---------------------- ---------------------

درباره ی لزوم درمان سریع پوسیدگی های دندان

دکتر محمدکریم لایق نژاد ، متخصص درمان ریشه دندان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با بیان اینکه مواد پروتئینی به ندرت ممکن است سبب بروز پوسیدگی در دندان شود، گفت: کربوهیدرات ها و مواد قندی بیشترین اثر پوسیدگی را بر روی دندان‌ها دارند.
این متخصص درمان ریشه با اشاره به اینکه میکروب‌های دهان با استفاده از مواد قندی و کربوهیدرات‌های موجود در مواد غذایی سبب تولید اسید می‌شوند، ادامه داد: اسید تولید شده، باعث ایجاد پوسیدگی در بافت سخت دندان یعنی مینا و عاج دندان می گردد.
دکتر لایق نژاد با تاکید بر اینکه پوسیدگی، تمام سطوح دندان را به صورت یکسان درگیر نمی‌کند افزود: دندان‌های آسیای بزرگ، سطوح بیشتر و شیار‌های عمیق تری دارند و احتمال گیر افتادن مواد غذایی در آن‌ها بیشتر است به همین دلیل ابتلا به بیماری عفونی (پوسیدگی) در این دندانها بیشتر دیده میشود.
نشانه های پوسیدگی دندان
وی ادامه داد:پوسیدگی در ابتدا با ایجاد لکه‌های سفید و پس از آن بر اثر باقی ماندن مواد غذایی در بین دندان ها، به صورت لکه‌های قهوه‌ای رنگ بروز می‌کند.
متخصص درمان ریشه دندان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، حساسیت به مواد غذایی شیرین، ترش، سرما و گرما را از جمله علائم پوسیدگی دندان عنوان کرد و ادامه داد: سوراخ شدن دندان در محل پوسیدگی، از بین رفتن دندان به گونه‌ای که فرد احساس شکستگی در ناحیه دندان داشته باشد، بوی بد دهان، گیر کردن مواد غذایی در بین دندان و پاره شدن نخ دندان نیز از دیگر علائم پوسیدگی دندان به شمار می آیند.
دکتر محمدکریم لایق نژاد ، در ادامه به تاثیر ساختمان فک و نحوه قرار گرفتن دندان‌ها در استخوان فک در بروز پوسیدگی اشاره کرد و گفت: بهداشت دهان و دندان، تکرر مصرف مواد قندی، جنس دندان، ایمنی و عوامل زمینه‌ای همچون سابقه‌ی خانوادگی و ژنتیک نیز در ایجاد پوسیدگی دندان تاثیر گذار هستند.همچنین احتمال بروز پوسیدگی دندان در کودکان به علت مصرف مکرر مواد قندی نسبت به بزرگسالان بیشتر است.
وی همچنین گفت اگر درد دندان‌ها در هنگام پاسخ به محرک‌های حرارتی سرما و گرما بیش از ۱۰ ثانیه طول بکشد می‌تواند از نشانه‌های پوسیدگی‌های عمیق و در مواردی نیازمند درمان ریشه یا عصب کشی باشد.

بیشتر بخوانید:دلایل زردی دندانها

راه های پیشگیری از پوسیدگی دندان
دکتر لایق نژاد با بیان اینکه استفاده از دهان شویه‌ها سبب افزایش استحکام دندان‌ها می‌شود گفت:پزشکی استفاده صحیح از نخ دندان، شست و شوی دندان‌ها حداقل دوبار در طول شبانه روز با مسواک و خمیر دندان و نیز مراجعه منظم به دندان پزشک از مهمترین راه‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری عفونی پوسیدگی دندان است.همچنین برداشت پوسیدگی و پر کردن دندان با مواد ترمیمی توسط دندان پزشک نیز یکی از راه‌های درمان بیماری پوسیدگی دندان به شمار می آید.

منبع:باشگاه خبرنگاران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “درباره ی لزوم درمان سریع پوسیدگی های دندان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *