---------------------- ---------------------

عوامل تغییر رنگ ادرار

کار ادرار حذف مواد زائد محلول در آب از خونت وسط فیلتر کلیه,سموم و آب اضافی بدن است در نتیجه بخش مهمی از فرایند دفع در بدن میباشد.

ادرار طبیعی چه رنگی است؟
رنگ زرد از نتایج ادرار دارای اروبیلین یا اروکروم است که از تخریب بیلی روبین تولید می شود به طور خاص، اروبیلی نوژن از صفرا توسط باکتری های روده متابولیزه، باز جذب و اکسیده می شود و باعث تولید اروبیلین می شود که پس از آن از ادرار دفع می شود محدوده طبیعی رنگ ادرار از زرد روشن تا طلایی رنگ است.ادرار عادی روشن است اما اگر برون ده ادرار کاهش یابد ممکن است مه آلود به نظر برسد.

عوامل تغییر رنگ ادرار

حالت هایی مانند بیماری دیابت با قند در ادرار ممکن است سبب رقیق شدن ادرار و افزایش حجم آن شود و برعکس، مصرف رنگدانه های موجود در مواد غذایی مختلف و داروها، مانند کسانی که از مولتی ویتامین استفاده میکنند ممکن است ادرار تیره تر داشته باشند .حضور سلول های سفید خون و یا وجود چرک در ادرار ( در عفونت یا التهاب )، می تواند به ادرار ظاهر کدر بدهد.

همچنین حضور انزال در ادرار، ممکن است به ادرار ابری منجر شود پروتئینوری در چنین مواردی نیز می تواند منجر به حباب در ادرار شود این حباب ها نیز می تواند تا حدی با ادرار کردن طبیعی هم اتفاق بیافتد با این حال، حضور مداوم کف یا حباب در هنگام ادرار کردن ممکن است نشانه ی پروتئینوری پاتولوژیک باشد.عوامل که در تغییر رنگ ادرار نقش دارند بسیارند. برخی از این دلایل موقتی و بی‌ضرر هستند. مثلا مصرف برخی غذاها یا داروها می‌توانند موجب تغییر رنگ ادرار شوند. اما سایر دلایل میتوانند جدی باشند. برای مثال ممکن است یک آسیب‌دیدگی، عفونت یا شرایط پزشکی دیگری وجود داشته باشد که نیاز به درمان آن باشد.

با تغییر رنگ ادرار چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که ادرار رنگ غیر طبیعی داشته باشد و مستمر باشد به طوری که به دلیل غذاها یا کم آبی بدن نباشد، باید به پزشک مراجعه کنید.برخی دلایل زمینه‌ای ادرار غیرطبیعی یا تیره‌رنگ بی‌ضرر هستند؛ اما برخی دیگر بیماری‌های جدی بوده که نیاز به درمان دارند.برای شناسایی دلیل غیرطبیعی بودن رنگ ادرار پزشک می‌تواند به شما کمک کند. در صورت مشاهده خون در ادرار مراجعه به پزشک بسیار مهم میباشد.مچنین اگر رنگ ادرار قهوه‌ای تیره همراه با مدفوع روشن یا زردی رنگ پوست یا چشم‌ها باشد نیز باید به پزشک مراجعه کرد.

بوی بد یا عجیب ادرار
زمانی که شما متوجه تغییر رنگ ادرار خود شدید و یا یک بوی عجیب و غریب در توالت وجود دارد علت ممکن است چیزی بی ضرر مانند خوردن ( چغندر و یا مارچوبه ) باشد و همچنین ممکن است نشانه ای از یک بیماری جدی تر، مانند یک عفونت و یا سرطان باشد.گاهی اوقات یک تغییر رنگ ادرار نشانه ای از یک مشکل پزشکی مانند عفونت ادراری، خونریزی دستگاه ادراری، کلیه، مثانه و یا مشکل کبد میباشد.تغییر در رنگ ادرار می تواند نشان دهنده ی غذای خورده شده، دارو یا مکمل و یا یک مشکل پزشکی باشد.اگر ادرار تیره‌تر از حد نرمال به نظر برسد احتمالاً بدن دچار کم‌آبی شده. اگر مایعات کافی مصرف نکنید ترکیبات موجود در ادرار غلیظ‌تر میشود و درنتیجه رنگ آن تیره‌تر می‌گردد.

تغییر رنگ ادرار نشانه ی چیست؟

 

پزشکان بدون مرز

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “عوامل تغییر رنگ ادرار”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *