---------------------- ---------------------- ---------------------

مشکل امنیتی جدید در واتساپ

با بررسی یک تیم تحقیقاتی که به تازگی صورت گرفت مشخص شد یک آسیب پذیری در واتساپ امکان کلاهبرداری و پخش اخبار جعلی را در این پیام رسان افزایش می دهد.

محققین امنیت سایبری Check Point به تازگی نوعی آسیب پذیری را در واتس اپ کشف کرده اند که به مهاجمین سایبری اجازه می دهد با رهگیری پیام ها و ایجاد تغییراتی در محتوای آن ها،کاربران را فریب دهند! این موضوع باعث افزایش امکان کلاهبرداری از افراد و پخش اطلاعات نادرست می می گردد.

به گفته ی محققین، سه روش برای استفاده از این آسیب پذیری واتساپ و فریب کاربران وجود دارد:

+تغییر دادن پاسخی که افراد به یک پیام داده اند و گفتن حرف هایی از طرف آن ها که در واقع نگفته اند.
+پاسخ دادن به یک پیام (در یک مکالمه گروهی) طوری که به نظر برسد از طرف شخص دیگری است (نه فرستنده واقعی)، در حالی که آن شخص حتی توی گروه نیست.
+فرستادن یک پیام به یکی از افراد گروه طوری که به نظر برسد آن پیام در گروه فرستاده شده و همه اعضا آن را می بینند اما در واقعیت فقط آن شخص این پیام را خواهد دید. اما در هر صورت پاسخ فرد مذکور به پیام، در گروه توسط همه دیده میشود.

اینکه این تکنیک ها چگونه حتی می توانند افراد باهوش در زمینه تکنولوژی را گول بزنند و باعث شوند کلاهبرداری ها و پخش اخبار جعلی اتفاق بیفتد، ساده است. Check Point با مسئولین واتس اپ تماسی داشته تا شدت این موضوع را جویا شود و همچنین پیشنهاد دهد که چگونه این مشکل را برطرف کنند تا مشکلات جدی تری در آینده اتفاق نیفتد.

همان طور که توسط نیویورک تایمز گزارش شده، مسئولین شرکت واتس اپ اعتراف کرده اند که امکان اتفاق افتادن سناریوهای مطرح شده وجود دارد، اما به میزانی که گفته شده اهمیت ندارد و قابل برطرف شدن میباشد.

سخنگوی این شرکت، “کارل ووگ” می گوید:
ما به دقت آسیب پذیری واتس اپ را بررسی کردیم و متوجه شدیم تقریبا مشابه تغییر یک ایمیل است.

رمزگذاری های متعدد در این برنامه کمکی به این موضوع نمی کند و همچنین تایید تک تک پیام ها کار بسیار سختی است و می تواند در آینده پیامدهای امنیتی بیشتری را ایجاد نماید.

واتس اپ پیش از این هم بابت آن که به قدر کافی جلوی پخش اخبار جعلی و اطلاعات غلط را نمی گرفته مورد انتقاد بوده، به ویژه در هند که کاربران زیادی از این برنامه استفاده میکنند.

برگرفته از رسانه کلیک

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مشکل امنیتی جدید در واتساپ”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *