی در فاز هیجان هستند به الکل روی می‌آورند تا کمی خود را آرام‌تر کنند و در زمان‌های افسردگی نیز برای تقویت روحیه خود باز به الکل روی می‌آورند.

۸- دمدمی مزاج بودن
وقتی این افراد در فاز هیجان هستند، دچار اعتمادبه‌نفس … می‌شوند.

دکتر مالون می‌گوید، “آنها احساس بزرگی می‌کنند و عواقب آن را در نظر نمی‌گیرند. همه چیز به نظرشان عالی می‌رسد.”

دو مورد از متداولترین رفتارهایی که از این ناشی می‌شود اعتیاد و بی‌بندو‌باری و رفتارهای جنسی نامتعارف است. او ادامه می‌دهد، “بیماران زیادی داشته‌ام که روابط جنسی داشته‌اند که اگر در فاز هیجان و جنون نبودند، به هیچ عنوان انجام نمی‌دادند. در این فاز آنها رفتارهایی از خود نشان می‌دهند که با وضعیت طبیعی آنها تطابق ندارد.”

۹- مشکلات در خوابیدن
افراد مبتلا به اختلال دوقطبی معمولاً مشکل خواب دارند. در فاز افسردگی زیاد می‌خوابند و همیشه احساس خستگی میکنند.

در فاز جنون و هیجان به اندازه کافی می‌خوابند اما هیچوقت احساس خستگی نمی‌کنند.

حتی با چند ساعت در شبانه‌ روز احساس بسیار خوب و شادی دارند و انرژی بسیار بالایی دارند.

دکتر بیردن می‌گوید تنظیم یک برنامه خواب مشخص برای این بیماران، ابتدایی ترین کاری است که برای افراد مبتلا به اختلال دوقطبی انجام می‌دهد.

۱۰- پرواز افکار
تشخیص این نشانه کمی دشوار است اما وقتی فرد در فاز جنون است زیاد اتفاق می‌افتد. افراد فکر می‌کنند که ذهنشان در حال مسابقه است و قادر به کنترل آن نیستند و نمی‌توانند افکارشان را کندتر کنند.

این پرواز افکار گاهی در حرف زدن اجباری هم اتفاق می‌افتد.

دکتر کاری می‌گوید، افراد مبتلا به اختلال دوقطبی ممکن است تشخیص ندهند یا نپذیرند که ذهنشان غیرقابل کنترل شده است.

منبع:مردمان

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “علائم اختلال روانی دو قطبی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *