---------------------- ---------------------- ---------------------

لکه های عنبیه چشم نشانه چیست

لکه های چشمی میتوانند نشان دهنده بیماریهای چشمی مرتبط با نورخورشید باشند.
طبق پژوهشی که انجام شده، لکه های چشمی ممکن است با خطر بیشتر آب مروارید و دژنراسیون ماکولا مرتبط باشند.

لکه های چشمی

تحقیق جدید درباره ی لکه های چشمی
به گفته محققان، لکه های تیره که بر روی بخش رنگی چشم(عنبیه) ظاهر میشوند سرطانی نیستند، اما این “لکه های چشم” می توانند سایر مسائل مربوط به قرار گرفتن بیش از حد در آفتاب را نمایان سازند.
لکه های چشمی و نور خورشید
لکه های چشمی ممکن است نشاندهنده بیماریهای چشمی مرتبط با نورخورشید باشند.

دانشمندان به این نتیجه رسیده ند افرادی که بیشتر بیرون از منزل هستند، و این لکه ها را دارند ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به آب مروارید، دژنراسیون ماکولا و سایر بیماری های مرتبط با نور خورشید باشند.

نویسنده مطالعه دکتر کریستف شواب، در نشست خبری گفت: “در حالی که ما نقش دقیق نور خورشید در چندین بیماری چشم را نمی دانیم، در حال حاضر یک نشانه زیستی (لکه های روی عنبیه) داریم که نشان دهنده قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید میباشد”. وی متخصص چشم پزشکی در دانشگاه پزشکی گراتس در اتریش است.

برای این مطالعه، محققان چشم های بیش از ۶۰۰ شناگر را در استخرهای عمومی در شهر اشتایرمارکِ اتریش مورد بررسی قرار دادند. شرکت کنندگان همچنین پرسشنامه ای درباره عادات حفاظت خود از نور خورشید و مدت زمانی که در طول عمر خود در برابر نور آفتاب صرف کرده اند را تکمیل کردند.

این مطالعه نشان داد که شکل گیری لکه های چشم با افزایش سن، داشتن آفتاب سوختگی و داشتن سابقه آفتاب سوختگی شدید که موجب تاول زدن پوست می شود، مرتبط میباشد.

نتایج این مطالعه در ماه جولای در مجله چشم پزشکی و علوم بصری منتشر شدند.

چشم های رنگی بیشتر در معرض خطرند

محققان همچنین دریافتند که لکه های چشم در میان افرادی که دارای چشم های رنگی هستند و کسانی که به اندازه کافی در مورد استفاده کرم های ضد آفتاب و اجتناب از قرار گرفتن در معرض آفتاب جدی نیستند، بیشتر رایج میباشد.

محققان همچنین خاطر نشان کردند که لکه های چشم بیشتر در لبه بیرونی پایین عنبیه ظاهر می شوند. آنها حدس زدند که ابروها و بینی ممکن است برای قسمت بالایی و درونی چشم سایه ایجاد کنند، و میزان نور خورشید و خطر ایجاد لکه های چشمی در قسمتهای این قسمتها را کاهش دهند.

منبع:راستینه

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “لکه های عنبیه چشم نشانه چیست”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *