---------------------- ---------------------- ---------------------

فاصله نگهدارنده‌ به ‌جای دندان‌ شیری

دندان‌های شیری بر خلاف نظر بسیاری بی ‌ارزش نیستند، بلکه به کودکان کمک می‌ کنند تا غذا بخورند و شیرین زبانی کنند، بنابراین وقتی یک یا تعدادی از دندان‌های شیری پیش از موعد در اثر پوسیدگی و یا ضربه از دست می ‌روند، باید به فکر جایگزین کردن آن ها و حفظ فضای آن ها باشیم.

یک دندان شیری معمولاً تا زمانی در جای خود می ‌ماند که دندان دایمی شروع به رویش نموده و آن را به طرف خارج هل داده و جایش را بگیرد.

متأسفانه برخی از کودکان به دلایلی چون ضربه، شکستگی و پوسیدگی، دندان‌های شان را زود از دست می ‌دهند. در این مواقع کاربرد وسایلی به نام فضا نگهدار به جای آن توصیه می ‌گردد تا از دست دادن فضا برای رویش دندان ‌های دایمی واقع در زیر آن ها و نهایتا مشکلات ارتودنسی در آینده جلوگیری شود. توصیه می ‌گردد دندان‌های شیری تا حد امکان ترمیم و نگهداری شوند.

دردسرهای بی‌ دندانی کودکان
اگر یک یا چند دندان شیری زود از دست داده شوند، دندان‌ های کناری آن ها ممکن است خم شده و یا به داخل فضای حاصله حرکت کنند. ضمناً دندان‌های موجود در فک مقابل هم ممکن است به سمت آن فضای خالی حرکت نمایند. وقتی که دندان‌ ها فضای حاصل از کشیده شدن دندان شیری را پر و اشغال نمودند، دیگر جایی برای رویش دندان دایمی جانشین آن که قرار است چند سال بعد رویش نماید باقی نمی ‌ماند و ناچاراً یا نهفته باقی مانده و یا کج درآمده و ردیف دندان‌ها را به هم می‌ زند و نیاز به درمان ارتودنسی پیش می‌ آید.

فضا نگهدارنده‌ها وارد می‌ شوند
فضا نگهدارنده‌ ها اسباب‌های کوچکی هستند که از فلز یا مواد پلاستیکی ساخته شده و به خوبی با دهان بیمار تطابق می‌ یابند. بیشتر کودکان ظرف چند روز اول، خود را با آن وفق داده و به آن عادت می ‌کنند.

فضا نگهدارنده‌ها باعث نگهداری و حفظ فضای حاصل از کشیدن دندان‌ های شیری با ممانعت از حرکت دندان ‌های کناری به داخل آن می ‌شوند و نهایتاً دندان دایمی جانشین شونده در سن مناسب و در جای خود رویش می‌ کند. استفاده از این دستگاه‌ها به منظور حفظ فضا، برای کودکان بسیار راحت‌ تر و قابل قبول ‌تر خواهد بود تا این که بعداً مجبور باشند با استفاده از دستگاه‌ های ارتودنسی، دندان‌ ها به جای خود هدایت کنند.

توصیه‌ هایی برای والدین
دندانپزشکان اطفال چهار توصیه و قانون برای مراقبت از این دستگاه‌ها دارند:
۱- عدم استفاده از شیرینی‌ جات چسبنده و کشدار و نجویدن آدامس
۲- فشار وارد نکردن و یا عدم تکان دادن آن با انگشت یا زبان
۳- تمیز نگه داشتن آن ها با مسواک
۴- معاینات منظم دندانپزشکی

روکش‌ کردن دندان‌ های شیری
این روکش ‌های فولادی زنگ نزن، به رنگ فلزی بوده و در موارد زیر با توجه به نظر دندانپزشک تجویز می ‌شوند:
* ترمیم دندان ‌های شیری یا دایمی جوان با ضایعات پوسیدگی وسیع،
* ترمیم دندان ‌های با ناهنجاری ارثی،
* ترمیم پس از درمان ریشه دندان شیری یا دایمی که خطر شکستگی ساختمان تاج باقی ‌مانده زیاد است،
* ترمیم دندان شکسته
* و ترمیم دندان‌ ها در افراد ناتوان یا کسانی که بهداشت دهانی فوق‌ العاده ضعیفی دارند و احتمال دارد سایر مواد در دهان آن ها با شکست روبه‌ رو شود.

روکش با مواد سمانی خاص به دندان چسبانده می‌ شود و وجود آن هیچ مشکلی در لق شدن دندان شیری و رویش دندان دایمی ایجاد نمی‌ کند.

در صورتی که روکش لق شده بود، بلافاصله به دندانپزشک مراجعه نمایید تا مجدداً آن را با دندان تطابق داده و سمان کند.

لازم به ذکر است که بلع احتمالی روکش بسیار نادر بوده و در صورت وقوع، معمولاً بدون هیچ مشکلی در عرض ۷ تا ۱۰ روز دفع می‌ گردد.

ترجمه: فخرناز لطفیان
منبع:تبیان_ انجمن دندانپزشکان اطفال آمریکا

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “فاصله نگهدارنده‌ به ‌جای دندان‌ شیری”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *