---------------------- ---------------------

علل خونریزی لثه و ارتباط آن با دیگر بیماری ها

شاید اکثر افراد خونریزی لثه را جدی نگیرند؛ اما در برخی مواقع خونریزی لثه میتواند نشانه ای از اختلالات خونی یا بیماریهایی همچون دیابت، بیماری قلبی، سکته مغزی و سرطان باشد.
چرا لثه خونریزی میکند؟
میکروبها به بافت سالم اطراف دندان حمله میکنند که اصطلاحا به این میکروبها پلاک گفته میشود.این پلاکها که معمولا در خط لثه ایجاد میشوند باعث ایجاد التهاب و تحریک لثه شده و هنگامی که برای پاک کردن این پلاکها از سطح دندان از مسواک یا نخ دندان استفاده میکنیم در صورتی که این کار را صحیح انجام ندهیم باعث خونریزی لثه خواهیم شد.
به این حالت لثه ی ملتهب یا ژنژیویت (Gingivitis) گفته میشود که معمولا بدون درد است.ممکن است در وضعیت حاد تر علائمی همچون تورم، قرمزی لثه، شل شدن دندان یا تغییر جای دندان ها در هنگام گاز زدن نیز وجود داشته باشد.در این مرحله درمان ساده خواهد بود.در نتیجه مهم است که خونریزی لثه نادیده گرفته نشود.در صورتی که پلاکهای دندانی تمیز نشوند سخت تر شده و اسیبهای بیشتری به دندان و لثه میرسانند.
زماین که ژنژیویت درمان نشود لثه ها شروع به تحلیل رفتن می کنند، در بین دندان ها و لثه ها فرورفتگی هایی شکل میگیرند که میکروب ها می توانند در داخل این فرورفتگی ها به دام افتاده و به لثه ها و استخوان هایی که از دندان ها حمایت می کنند حمله کنند و پلاکها در نهایت سخت تر می شوند و ممکن است باعث ایجاد چرک شود. در این مرحله، ژنژیویت به وضعیت جدی تر به نام پریودونتیت یا پیوره پیشرفت می کند. پریودنتیت می تواند باعث از دست رفتن دندان شود و ممکن است بر سلامت کلی شما تأثیر بگذارد پس با دیدن اولین علائم خونریزی حتما به دندانپزشک خود مراجعه کنید او وضعیت شما را ارزیابی می کند و بهترین درمان برای مشکل شما را تجویز خواهد کرد.
دلایل نگران کننده خونریزی لثه
زمانی که علت خونریزی لثه یک مشکل دهانی باشد،لثه دچار ژنژیویت میشود.اگر پلاکهایی که باعث ایجاد ژنژیویت شده توسط مسواک و نخ دندان از بین نرود روی دندان ها سخت تر می شود و این پلاکهای سخت شده به جرم تبدیل میشود.در این مرحله لثه دچار پریودنتیت شده که یک نوع پیشرفته تر از بیماری لثه ای و استخوان فک است.

خونریزی لثه و بیماری های دیگر:
به ندرت خونریزی لثه می تواند نشانه ای از اختلالات جدی تر خونی باشد.خونریزی لثه می تواند بر سلامت کلی افراد تاثیر بگذارد بیماری لثه ها به بیماری های جدی تر از جمله دیابت، بیماری قلبی، سکته مغزی و سرطان مرتبط است حتی سلامت جنسی مردان نیز می تواند تحت تاثیر بیماری های لثه قرار بگیرد. دانشمندان بر این باورند که التهاب ناشی از بیماری پریودنتال ممکن است مسئول ارتباطی بین بیماری لثه و مشکلات دیگر باشد.

نکته ی قابل توجه این است که خطر ابتلا به بیماری های لثه با افزایش سن افزایش میابد.% بزرگسالان ۳۰ سال و بالاتر و ۷۰% افراد بزرگتر از ۶۵ سال، دارای بیماریهای لثه ای هستند.

علل خونریزی و بیماری های لثه:
بهداشت دهان و دندان:در اکثر مواقع علت اصلی خونریزی لثه یا بیماری های لثه رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است.گاهی نیز پیش میاید که افراد از مسواک و نخ دندان استفاده میکنند اما این کار را به شکل صحیح انجام نمیدهند و یا مسواکی که از آن استفاده میکنند سخت بوده و باعث خونریزی میشود.
داروها:مصرف برخی از داروها می توانند خطر بیماری لثه را افزایش دهند، از جمله داروهای ضد افسردگی، برخی داروهای قلبی و قرص های ضد بارداری.در صورتی که هنگام خونریزی لثه دارو مصرف میکنید بهتر است این موضوع را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.
ژنتیک:برخی از افراد به صورت ژنتیکی مستعد ابتلا به بیماری لثه هستند اگر فکر می کنید این موضوع در مورد شما نیز صدق میکند، دندانپزشک شما می تواند یک آزمایش ژنتیک ساده را برای تعیین خطر شما انجام دهد.
استرس:این مورد نه تنها علت بیماری های لثه و دندان بلکه علت بیماری های خطرناک بسیاری نیز میباشد،بیماری های پریودنتال از جمله بیماریهایی هستند که استرس در آن نقش دارد.تحقیقات نشان می دهد استرس می تواند توانایی بدن برای مقابله با عفونت، از جمله بیماری های پریودنتال، را تضعیف کند.
علل دیگر خونریزی لثه عبارتند از:
+ عفونت ها
+ اسکوربورد
+ اتصالات ضعیف پروتزهای دندانی
+ استفاده از داروهایی که رقیق کننده خون هستند
+ تغییرات در میزان هورمون های دوران بارداری(ژنژیویت بارداری)
+ لوسمی
+ کمبود ویتامین K
+ فیت نشدن دندان مصنوعی

جلوگیری از خونریزی لثه:
استفاده ی مرتب از مسواک و نخ دندان
استفاده از مسواک و نخ دندان مناسب
مراجعه به دندانپزشک در صورت خونریزی لثه
رعایت دستورالعمل های دندانپزشک برای داشتن لثه های سالم

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “علل خونریزی لثه و ارتباط آن با دیگر بیماری ها”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *