---------------------- ---------------------

فرق ترسهای شبانه با دیدن کابوس در کودکان چیست؟

اغلب والدین ترس شبانه با کابوسهای شبانه را که هر دو عوامل شایعی در بیدار شدن کودکان از خواب هستند را با هم اشتباه می گیرند.

قبل از اینکه فرق این دو عامل را مورد بررسی قرار دهیم باید بدانیم روند خواب عادی چگونه است.چرخه خواب تمامی کودکان و بزرگسالان مراحل خواب‌ عمیق و خواب سبک را شامل می‌شود.به طور طبیعی فرد ابتدا به خواب عمیق می‌رود و سپس وارد چرخه خواب سنگین و سبک می‌شود.این چرخه ی خواب در بزرگسالان ۹۰ دقیقه هست در حالی که در کودکان تنها ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول میکشد.هنگامی که فرد وارد مرحله خواب سبک می‌شود برای چند لحظه بیدار شده، اطراف خود را نگاه میکند و در صورت نبود مشکل دوباره میخوابد.
طبق گزارش لایوساینس، برخی بیماری‌ها و کمبود خواب از عوامل موثر در بروز کابوس و هراس شبانه میباشند.

تفاوت هراس شبانه و کابوس
ترسهای شبانه و دیدن کابوس در قسمت‌های مختلف شب و بخشهای مختلف جرخه ی خواب اتفاق می افتد. کودکان به طور معمول ترسهای شبانه را قبل از نیمه شب و زمانی که بین مرحله خواب عمیق و سبک هستند تجربه میکنند.اما کابوس بعد از نیمه شب و زمان خواب سبک اتفاق می افتد.

نشانه های هراس شبانه در کودکان
این پدیده طبیعی مربوط به خواب عمیق است و در زمان بیداری ادامه ندارد.کودک در زمان ترسهای شبانه شروع به جیغ کشیدن کرده و با چشم های باز به سرعت نفس می‌کشد. همچنین ضربان قلب بالایی پیدا می‌کند هر چند از آنجایی که واقعا بیدار نیست رفتارهای خود را پس از بیدار شدن به یاد نخواهد آورد. کودکی که دچار هراس شبانه شده حتی اگر چشمانش کاملا باز باشد و شما هم درست روبروی او باشید اصلا نمی داند که آنجا هستید. کودک در این زمان همچنان خواب است و کلمات و آغوش شما اثری روی او ندارد.

برای ترسهای شبانه فرزندمان چه کار کنیم
شما نمی توانید فرزندتان را در خلال ترس شبانه بیدار کنید. زمان ترس شبانه کوتاه است و کودک دوباره مثل اول با آرامش به خواب می رود. صبح کودک اصلا نمی داند چه اتفاقی افتاده است و معمولا زمانی که هراسهای شبانه تمام می شوند هیچ اثری از خود باقی نمی گذارند. اگر تشخیص دادید که کودک دچار ترس شبانه شده است و نه کابوس، هیچ کاری از دست شما ساخته نیست.

نشانه های کابوس شبانه در کودکان
ولی در کابوس های شبانه وضعیت متفاوت است.وقتی کودک کابوس ببیند به طور معمول کاملا از خواب بیدار می‌شود و می‌تواند به هنگام صبح هر آنچه را دیده و پس از آن برایش اتفاق می‌افتد به یاد آورد. کابوس کودکان از بزرگسالان بزرگ تر و ترسناک تر میباشد. در این مرحله کودک نوپا نسبت به خطرات دنیا آگاهی پیدا می کند. متوجه می شود انسان آسیب می بیند، گل ها می میرند و پدر و مادرش هم می توانند مریض شوند. حتی شادترین کودکان نیز با خاطراتی از نگرانی های واقعی و خیالی به خواب می روند و این نگرانی ها خود را در رویا نشان می دهد.

برای کابوسهای شبانه فرزندمان چه کار کنیم
زمانی که فرزندتان جیغ زنان از خواب می پرد بهتر است مطمئن شوید که در دام کابوس گرفتار آمده یا دچار هراس شبانه شده است. اگر کابوس باشد خودش بیدار می شود، اما سعی می کند تشخیص دهد کدام دنیا واقعی است. اگر این شرایط پیش آمد او را آرام کنید و به واقعیت برگردانید، با او صحبت کنید که کابوس واقعی نیست، پیش او بمانید تا مطمئن شوید همه چیز رو به راه است. لمس کردن شما، شنیدن صدای‌تان، دیدن صورت‌تان یا حتی بوی آشنای شما به او کمک می کند بر ترس خود پیروز شود.

کارشناسان می گویند، کودکانی که به طور مرتب و در یک زمان مشخص هر شب دچار هراس شبانه می‌شوند باید با تکنیک «بیدار شدن برنامه ریزی شده» تحت درمان قرار گیرند. به این ترتیب که کودک را ۳۰ دقیقه پیش از شروع هراس شبانه از خواب بیدار می‌کنیم در این شرایط چرخه خواب باز تنظیم می گردد.

برگرفته از ایسنا

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “فرق ترسهای شبانه با دیدن کابوس در کودکان چیست؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *