---------------------- ---------------------

فیجت اسپینر گجتی جدید و اعتیاد آور

فیجت اسپینر گجتی یک گجت کاملا جدید میباشد، چرا که در بهار سال ۲۰۱۷ شاهد ظهور نخستین سری از این وسایل بودیم. هنوز به طور مشخص منشا خلق آن‌ها معلوم نیست، اما آن چه واضح است، تبدیل شدن آن‌ها به یک گجت فوق‌العاده محبوب نزد همه افراد است. تا پیش از زمان عرضه نخستین سری فیجت اسپینرها در بازار، با جستجوی نام آن در گوگل هیچ نتیجه مرتبطی به دست نمی‌آمد.

فیجت اسپینر گجت جدید

گجتی ساده اما مفید و سرگرم‌کننده

فیجت اسپینر وسیله سرگرم‌کننده‌ای است که استفاده از آن تنها به کودکان ختم نمی‌شود و مدتی است مرد و زن و بزرگ و کوچک آن‌ها را به همراه دارند و حتی در مکان‌های عمومی از آن‌ها استفاده می‌کنند. گفته می‌شود این وسیله یک پادزهر برای اختلال بیش فعالی و کمبود توجه است و به افراد کمک می‌کند تا استرس خود را تخلیه کنند. البته پرفایده و سرگرم‌کننده بودن فیجت اسپینر باعث نشده تا مسئولین ایالات متحده آمریکا، همراه داشتن آن‌ها در سر کلاس درس را در تمامی مدارس سراسر کشور قدغن نکنند.

فیجت اسپینر چیست؟

این وسیله کوچک از بلبرینگ تشکیل شده و کاربر می‌تواند آن را در بین انگشتان خود بچرخاند. نیروی حرکت آنی گجت سبب تجربه حس دل‌انگیزی می‌شود. این ادعایی است که از سوی خود کاربران شنیده می‌شود و نباید آن را تبلیغی برای فواید فیجت اسپینر از سوی سازندگان دانست. اگرچه ایده و نحوه کار این وسیله ساده است، اما با سر زدن به شبکه‌های اجتماعی همچون یوتیوب حجم وسیعی از ویدیوهای تولید شده درباره آن‌ها را مشاهده می‌کنید که نحوه کار این گجت بر اساس قوانین فیزیک را تشریح کرده و یا به نوعی از آن‌ها استفاده می‌کنند.

روش استفاده فیجت اسپینر

فیجت اسپینر تنها با برچسب وسیله‌ای برای سرگرمی و گذران وقت عرضه نمی‌شود. به عنوان نمونه با رفتن به وب سایت آمازون و خواندن توضیحات محصولات این دسته‌بندی، فوایدی همچون کمک به افراد دارای عدم تمرکز را مشاهده می‌کنید.

به عقیده دانشمندان، اگرچه این ادعاها دروغین نیستند، اما به میزان زیادی اغراق در آن‌ها دیده می‌شود. پس می‌توان نتیجه گرفت بیشترین کاربرد فیجت اسپینر همان سرگرمی و گذران وقت است.

به عقیده یک روانشناس بالینی در دانشگاه مرکزی فلوریدا، یک گجت چرخشی بیشتر شبیه وسیله‌ای برای از بین بردن تمرکز و ایجاد حواس‌پرتی به نظر می‌آید. در هر صورت پاسخ کاربران به فیجت اسپینر ضد استرس، مثبت بوده و به نظر می‌رسد فوایدی که برای آن ادعا می‌شود را نیز دریافت کرده‌اند. حال ممکن است این تاثیرات ناشی از تلقین و تاثیر قوی تبلیغات در رسانه‌ها و یا حتی واقعی باشند.

اعتیاد به گجتها

اعتیاد به فیجت اسپینر ممکن است در صورت زیاده‌روی در استفاده از آن اتفاق بیفتد. معلم‌های زیادی در سراسر دنیا، طی ارسال پست‌هایی در شبکه‌های اجتماعی ناامیدی خود از دانش آموزانی که به طور مداوم در حال توییت کردن درباره این گجت‌ها هستند را عنوان کرده‌اند. علاقه‌مندان به استفاده از این گجت تا جایی پیش رفته‌اند که اکنون در ردیت، برای خود یک انجمن اختصاصی دارند!

به عنوان نمونه می‌توان به توییت اخیر یک معلم اسپانیایی اشاره کرد که فیجت اسپینر را وسیله‌ای چرخان و آزاردهنده خطاب کرده و جایگاه آن را کشوی میزش (عدم استفاده از وسیله) عنوان کرده بود. جالب‌تر از آن، هشتگ‌هایی بودند که وی همراه با متن ارسال کرده بود. در کنار هشتگ fidgetspinner# هشتگ teacherprobs# نیز به چشم می‌خورد که نشان می‌دهد این گجت رفته رفته در حال تبدیل شده به یک دردسر اساسی برای معلمان است.

فیجت اسپینر گجت جدید

فیجت اسپینر در ایران

قیمت فیجت اسپینر بسته به نوع آن متفاوت است. در بازار ایران، این گجت‌ها بین ۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان قیمت دارند. آیتم‌های دارای قیمت بالاتر از ۱۰۰ هزار تومان، علاوه بر داشتن ظاهری خاص، معمولا تعداد پره بیشتری داشته و با برخی وسایل تزیینی زیباتر شده‌اند. تنوع این گجت ساده باورنکردنی است، به طوری که صدها مدل از آن وجود دارند. طی انتشار مطالبی دیگر، بیشتر درباره فواید، مشکلات و مضرات و همچنین نحوه کار آن‌ها بحث خواهیم کرد. در ویدیوی زیر نحوه استفاده از فیجت اسپینر توضیح داده شده است.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “فیجت اسپینر گجتی جدید و اعتیاد آور”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *