----------------------

مضرات آفتاب گرفتن برای دریافت ویتامین D

علیرضا فیروز گفت: مردم از آفتاب گرفتن برای جذب ویتامین D، خودداری نمایند زیرا این کار میتواند باعث سرطان پوست می شود.

رئیس مرکز بیماریهای پوست و جذام دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: اشعه فرا بنفش نور خورشید بیشترین اثر را بر روی پوست انسان دارد و این اشعه از سه جزء اصلی A ، B ، C تشکیل شده که هر کدام از این اجزا دارای اثرات مخصوصی میباشند.
او افزود:مهمترین عامل ایجاد واکنش های حساسیتی نسبت به نور خورشید اشعه فرابنفش نوع A است، اشعه فرابنفش نوع B نیز عامل اصلی ایجاد قرمزی پوست، آفتاب سوختگی، افزایش رنگ پوست، پیری زودرس و سرطان های پوستی بوده و این اشعه می تواند سبب تولید ویتامین D در پوست گردد.
وی تصریح نمود: اما با توجه به اینکه قرار گرفتن در معرض آفتاب باعث ابتلا به بیماریهای پوستی و سرطان می شود، بهتر است افراد به جای دریافت ویتامین D از نورخورشید، این ویتامین را از طریق مواد غذایی و مکمل ها جبران نمایند.

افروز با بیان اینکه ارتباط بین پیری زودرس با تماس مداوم با نور خورشید، به اثبات رسیده است، ادامه داد: اشعه فرابنفش به تنهایی و یا در همراهی با اشعه قرمز می توانند سبب تخریب الیاف کلاژن و الاستین موجود در پوست گردد، این الیاف عامل اصلی استحکام و کشش طبیعی پوست بوده و صدمه به آنها ممکن است منجر به پیری زودرس پوست شود و به همین دلیل به افراد توصیه می شود زمانی که در معرض نور خورشید قرار میگیرند حتما از کلاه، چتر، عینک آفتابی و لباس بلند و پوشیده استفاده نمایند.

این متخصص پوست به مصرف کرم های ضدآفتاب اشاره کرد و گفت: نوع استفاده از کرم های ضدآفتاب ایرانی و یا خارجی چندان اهمیت ندارد زیرا هر دو دارای کیفیت و مواد محافظت کننده از پوست در برابر آفتاب میباشند.افرادی که دارای پوست چرب هستند باید از کرم ضدآفتاب فاقد چربی و پوستهای خشک از ضدآفتاب چربی بالا استفاده نمایند و کسانی که به مدت طولانی در معرض آفتاب قرار می گیرند باید از کرم های ضدآفتاب دارای اس پی اف بالای ۳۰ و به مقدار زیاد استفاده و هر دو تا سه ساعت آن را تمدید نمایند.

بیشتر بخوانید:ضدآفتاب ها با SPF بالا بیشتر از پوست محافظت میکند
این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه اشعه فرابنفش نور خورشید می تواند باعث ایجاد بدخیمی های پوستی شود به مردم توصیه کرد که از آفتاب گرفتن حتما خودداری نمایند.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مضرات آفتاب گرفتن برای دریافت ویتامین D”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *