----------------------

علائم و درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال چیست؟

ممکن است تا کنون بارها واژه ی کیست مویی را شنیده باشید حتی شاید بعضی ها این بیماری را تجربه کرده باشند.کیست مویی یا سینوس پیلونیدال میتواند در همه ی جای بدن که دارای مو هست ظاهر شود.اما شایع ترین ناحیه ی بدن که در آن کیست مویی رخ میدهد قسمت تحتانی ستون فقرات در ناحیه دنبالیچه می باشد. به طور کلی کیست مویی ، با نام سینوس پیلونیدال حفره ای میباشد که داخل آن موادی شامل چربی و کلافه های مو جمع می شود و به آن کیست پیلونیدال می گویند.این بیماری بین سنین ۱۵ تا ۲۴ سال در بین آقایان بسیار شایع است و در سن بالاتر از ۴۰ سالگی غیر شایع میباشد.به دلیل اینکه دلیل اصلی این کیست مو هست به این بیماری کیست مویی گفته میشود.معمولا بیمارانی که بر اثر این بیماری به پزشک مراجعه میکنند از ترشح و درد شکایت دارند.

همه چز درباره ی کیست مویی

علل کیست مویی
بروز کیست مویی در بدن علل متعددی دارد اما دو علت بسیار شایع برای این بیماری وجود دارد:

_ شایع ترین علت فرورفتن موهای ناحیه به داخل پوست میباشد.به همین دلیل این بیماری در افراد پر مو و افرادی که شغل نشسته دارند بیشتر دیده میشود.
_ دلیل دیگر ارث و سابقه ی خانوادگی میباشد.
_ عوامل دیگری مانند چاقی ، تعریق شدید در محل کیست مویی و شکاف عمیق بین دو باسن نیز میتوانند باعث ایجاد کیست مویی شوند.

همه چز درباره ی کیست مویی

علائم بیماری در وضعیت شروع بیماری و وضعیت حاد
معمولا کیست مویی یا سینوس پیلونیدال تا زمانی که به حالت حاد دچار عفونت نشده باشد؛ بدون علامت است. در این حالت، نشانه ی بیماری فقط، وجود حفره ای زیر پوستی در فاصله دو باسن و کمی بالاتر از باسن است که ممکن است اندازه ای به قطر یک تا چند سانتیمتر داشته باشد و همچنین دارای تعدادی مو باشد و از طریق چند سوراخ ریز به سطح پوست راه داشته باشد. در این حالت، فقط در معاینه، سوراخ های ریز پوست در فاصله بین دو باسن قابل دیدن هستند.
اما وقتی عفونت رخ میدهد علائم زیر به وجود می آِیند:
_ تورم قسمت مبتلا
_ درد خود به خودی یا احساس درد با لمس کردن
_ ایجاد حفره های زیر پوستی در فاصله بین دو باسن و یا کمی بالاتر از مقعد
_ قرمزی
_ تب و لرز و ترشح چرک یا خونابه در بعضی مواقع همراه با حالت تهوع
_ در صورت بسته شدن مجرای کیست؛ ترشحات چرکی درون حفره جمع شده و آبسه ایجاد میگردد که باعث درد شدیدی خواهد شد .
_ بوی بد ترشحات در کیست مویی
_ ایجاد درد در هنگام نشستن

تشخیص و درمان کیست مویی

با مشخص بودن علائم کیست مویی معمولا خود بیمار به وجود کیست مویی پی خواهد برد، همچنین تشخیص این بیماری در معاینه ی بالینی توسط پزشک بسیار آسان است.در صورتی که بیماری پیشرفت کرده باشد و آبسه ایجاد شده باشد بیمار تحت عمل جراحی اورژانس قرار میگیرد.اگر پوست دارای التهاب باشد آنتی بیوتیک تجویز میگردد.بعد از تخلیه آبسه تا زمان از بین رفتن عفونت و التهاب پوستی عمل اصلی صورت نمیپذرید و پس از بهبود عمل اصلی خروج کیست مویی انجام میشود.

اگر فردی با آبسه قسمت کیست مویی به پزشک مراجعه نماید بایست تحت عمل جراحی اورژانس تخلیه آبسه کیست مویی قرار بگیرد. در صورت وجود سلولیت و التهاب پوستی آنتی بیوتیک تجویز می گردد اما در صورت نبود آن نیازی به آنتی بیوتیک نخواهد بود. برای تخلیه آبسه برشی روی آن ایجاد میکنند تا چرک خارج شود.هنگامی که آبسه تخلیه شد، رفع التهاب پوستی مدتی طول می کشد. زمانی که عفونت و التهاب پوستی به صورت کامل بهبود یافت می توان عمل اصلی خروج کیست مویی را انجام داد.در بعضی مواقع ممکن است علت آبسه کیست مویی نباشد و با تخلیه آبسه بیمار مداوا شود به همین علت هنگامی که وجود کیست مویی برای پزشک قطعی نبود بهتر است بعد از تخلیه آبسه چند ماه به بیمار فرصت داده شود. اما اگر وجود کیست مویی توسط بیمار یا پزشک تشخیص داده شد باید بلافاصله جراحی گردد زیرا با گذشت زمان بیماری پیشرفت کرده و تسکین درد آن سخت میشود.
به طور کلی درمان نهایی کیست مویی جراحی میباشد که به صورت سنتی با برداشتن این توده انجام میشود.در موارد بسیار حاد برداشتن توده به شکل وسیع انجام میشود و در نهایت یک حفره بزرگ ایجاد شده که حدودا دو ماه زمان لازم دارد تا پر و بسته شود . اندک مواقعی برای بستن این حفره نیاز به روش های جراحی پلاستیک میباشد.قبل از عمل آزمایش های رایج پیش از عمل جراحی انجام میپذیرد، ناحیه عمل کیست مویی یا سینوس پیلونیدال بایست بدون مو باشد، بهتر است عمل کیست مویی در مرکز جراحی یا بیمارستان انجام شود تا این عمل در حالت کاملا بی حس انجام گردد تا همه قسمت های دچار شده به کیست مویی برداشته شود و دوباره برنگردد و مناسب تر است که عمل با بی حسی از قسمت کمر یا بیهوشی عمومی انجام گردد.توجه داشته باشید این بیماری درمان دارویی خواصی ندارد.

عواملی پرخطر ایجاد کیست مویی

این بیماری در جنگ جهانی دوم به نام بیماری رانندگان جیپ معروف بود زیرا به علت نشستن طولانی مدت در بین رانندگان جیپ شایع شده بود.امروزه نیز عواملی مانند نشستن های دراز مدت پشت میز و محل کار باعث تشدید بیماری میشود زیرا هنگامی که تحرکات کم شود مسلما آن بافتی که التهابی باشد خیلی زودتر خودش را ظاهر می کند.
مولفه دیگر هورمونال است که غالبا در زمان دوران نوجوانی و جوانی اتفاق میوفتد که غدد ترشحی آن قسمت مقداری فعال تر گردیده و زمانی که فعال شد بزرگ تر و بزرگ تر می شود و ممکن است میکروبی نیز وارد بافت غده ای آن قسمت گردد و باعث ایجاد التهاب و تورم شود.

روش جدید درمان کیست مویی توسط لیزر

امروزه لیزر در درمان بسیاری از بیماری ها همچنین درمان کیست مویی کاربرد دارد.در درمان کیست مویی به وسیله لیزر جراحی بی حسی موضعی انجام می شود و همین بی حسی موضعی ۲۴ تا ۴۸ ساعت جلوی درد بیمار را می گیرد و پس از آن نیز بیمار درد زیادی نخواهد داشت همچنین احتیاجی به تراشیدن و بستری شدن در بیمارستان نیست و بیمار هر وقت که به حمام می رود با همان لیف و صابون بعد از چند روز می تواند داخلش را شسته و در نتیجه بعد از ۲۴ ساعت یا نهایتاً ۴۸ ساعت می تواند به آسانی نشسته و فعالیت روزانه ی خود را از سر گیرد.

برخی مزایای جراحی کیست مویی توسط لیزر

_ به بیهوشی عمومی یا نخاعی و بستری شدن در بیمارستان نیاز نیست.
_ نیازی به باز کردن وسیع نیست
_ تحمل درد کمتر برای بیمار
_ از سرگیری فعالیت روزانه بعد از حداکثر ۴۸ ساعت(این زمان در روش جراحی بیش از یک هفته است)
_ به پانسمانهای وسیع و درناک احتیاجی نیست

برگشت کیست مویی پس از درمان
احتمال بازگشت در هر دو شیوه جراحی و لیزر مساوی میباشد و تقریبا ۱۰% احتمال بازگشت وجود دارد اما اگر پس از جراحی با لیزر و بهبود زخم پوست قسمت عمل با لیزرهای از بین برنده مو تابش بگیرد میزان بازگشت به ۲% تقلیل خواهد یافت.

توصیه پس از عمل با لیزر
توصیه میشود اگر درمان توسط لیزر انجام شده بعد از ترمیم بافت از لیزرهای از بین برنده بافت ریشه مو استفاده شود زیرا استفاده از این لیزرها باعث کاهش تعداد ریشه های مو در آن محل میشود.

درمان خانگی کیست مویی

همانطور که قبلا ذکر شد تنها راه درمان جراحی یا لیزر است اما روش های خانگی وجود دارد که میتوانند در کوتاه مدت از پیشرفت بیشتر بیماری جلوگیری کنند:

روغن کرچک: یک تکه پارچه نخی را به روغن کرچک گرم شده آغشته کرده و در ناحیه کیست مویی قرار دهید و با استفاده از باند ، محل مورد نظر را ببندید .

زردچوبه: یک قاشق غذاخوری پودر زرد چوبه را با مقداری آب ، هم بزنید تا حالت خمیری پیدا کند ، سپس تکه ای از همین خمیر را بر روی توده کیست مویی بگذارید ، وقتیکه این خمیر خشک شد ، محل مورد نظر را با آب ولرم شستشو دهید.

آلوئه ورا: محل توده کیست مویی را با آب ولرم بشویید سپس یک تکه از آلوئه ورا تازه را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی آن قرار دهید .

درمان کیست مویی توسط طب سنتی
استفاده از طب سنتی نیز فقط برای سر باز کردن و تخلیه چرک میباشد و برای درمان کامل باید جراحی صورت پذیرد.در طب سنتی برای درمان این عارضه از ضماد مغز حرام گوسفند و قند یا روغن سیاه (ایکتامول) و تخم اسپرزه جهت سرباز کردن کیست استفاده می‌شده است. مخلوط تخم کتان و شیر هم برای سرباز کردن کیست مناسب است.

منابع:
کلینیک جراحی و درمان بیماریهای کولون و رکتوم(دکتر علرضا زارعی)
ویکی پدیا
راستینه

گردآوری و بازنشر:مجله اینترنتی قو

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “علائم و درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *