---------------------- ---------------------

فواید انیسون یا بادیان رومی

انیسون گیاه چند ساله و بلند با برگهایی دارای بریدگیهای زیاد است و بومی مناطق مدیترانه است.

انیسون با نام علمی: Pimpinella anisum گیاهی با دانه‌های بسیار معطر است که نام دیگر آن بادیان رومی نیز می‌ باشد و بسیار شبیه به رازیانه است. انیسون از تیره چتریان است و با دانه‌هایی سبز رنگ، گلابی شکل و کوچک که قسمت فوقانی آن نوک تیز بوده و پنج خط برجسته (ده شیار) بر روی آن کاملاً مشاهده میشود. انیسون غالباً با دانه‌های هشت شیاری رازیانه اشتباه گرفته می‌شود.

میوه آن از دو بخش (فندقه) گلابی شکل تشکیل شده که هر بخش آن دارای قسمت بیرونی سبز و قسمت داخلی کمی تیره‌است و بوئی تند و معطر دارد.

انیسون در طب سنتی:

جالینوس گفته است انیسون گرم و خشک است.

در گذشته از این گیاه برای درمان طبع سودایی شدید، کابوس و نیز در درمان بیماری صرع استفاده می شد

مُسکن دردها، عرق آور و بادشکن است و اگر در روغن جوشانده شود تاثیرش بیشتر است. دانه‌ های انیسون به عنوان ضد درد در ناراحتی میگرن، معطرکننده، ضد عفونی کننده و مُدر، مصرف سنتی داشته و عرق حاصل از تقطیر آن نیز به منظورهای فوق استفاده می‌ گردد.

اگر آن را بکوبند و با روغن گل محمدی مخلوط کنند و در گوش بچکانند بیماری های درونی گوش را که ناشی از اثر ضربه یا برخورد باشد بهبود می بخشد و درد گوش را بر طرف می نماید.

در صورتی که آن را بخار کنند و بخار آن را استنشاق کنند سر درد و سرگیجه را از بین می برد.

شیر مادر را افزایش می دهد.

رطوبت طحال را بر طرف می سازد.

با تب کهنه مقابله می کند.

ادرار را زیاد میکند.

خواص گیاه انیسون

طریقه و میزان مصرف:

تهیه ی چای: ۱ تا ۵ گرم از میوه ها را با آسیاب خرد کرده و بعد روی آن یک لیوان آب جوش می ریزیم. آن گاه ده تا پانزده دقیقه صبر می کنیم و سپس صاف کرده میل می کنیم.

دانه ها را آسیاب کرده و به شکل پودر در آورید و با ماست مخلوط کرده و میل کنید.

عرق انیسون در اکثر عطاری ها موجود است و می توانید آن را داغ کرده و با نبات یا بدون نبات مصرف کنید.

فرآورده های گیاهی
انیسون در محصولات خلط آور، ضد سرفه، ضد نفخ و مسهل به صورت های قرص، چای، عصاره و گاهی مخلوط با گیاهان دیگر از جمله رازیانه مصرف می شود. از رازیانه ی رومی در داروهای مورد مصرف جهت کودکان استفاده زیادی به عمل می آید.

مصرف در بارداری:

با وجودی که گزارشی از عارضه ی آن وجود ندارد، اما بهتر است در این دوران مصرف نشود.

مهمترین اثرات گزارش شده انیسون:

قارچ کش، ضددرد، ضدباکتری، ضداسپاسم، ضدویروس، افزایش دهنده ی میل جنسی، ضد نفخ، معرق، هضم کننده، قاعده آور، خلط آور، مقوی کبد، حشره کش، شیرافزا، مسهل، آرام بخش، سقط کننده، آلرژی زا، محرک و مقوی معده.

نکات قابل توجه:

۱) انیسون به میزان زیاد جهت ژلاتین ها، طعم، مزه ی انواع غذاها، لیکورها، مواد اولیه کیک ها، گوشت و ادویه جات مصرف می شود. همچنین در محصولاتی که در مطبوع و تازه کردن تنفس به کار می روند، استفاده می شود.

۲) تحقیقات اخیر نشان داده است که انیسون جذب آهن را در رات(نوعی موش آزمایشگاهی) افزایش می دهد، لذا به نظر می رسد می تواند در جلوگیری از کم خونی مربوط به آهن موثر باشد.

۳) اسانس انیسون در تهیه عطر و صابون ها مصرف می شود. این اسانس به همراه اسانس های دیگر در محصولات حشره کش و به عنوان افزایش نفوذپذیری داروها در پوست به کار می رود.

۴) اثرات فارما کولوژیکی انیسون بیشتر مربوط به آنتول موجود در اسانس آن است که از نظر فرمول شبیه به کاتکول آمین ها(از جمله آدرنالین، نور آدرنالین و دوپامین) است.

۵) یکی از اثرات خوب انیسون، خاصیت ضدمیکروبی بر علیه میکروب های گرم منفی و مثبت است.

۶)برای از بین بردن بوی بد دهان ،مقداری پودر انیسون بجوید.

منبع:تبیان_ویکی پدیا

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “فواید انیسون یا بادیان رومی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *