---------------------- ---------------------- ---------------------

عوارض کشیدن پیش از موعد دندان شیری

مجموعه ی اولیه دندان انسان که شامل ۲۰ دندان هستند را دندان شیری میگویند که به تدریج دندان‌های دائمی جانشین آنها می‌شوند.
نایب رئیس انجمن دندانپزشکی کودکان ایران، در اینباره گفت:دندان‌های شیری کودکان از ۶ ماهگی شروع به رویش می‌کند و تا سه سالگی کامل می‌شود و کشیدن زودرس و بدون توجیه دندان‌های شیری کودکان باعث اختلال در جویدن مواد غذایی می‌شود.
علی رشیدیان افزود:خارج کردن زودرس و بدون توجیه دندان‌های شیری از چند جهت سبب بروز مشکل می‌شود، جدا از بروز اختلال در جویدن مواد غذایی، دندان‌های جانشین دائمی مسیر رویشی صحیح خود را از دست داده و سبب کاهش طول قوس فکی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: علل اصلی نیفتادن دندان شیری کودکان

رشیدیان ادامه داد: در بعضی موارد با بررسی کلینیکی و رادیو گرافیک، دندانپزشک تصمیم می گیرد که درمان دندان شیری امکانپذیر نیست یا باقی ماندن آن سبب آسیب به جوانه دندان دائمی می‌شود. در این صورت دندان شیری خارج شده و از فضای نگهدارنده برحسب مورد، برای حفظ مسیر رویشی مناسب دندان‌های دائمی جایگزین استفاده می‌شود.

این دندانپزشک با بیان اینکه درمان دندانپزشکی برای کودکان در هر سنی امکانپذیر میباشد گفت: این امر در مورد درمان‌های زیبایی نیز صادق است و متخصصان دندانپزشکی کودکان با توجه به میزان همکاری کودک ممکن است این درمان‌ها را در کلینیک یا در اتاق عمل تحت بیهوشی یا آرامبخشی انجام دهند.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “عوارض کشیدن پیش از موعد دندان شیری”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *