---------------------- ---------------------- ---------------------

علائم استرس زیاد در افراد

استرس عاملی است که میتواند باعث بیماری های بسیاری شود.استرس علاوه بر روح و روان میتواند بر جسم نیز تاثیرات زیادی را داشته باشد که به اصلاح به آن “روان تنی” میگویند.هرچند نشانه های وجود استرس در افراد مختلف متفاوت است اما برخی علائم شایع وجود دارد که در اکثر افرادی که به استرس بالا دچار هستند بروز میکنند.
ممکن است این علائم به اشتباه به بیمارى هاى جسمى ارتباط داده شود اما در نهایت با کنترل استرس این علائم بهبود یابد.
علائم وجود استرس زیاد در افراد:
ریزش مو
کارولین جیکوب مدیر پزشکی مرکز جراحی و مراقبت از پوست شیکاگو در ارتباط با تاثیر استرس بر ریزش مو می گوید: ما روزانه ۱۰۰ تار مو بدون اینکه متوجه باشیم از دست مى دهیم، اما استرس با تغییر فیزیولوژیک بدن یکى از عوامل اصلی ریزش مو محسوب مى گردد.
تغییرات رفتاری
استرس با ایجاد اختلال در عملکرد هورمون هاى بدن باعث میشود تا خلق و خوى افراد تغییر کند.
تاثیر منفی بر عواطف و احساسات
استرس بر روى عملکرد غدد تاثیر منفى میگذارد و ممکن است در زندگى زناشویی افراد تاثیر مخرب داشته باشد و به همین دلیل باید براى کاهش استرس و اضطراب راه هایی مثل استراحت، تمرین هاى آرام بخش و سفر را امتحان کرد و اگر این راه کارها بی نتیجه بود مراجعه به یک روانشناس یا روانپزشک میتواند راه حل مناسبی باشد.
کم حوصلگی و بی قراری
گاهی استرس باعث بى قرارى و کاهش تحمل و پایین آمدن آستانه صبر در افراد مى شود که در این مواقع با کوچک‌ترین مسئله ای فرد خشمگین و عصبانی میشود.
وسواس در کار
برخى افراد استرس کارى دارند که اغلب باعث می‌شود تا در مورد تعهدات کارى و مسائل مالی نگرانی داشته باشند، اما در این زمان‌ها بهترین راه برای حل این مشکل دور شدن از محیط و فکر کردن به موضوعات در فضایى آرام است همچنین سپرى کردن وقت باخانواده و دوستان به کاهش چنین استرس هایی کمک خواهد کرد.
تغییرات وزنی
استرس میتواند بر عملکرد سوخت و ساز بدن تاثیر گذاشته و منجر به افزایش یا کاهش وزن گردد.

بیشتر بخوانید:کاهش استرس با ساده ترین روش
مشکلات خواب
استرس زیاد معمولا باعث مشکلات خواب شده و در نتیجه آن اغلب افراد احساس خستگی و فرسودگی مى کنند که در این حال بهترین راه حل درمان یا حل ریشه اى استرس و موضوع استرس زا میباشد. یوگا، مدیتیشن، ورزش، مطالعه و راه رفتن در طبیعت کمک خوبی برای کاهش استرس و خواب آرام در این اشخاص است.
اضطراب و بی قراری
معممولا استرس به اضطراب و بی قراری نیز منجر شده و در صورتی که فرد در این حال درمان نشود، در زمان هاى طولانى مشکل ساز خواهد بود.
بیمارى‌های که استرس نقش مهمی در آنها دارد
استرس اغلب باعث اختلال در عملکرد سیستم داخلى و درد بدن شده و منجر به بروز سردرد، آرتریت شدید، درد قفسه سینه، زخم معده، تپش قلب، تنش عضلانى، اسهال، سوزش و درد معده، سندرم روده تحریک پذیر و بسیارى مشکلات جسمى دیگر مى شود.
نکته:برای سلامتی و پیشگیری از عوارض استرس بهترین راه حل شناخت عامل استرس زا و از بین بردن آن میباشد.همچنین کارهاى آرام بخش و نشاط آور که شادى و سلامتى را براى شما به ارمغان مى آورند، میتوانند برای دوری از استرس راهکار مناسبی باشند.

 

برگرفته از باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “علائم استرس زیاد در افراد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *