---------------------- ---------------------

مراحل رشد و پیشرفت کودک در 17 ماهگی

۱۷ ماهگی در کودکان سنی است که آنها موفق شده اند راه بروند و اکنون زمان آن رسیده تا تلاش کنند برای صحبت نمودن با شما.در این سن بهتر است به جای غذاهای متنوع به او غذاهای مقوی بدهید و تغذیه هفتگی اش را کنترل کنید.همچنین این سن بهترین سن برای یادگیری نحوه احترام گذاشتن به دیگران است که میتوانید به کودک خود بیاموزید.
توانایی های یک کودک هفده ماهه
مادران دوست دارند بدانند که کودک آنها به طور معمول در هر سنی چه توانایی هایی باید داشته باشد.در زیر به برخی از توانایی های یک کودک ۱۷ ماهه میپردازیم:
تلفظ یک یا دو کلمه
راه رفتن و بالا رفتن از پله ها
نوشیدن از یک فنجان
غذا دادن به عروسک
برداشتن برخی ذرات از روی لباس
ساخت ۴ بلوک برج اسباب بازی
درک دستورات والدین
پرتاب توپ
اشاره به تصاویر

تغییرات کودک هفده ماهه:
+صحبت کردن کودک در ۱۷ ماهگی:
برخی کودکان در این سن توانایی گفتن چند کلمه را دارند و برخی در این سن شروع به تلاش برای گفتن کلمات میکنند که ممکن است والدین متوجه صحبتهای او نشوند.اما با گذشت چند ماه کودک قادر خواهد بود حدود ۶ تا ۲۰ کلمه قابل تشخیص را بگوید. والدین می توانند گفتن اجزای بدن کودک را به او یاد دهند تا با گذشت زمان ،صحبت کردن کودک بهبود یابد.

+ رفتار یک کودک ۱۷ ماهه:
این سن زمان خوبی برای یادگیری محسوب میشود.کودکان در این سن میتوانند رفتار صحیح و احترام را از والدین بیاموزند.والدین میتوانند قبل از خواسته های خود از کودک از کلمه ی اطفا استفاده کنند و نیازهای مبتدی احترام گذاشتن را به او آموزش دهند.کلماتی مانند “تشکر از شما” و “لطفا” باید به طور معناداری برای نشان دادن مشارکت و نگرانی استفاده شود.

+الگوی خواب کودک ۱۷ ماهه:
کودکان معمولا در این سن ترجیح میدهند یک بار در روز بخوابند.به آغوش کشیدن کودکان توسط والدین احساس راحتی به کودک میدهد و باعث میشود کودک سریعتر به خواب رود.
+غذا خوردن کودک ۱۷ ماهه

در ۱۷ ماهگی کودک ممکن است مواد غذایی را خود انتخاب کند بنابراین بهترین کاری که مادران میتوانند انجام دهند، این است که وقت زیادی صرف درست کردن غذاهای پیچیده نکنند و تمرکز آنها بر روی مواد مغذی باشد.والدین میتوانند با لقمه های کوچک لذت غذا خوردن را برای کودک بیشتر کنند.
رژیم غذایی هفته ای کودک باید مورد توجه قرار گیرد.این رژیم باید شامل انواع غذاهای سالم و مغذی مورد نیاز کودک در یک هفته باشد.همچنین تنوع در غذاها باعث میشود کودک به غذا خوردن علاقه مند شود.

مراقبتها از کودک ۱۷ ماهه:

کودکان در این سن سعی میکنند تا بهتر جهان اطراف خود را بشناسند و به همین علت آسیب پذیر تر خواهند بود با رعایت برخی مسائل ساده میشود از عواقب ناخواسته جلوگیری کرد:

بستن کمربند ایمنی و صندلی کودک در اتومبیل را جدی بگیرید.

ممکن است کودک مشتاق باشد بر روی اسباب بازی ها سوار شود.والدین باید تمام اقدامات ایمنی را اتخاذ کنند و محدودیت های اساسی را تنظیم نمایند، به طوری که او بداند از چه چیزی باید اجتناب شود.

والدین باید همیشه مطمئن باشند که پماد و ژل مناسب در خانه دارند.

اشتباهات پزشکی معمول است درمیان گذاشتن شک و تردید با پزشک ،برای رفع این خطاها میتواند از رخ داد های احتمالی جلوگیری کند.

آلرژی و سرماخوردگی در این سن بسیار رایج هستند والدین باید فرق این دو بیماری را بدانند.

 

برگرفته از نمناک

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مراحل رشد و پیشرفت کودک در ۱۷ ماهگی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *