---------------------- ---------------------

علت و درمان سفید شدن ابروها

ممکن است در اطراف خود فردی را دیده باشید که با اینکه جوان است و موهای سیاه دارد اما ابروهایش کاملا سفید شده است. در این مطلب فردی ۴۱ ساله در مورد مشکل سفید شدن ابروهای می گوید.

این فرد می گوید که لابلای موهای سرم چند تار موی سفید موجود است و به دلیل ریز بودن این موها و پرپشتی موها، این موهای سفید زیاد معلوم نیستند، ولی قصه ابروهایم کاملا فرق دارد. همین چند وقت پیش فقط چند تار موی سفید بود که با موچین آنها را بر می داشتم ولی حالا تعداد این تار موهای سفید بسیار زیاد شده است و اگر بخواهم تک تک این ابروهای سفید را بردارم، دیگر ابرویی برایم باقی نخواهد ماند.

حالا مجبورم همیشه ابروهایم را رنگ کنم و می ترسم همین رنگ کردن مکرر ابروها موجب ریزش آنها شود. از کارشناسان «سلامت» چاره مشکلم و علت سفیدی موهای ابرویم را بپرسید. علاوه بر این، می‌خواهم بدانم رنگ کردن و کندن موهای سفید باعث افزایش سفیدی ابروها شده؟

متداول ترین دلایل سفید شدن موی ابرو
سفید شدن موها به جز دلیل ژنتیکی آن دلایلی دیگر هم دارد. کم خونی، کمبود ویتامین B12، کمبود مس و بعضی از ویتامین ها و ریز مغذی ها دیگر، بیماری ژنتیکی آلبینیسم (که باعث اختلال در فعالیت رنگدانه ها می شود و موها، پوست و چشم ها به رنگ روشن و یا سفید دیده می شوند) و گروهی از بیماری های خود ایمنی مانند آلوپسی آره آتا و ویتیلیگو هم باعث سفید شدن شدن مو در ناحیه از بدن می شوند.

متخصص بیماری‌های پوست دکتر حسن صیرفی، استاد گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران میگوید فعلا هیچ دارویی برای رفع سفیدی مو نداریم.

سفید شدن موها پدیده‌ای طبیعی و وابسته به سن و نژاد است. این پدیده در نژاد سفید از حدود ۳۰ تا ۳۵ سالگی آغاز می‌شود و تا ۵۰ سالگی تقریبا نیمی از مردم، نیمی از موهایشان سفید است. در سیاهپوستان این اتفاق ۱۰ سال دیرتر می‌افتد. علت اصلی سفیدی مو، کاهش سلول‌های رنگدانه‌ای به نام ملانوسیت و کاهش فعالیت آنزیمی به نام تیروزیناز (مسئول تولید رنگدانه مو) است.

سفید شدن موها اغلب در ریش و سبیل، زودتر از موهای سر و بدن ظاهر می‌شود.سفیدی مو اگر ناشی از کمبود مواد غذایی باشد، معمولا با جبران ماده مغذی تا حد زیادی قابل‌برگشت است.

رنگ کردن ابرو برای جلوگیری از سفیدی

اولین تشخیص احتمالی که برای این آقا مطرح می‌شود، آلوپسی آره‌آتاست. در مبتلایان به این بیماری خودایمنی، ابتدا قسمتی از موهای بدن می‌ریزد و بعد از مدتی، دوباره رشد می‌کند ولی این موها دیگر سیاه نیستند. البته می‌توان به بیماری ویتیلیگو یا لک و پیس هم شک کرد.این آقا باید از پزشک متخصص در مورد مشکلشان مشاوره بگیرد تا احتمال کمبود مواد مغذی و ابتلا به بیماری‌های خودایمنی رد شود.

تاکنون دارویی برای درمان سفیدی مو ساخته نشده و تنها راه برای از بین بردن سفیدی مو رنگ کردن آنهاست ولی احتمال جلوگیری از سفیدی مو وحتی درمان آن از طریق ژن‌درمانی در آینده وجود دارد.

متخصص بیماری‌های پوست، دکتر مسعود داودی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌ا… میگوید: کندن موی سفید نه آن را کم می‌کند، نه زیاد

این نوع سفید شدن مو در افراد مستعد به بیماری ویتیلیگو یا همان لک و پیس دیده می‌شود. از علائم بیماری ویتیلیگو سفیدی زودرس مو در همان منطقه درگیر پوست است. برای رد بیماری ویتیلیگو، بهتر است از پوست ناحیه ابرو، نمونه‌ای گرفته ‌شود.

برخی تصور می‌کنند اگر موی سفیدی با موچین خارج شود، به موهای سفید اضافه خواهد شد اما اینگونه نیست. کندن مکرر موها با موچین فقط به ریشه آنها آسیب می‌زند و موها را از حالت نسبتا ظریف به ضخیم تبدیل می‌کند. کندن موهای سفید، جلوی سفیدی مو را نمی‌گیرد زیرا ریشه همچنان سالم و بدون رنگدانه است و موهای جدیدی که می‌رویند، باز هم به رنگ سفید خواهند بود.

زبر بودن موها یا رنگ کردن هم آسیبی به رنگدانه‌ها نمی‌زند. بعضی از بیماران درباره پیوند موهای سیاه به منطقه‌ای که موهای سفید در آن رشد کرده سوال می‌کنند. پیوند موهای سر به ابرو روش مناسبی نیست چون ماهیت ریشه مو در این دو قسمت متفاوت است. این آقا باید برای بررسی از نظر ابتلا به بیماری‌های خودایمنی، حتما به پزشک مراجعه کنند و اگر نتیجه منفی بود، در حال حاظر رنگ کردن موهای ابرو بهترین راه‌ حل است، گر چه رنگ زدن موهای ابرو هم دشواری‌های خود را دارد.

منبع: تاپ ناز

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “علت و درمان سفید شدن ابروها”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *