---------------------- ---------------------

علل اصلی نیفتادن دندان شیری کودکان

گاهی برای والدین سوال پیش میاید که در چه زمانی دندان شیری فرزندشان می افتد.گاهی نیز نیوفتادن دندان شیری کودک باعث نگرانی والدین میشود.در این مطلب سعی داریم اطلاعات مهم درمورد دندان شیری را در اختیار شما قرار دهیم.
تعداد دندانهای شیری:
دندانهای شیری در کل بیست عدد میباشد که از سن ۶ تا ۸ ماهگی شروع به رشد کرده و تا سن ۳ سالگی رویش آنها تکمیل میگردد.
زمان افتادن دندانهای شیری:
از سن ۶ یا ۷ سالگی افتادن دندانهای شیری آغاز میشود و تا سن ۱۲ سالگی ادامه خواهد داشت.اگر مشکلی پیش نیاید در سن ۱۲ سالگی همه ی دندانهای شیری می افتد و دندانهای دائمی جای آنها را پر میکند.

رویش دندان آسیاب در ۶ سالگی:
دندان دائمی آسیاب اول در سن ۶ سالگی در دهان رویش پیدا میکند بدون اینکه دندان شیری به جای آن بیفتد . یعنی در سن ۷ سالگی کودک باید ۲۴ دندان در دهان داشته باشد.
دندان دائمی دیگر که همان دندانهای آسیاب دوم باشد، نیز در سن ۱۲ سالگی مستقلا رویش میکند.به این معنی که این دندانها جایگزین دندانهای شیری نمیشود.. یعنی در سن ۱۲ سالگی کودک باید ۲۸ دندان در دهان داشته باشد.
علت افتادن دندانهای شیری چیست؟
با رویش دندانهای دائمی در زیر دندانهای شیری ، ریشه ی دندانهای شیری را میخورند و این روند تا آنجا که ریشه دندان شیری به کل از بین برود ادامه دارد.در مرحله ی آخر دندان دائمی در دهان جوانه میزند و دندان شیری مربوطه می افتد.

عکس زیر را نگاه کنید.این عکس مربوط به دندان شیری یک بچه ۱۱ ساله است و دندان شیری در مراحل نهائی عمرش بسر میبرد . و دندان دائمی زیر آن در حال رویش هست . حال اگر روند طبیعی رویش دندانها طی شود بچه در سن ۱۲ سالگی تمامی دندانهای شیری خود را از دست داده و به جای آن ۲۰ دندان دائمی رویش پیدا میکنند . اما زمانی مشکل به وجود می آید که این روند متوقف شده و اختلالی در این مسیر به وجود بیاید . در اینجا چند نمونه از این اختلالات را برسی میکنیم :

علت عدم افتادن دندانهای شیری

علت های عدم افتادن دندانهای شیری:
۱_کج بودن مسیر رویش دندان زیرین دندان شیری :
تا به حال شنیده اید که فردی با داشتن ۲۰ سال سن،هنوز دندان شیری در دهان خود دارد.عکس زیر را نگاه کنید.این عکس مربوط به یک خانم ۲۰ ساله است که خود او هم نمیدانست که دندان شیری نیش خود را که باید در ۱۰ سالگی میریخت هنوز در دهانش دارد. او به خاطر دردی که در این ناحیه داشت به دندانپزشک مراجعه کرد . علت درد این بود که دندان دائمی زیر این دندان شیری به علت اینکه مسیر رویشی کجی را طی کرده بود به جای اینکه دندان شیری زیرین را خورده و جوانه بزند به دندان مجاور گیر کرده بود که باعث شده بود رویش پیدا نکرده و در نتیجه دندان شیری زیرین هم نیفتد . گیر کردن دندان دائمی باعث فشار به دندان مجاور شده و درد شدیدی را در بیمار ایجاد کرده بود.

علت عدم افتادن دندانهای شیری

۲_نبودن دندان دائمی به صورت ارثی
علت بعدی نیافتادن دندانهای شیری ، نبودن دندان دائمی به طور مادر زادی است یعنی در بعضی موارد اتفاق میفتد که ما به طور ارثی یک تا چند دندان را نداشته باشیم .در این صورت دندان شیری مربوطه هم نخواهد افتاد. عکس زیر را نگاه کنید.دندان شیری شماره ۳ که ریشه های کوتاه تری هم دارد به علت اینکه زیر آن دندان دائمی رشد نکرده نه ریشه اش دست خورده و نه اینکه افتاده است. این تصویر مربوط به یک بیمار نوجوان ۱۵ ساله است که هنوز دندان شیری در دهان داشت .

علت عدم افتادن دندانهای شیری

۳_ گیر کردن دندان شیری بین دندانهای دائمی
علت آخر عدم افتادن دندان شیری، گیر کردن دندان شیری بین دندانهای دائمی است . این مسئله ممکن است علت های مختلفی داشته باشد. درشت بودن دندانها و کمبود فضای کافی و تحت فشار بودن دندانها یکی از علت هاست . در همان عکس بالا توجه فرمائید .دندان شماره ۱ که شیری است با اینکه دندان دائمی زیرین را دارد ولی به علت گیر کردن لای دو دندان کناری نیفتاده و دندان دائمی زیرین که در مسیر درستی میباشد از رویش محروم شده ، و سه سال است که زندانی است . یعنی اگر به موقع تشخیص داده میشد و این دندان شیری کشیده میشد دندان دائمی زودتر از اینها رشد کرده بود . البته با کشیدن این دندان شیری مسیر رشد دندان دائمی زیرین را باز شد و بعد از ۲ ماه دندان دائمی کاملا رویش پیدا کرد .
والدین باید بدانند:
پس از ۱۲ سالگی کلیه دندانهای شیری فرزند خود را چک کنید و اگر دندان شیری تا این سن نیفتاد برای کشیدن آن زود اقدام نکنید چون ممکن است زیر این دندان دندان دائمی نباشد و همین دندان شیری را بتوان تا سن ۳۰ سالگی به خوبی حفظ کرد.رادیوگرافی میتواند علت اصلی را مشخص کند.
برای دندانهائی که به علت مسیر کج رویش دندان دائمی نیفتاده اند بعد از تشخیص قطعی سعی کنید با یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید.زیرا بعضی از این موارد را میشود با درمانهای هم زمان جراحی و ارتودنسی به مسیر اصلی خود بازگرداند.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “علل اصلی نیفتادن دندان شیری کودکان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *