---------------------- ---------------------- ---------------------

مصرف لبو در بارداری

به تازگی توصیه هایی در فضای مجازی به زنان باردار میشود مبنی بر اینکه نوشیدن آب لبو در دوران بارداری، به حفاظت از زنان باردار در برابر کم خونی کمک می کند و زنان باردار با مصرف آب لبو، می توانند میزان آهن بدن خود را افزایش دهند.
دکتر زهرا بهادران، با اشاره به نتایج مطالعه ای مبنی بر مضربودن مصرف مکمل ها و محصولات حاوی نیترات بالا در دوران حاملگی، گفت: مصرف زیاد اینگونه مواد مانند لبو به ویژه در بارداری، عوارض جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.
عضو هیات علمی پژوهشکده علوم غدد درون ریز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بر لزوم اهمیت سلامت مادر و جنین تاکید و به مادران باردار توصیه نمود: تا زمانی که فواید استفاده از محصول غذایی یا مکمل دارویی از نظر علمی ثابت نشده و همچنین تا زمانی که که مادران از نحوه صحیح مصرف محصول آگاهی لازم را به دست نیاورده اند، از مصرف آن پرهیز نمایند.

وی به طور مشخص درمورد محدودیت های مصرف لبو در دوران بارداری گفت: زنان در طول دوران بارداری باید از مصرف مداوم و زیاد محصولاتی مانند لبو به شکل های مختلف همچون مکمل های ورزشی، پودر لبو یا آب لبو خودداری کنند.
وی ادامه داد: لبو دارای مقادیر زیادی نیترات میباشد؛ اگر چه پیشنهاد شده نیترات موجود در لبو می تواند در برخی اختلالات بارداری نظیر فشار خون بالا و مسمومیت بارداری مفید واقع شود، اما باید توجه داشت که براساس مطالعات انجام شده در انسان و حیوان، مصرف زیاد نیترات به دلیل توانایی تبدیل به ترکیبات نیتروزه، ایجاد هموگلوبینمیا، ایجاد اختلال در عملکرد غده تیروئید، ایجاد ناهنجاری های مادرزادی و سرطان زا بودن، می تواند پیامدهای جبران ناپذیری روی جنین داشته باشد.

لبو در طب سنتی

بهادران افزود: در طب سنتی، لبو برای تقویت سیستم ایمنی، استحکام استخوان و عضله، لاغری و رفع انسداد مجاری توصیه شده است؛ در عین حال، لبو سبب درجاتی از یبوست می شود و زیاده روی در مصرف آن می تواند سبب غلظت خون گردد.
متخصص تغذیه بیان کرد: مصرف زیاد لبو در افرادی که معده ضعیف دارند، سبب نفخ می شود و در طب سنتی نیز آمده است افرادی که مزاج سرد و خشک دارند، نباید در فصل پاییز و زمستان در مصرف لبو زیاده روی کنند.

دکتر بهادران، درباره ی مطالعه انجام شده در این پژوهشکده در خصوص خطرات ناشی از مصرف محصولات حاوی نیترات در دوران بارداری گفت: بر اساس نتایج این مطالعه باید از مصرف زیاد مکمل های حاوی نیترات بالا در دوران بارداری پرهیز کرد.
مقاله ای اخیرا توسط این محقق و جمعی از استادان و پژوهشگران کشور تهیه و در نشریه Pregnancy Hypertension منتشر شده که در آن تاکید شده است که زنان باردار باید از مصرف بی رویه این مکمل ها در دوران بارداری خودداری نمایند.
منبع:ایرنا

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مصرف لبو در بارداری”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *