---------------------- ---------------------- ---------------------

علت خوردن گچ و خاک در بارداری و عوارض آن

خانمهای باردار در دوران بارداری تمایل به خوردن برخی مواد غذایی میکنند که به اصطلاح به این حالت آنها ویار گفته میشود.قره قورت، ترشی ها و شیرینی ها و … میتوانند از ویارهای دوران بارداری باشند.اما برخی از بانوان باردار ویار مواد غذایی نامعمول را میکنند یا حتی ویار موادی که جزو مواد غذایی محسوب نمیشوند.گچ، خاک و نشاسته از رایج ترین این مواد هستند اما گاهی ممکن است یخ، کبریت سوخته ، سنگ ، زغال ، خاکستر ، سیگار ، مهر نماز ، نفتالین و…. از ویارهای دوران بارداری باشند.
به این حالت که زنان باردار تمایل به خوردن مواد نامناسب دارند “پیکا” یا هرزه خواری میگویند.خوردن مواد نامناسب سبب کاهش دریافت مواد مغذی مفید و در نتیجه کمبود ریز مغذی ها می شود. همچنین مصرف زیاد موادیکه حاوی انرژی هستند از قبیل نشاسته می تواند سبب چاقی شود .

عوارض پیکا یا هرزه خواری
ممکن است برخی مواد نامناسبی که از جانب زن بارداری طلب میشود دارای مواد سمی یا آلودگی میکروبی باشند. و یا ممکن است در جذب مواد معدنی از قبیل آهن اختلال ایجاد کنند. در نهایت مشکلاتی نظیر مسمومیت ، یبوست، کم خونی همولیتیک جنینی ، بزرگ شدن بناگوش و انسداد معده و روده کوچک و آلودگی انگلی را سبب شوند.

خطرات احتمالی پیکا
در برخی افراد پیکا برای کنترل تهوع یا استرس های عصبی، لذت از جویدن برخی مواد، یا به علل وراثتی (تمایل ارثی به مصرف برخی مواد) و یا تشویق اطرافیان یا خانواده فرد می باشد.
مشکلات خونی (به شکل آنمی) و گوارشی (رقابت در هضم و جذب مواد مغذی) از خطرات احتمالی هرزه خواری می باشد. باید مشاوره با بیماران مبتلا به پیکا انجام گیرد و نوع ماده مصرف شده و علت مصرف آن تعیین شود و خطرات مصرف آن باید مطابق با فرهنگ فرد به روشی صحیح به خانم باردار تذکر داده شود. در مورد پیکا توصیه می شود شمارش کامل خون برای بررسی وجود کم خونی درخواست شود.

در دوران بارداری ویارهایی نیز وجود دارد که اگر مصرف آنها تنوع رژیم غذایی را برهم نزند و تغذیه مادر خوب باشد مشکلی ایجاد نمی کنند.برخی از ویارهای مهمی که در دوران بارداری مشاهده میشود عبارتند از:
بستنی، میوه، چیپس، گوشت، کره بادام زمینی و خیار شور.
در صورتی که در مصرف این مواد افراط شود تا حدی که باعث جلوگیری از مصرف غذاهای اصلی شود ممکن است کمبودهای تغذیه ای روی دهد به همین دلیل در این مورد باید آموزش های لازم در رابطه با رعایت تنوع و تعادل در مصرف مواد غذایی به خانم باردار داده شود.

برگرفته از سیمرغ

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “علت خوردن گچ و خاک در بارداری و عوارض آن”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *