---------------------- ---------------------

علائم و درمان بیماری آرنج تنیس بازان

بیماری آرنج معروف به “بیماری آرنج تنیس بازان” بیماری است که بیشتر افراد جوانی را گرفتار می‌کند که زیاد با دست کار انجام می‌دهند؛ مانند کارمندان، افرادی که منشی یا تایپیست هستند، کار دفتری و یا ورزش طولانی انجام می‌دهند.

علت بیماری آرنج تنیس بازان
دکتر مرتضی نخعی امرودی،عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره ی علت این بیماری گفت:علت این بیماری حرکات مکرر مچ و انگشتان دست است و راهکار پیشگیری و مقابله با آن این است که فرد حرکات پشت سر هم با دست را کمتر انجام دهد و ورزش‌‏های سنگین و تکراری با دست را کاهش دهد. تشخیص این بیماری با شرح حال و معاینه ساده انجام می‌‏شود. به این منظور ابتدا نیازی به عکس نیست و ام آر آی نیز لازم نمی گردد.

علائم بیماری آرنج تنیس بازان:

دکتر مرتضی نخعی امرودی درباره ی علائم این بیماری گفت: علائم این بیماری، درد در قسمت بیرونی آرنج است که گاهی به سمت پایین تا وسط ساعد و یا به سمت بالا تا وسط بازو انتشار می‌‏یابد. غالبا شدت درد کم است اما گاهی شدید می‌‏شود که شاید موجب شود فرد نتواند کارهای روزانه ی خود را انجام دهد.

درمان بیماری آرنج تنیس بازان

این متخصص ارتوپدی گفت : درمان این بیماری به این شکل است که ابتدا فرد باید سعی کند حرکات مکرر دست را کاهش دهد. به طور مثال نوشتن یا تایپ را کمتر انجام دهد. فیزیوتراپی نیز برای برطرف کردن التهاب عضلات مبتلا توصیه می گردد.

این جراح شانه و آرنج عنوان کرد: استفاده از آرنج بند مخصوص نیز مفید است. این آرنج بند در همه داروخانه‌ها قابل تهیه بوده و قیمت آن نیز مناسب میباشد. روش بستن آرنج بند بسیار حائز اهمیت بوده و به هیچ عنوان نباید روی نقطه دردناک را بست، بلکه باید حدود ۲ سانتیمتر پایین‌‏تر از نقطه دردناک بسته شود و شب‌ها نیازی به بستن این وسیله نمیباشد.استفاده از مسکن‌‏های خوراکی و مالیدنی هم جزو درمان این بیماری هستند. اصولا مسکن‌های خوراکی عوارض معده بر جای می‌گذارند، به همین دلیل مسکن‌‏های موضعی مثل انواع ژل‌‏های مسکن مفیدتر خواهد بود و باید روزی دو یا سه مرتبه در محل مالیده ‏شوند.

دکتر مرتضی نخعی امرودی ادامه داد: پس از آن اگر بیمار بهبود نیافت، می‌‏توان از تزریق موضعی کورتون استفاده کرد که تا سه نوبت تزریق کورتون برای این بیماری جایز میباشد، ولی باید توجه داشت که کورتون می‌تواند عوارضی همچون تغییر رنگ به صورت رنگ پریدگی پوست در محل تزریق ایجاد کند که البته خیلی نادر بوده و اغلب طی یکی دو سال برگشت‌پذیر میباشد.
آخرین راه درمان بیماری آرنج تنیس بازان
این جراح شانه و آرنج خاطرنشان کرد: اگر همه این درمان‌‏ها درست انجام شوند در نود درصد بیماران بهبودی رخ می‌‏دهد. در صورتی که پس از انجام همه این مراحل بهبودی حاصل نشد، درمان جراحی توصیه می‌شود که مدت زمان این عمل جراحی خیلی کوتاه است. باید توجه داشت که در ۹۰ درصد افراد این مشکل با روش‌های غیر جراحی بهبود می‌یابند و به جراحی نیازی ندارند.

منبع:ایسنا

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “علائم و درمان بیماری آرنج تنیس بازان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *