---------------------- ---------------------- ---------------------

قوانین تماشای تلویزیون برای کودکان زیر و بالای 2 سال

در آخرین دستورالعمل تربیت کودک ارائه شده توسط سازمان آکادمی طب اطفال آمریکا ،و بر اساس جدیدترین تحقیق روان شناسان این مرکز بر روی ذهن کودکان ، تماشای هرگونه صفحات نمایشی مانند تلفن همراه، تبلت، مانیتور و تلویزیون برای کودکان زیر دو سال به هر میزانی ممنوع است.
مراحل تحقیق بر روی ذهن کودکان زیر ۲ سال:
برای انجام این تحقیق از پدر و مادرهایی که داوطلب اجرای این طرح روی کودکان زیر دو سال خود بودند، درخواست شد که مشاهدات خود و میزان ساعت های مشاهده یک سری دی وی دی توسط فرزندشان را که به آن ها داده شده بود، گزارش دهند.
نتیجه تحقیقات قابل تامل بود
کودکانی که در این تحقیق شرکت داشتند هر دو هفته یک بار برای بررسی به آزمایشگاه فرا خوانده می شدند و نتیجه قابل تامل بود. بر اساس این تحقیق، هیچ گزارشی مبنی بر یادگیری کلمات موجود در دی وی دی توسط کودکان وجود نداشت و کودکان در هنگام صحبت کردن، کلماتی را استفاده می کردند که از پدر و مادرها شنیده بودند.
سن ورود به دنیای دیجیتال به ۴ ماهگی رسیده!
یکی از محققان این تحقیق می گوید: اکثر پدر و مادرها وقتی به آن ها می گویم که جدیدترین تحقیقات ما نشان می دهد تماشای تلویزیون یا تبلت یا تلفن همراه برای کودکان زیر دو سال ممنوع است شوکه می شوند ! این در حالی است که در آمریکا، حدود ۹۲ درصد از کودکان یک ساله با تلفن همراه یا تلویزیون ارتباط دارند و متاسفانه شاید بتوان گفت سن ورود به دنیای دیجیتال به حدود چهار ماهگی رسیده است!
کودک زیر دو سال نیازمند لمس کردن و پرت کردن و صدا در آوردن است
این محقق افزورد: بیشتر پدر و مادرها می‌گویند که کودک زیر دو سال آن ها علاقه زیادی به تلویزیون یا تلفن همراه دارد، اما باید بگویم درست است که کودک زیر دو سال به صفحه تلویزیون یا تلفن همراه یا تبلت و … نگاه میکند و خیره می شود همچنین حرکت ها و تصاویر و صداها را دنبال می‌کند اما مغز وی قادر به پردازش تصاویری که می بیند، نیست.بنابراین هیچ فایده ای برای او نخواهد داشت. کودک زیر دو سال نیازمند لمس کردن و پرت کردن و صدا در آوردن است. شاید کودکان بتوانند با صفحه تلفن همراه هم همین کار را انجام بدهند و آن را لمس کنند و به صدا در بیاورند اما باید گفت این کار ارتباطی با دنیای واقعی ندارد و عملا به درد آن ها نمی خورد.
اثرات منفی تمای تلویزیون یا کار با دستگاه های دیجیتال برای کودکان زیر دو سال:
علاوه بر اینکه تماشای صفحه نمایش های گوناگون برای کودکان زیر دو سال برای آنها فایده ای ندارد، میتواند برای آنها مشکلاتی را نیز به همراه داشته باشد.برخی از این مشکلات عبارتند از:
+ تاخیر در زبان آموزی
+ کسب توانایی کمتر برای خواندن در زمان مدرسه
+ صدماتی روی حافظه کوتاه مدت
+ نداشتن توانایی برای تمرکز، توجه و خواب راحت
+ اخلال توجه در هفت سالگی و سال های شروع مدرسه
نکته ی قابل توجه این است که حتی روشن بودن تلویزیون و نگاه نکردن مستقیم به آن توسط کودکان زیر دو سال باعث تاخیر در زبان آموزی می شود. به طور معمول اگر تلویزیون خاموش باشد، پدر و مادر در ساعت حدود ۹۴۰ کلمه با کودک صحبت می کنند اما این میزان با روشن بودن تلویزیون به حدود ۷۷۰ کلمه کاهش یافته و شنیدن کمتر کلمات باعث یادگیری کمتر می گردد.
تغییر روش پس از دو سالگی
اما پس از دوسالگی ماجرا متفاوت است و برخی برنامه های آموزشی می تواند به کودک کمک کند. مثلا کارتون هایی که از کودک سوال می پرسد و ذهن او را درگیر می کند و در پایان خودش جواب آن سوال را می دهد، کمک بسیار خوبی برای کودک خواهد بود.
تماشای تلویزیون یک ساعت در روز برای کودکان بالای ۲ سال
طبق نظر کارشناسان، پس از دو سالگی تا حدود پنج سالگی بهتر است کودک یک ساعت در روز تلویزیون تماشا کند. البته به والدین توصیه می شود که زمان تماشای تلویزیون را به ساعت هایی موکول کنند که بتوانند در کنار کودک خود باشند تا درباره چیزی که می بیند، با یکدیگر گفت و گو و به او کمک کنند تا آن را به خوبی درک کند. معنای این توصیه تبدیل تماشای تلویزیون از یک فرایند منفعلانه به یک فرایند فعالانه است.

برگرفته از خراسان

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “قوانین تماشای تلویزیون برای کودکان زیر و بالای ۲ سال”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *