----------------------

۴ دلیل، که نباید دکمه اسنوز موبایل خود را فشار دهید

دکمه انسوز موبایل همان دکمه قطع زنگ موبایل یا ساعت است.

وقتی که صبح‌ها ۱۰ یا ۱۱ بار دکمه اسنوز موبایل را می‌زنید تا بیشتر بخوابید، مغز نمی‌تواند تشخیص بدهد که دقیقا باید چه تغییراتی را به‌ وجود بیاورد و چه تصمیمی بگیرد. درنتیجه، بدن دیگر ترشح هورمون‌ها را براساس طرح طبیعی و همیشگی خودش پیش نمی‌برد و احساس طراوت را در شما ایجاد نمی‌کند.

۱- گرسنگی طبیعی شما مختل می‌شود
بدن انسان‌ها طوری طراحی شده است که ذاتا باید با حالت گرسنگی از خواب برخیزند. مانند دیگر هورمون‌های صبحگاهی، هورمونی وجود دارد به‌ نام گرلین که اشتها را تنظیم می‌کند و هم‌زمان با برخاستن از خواب فعال می‌شود. بدن به‌طور ذاتی ترشح گرلین را در حین خواب کاهش می‌دهد و وقتی که خواب به‌ واسطه استفاده نادرست از دکمه اسنوز متوقف می‌شود و دوباره شروع می‌گردد، ‌فرآیند ترشح گرلین نیز از حالت طبیعی خارج می‌شود. همین روند می‌تواند احساس گرسنگی را در شما از بین ببرد.

۲- هورمون‌ها دچار اختلال می‌شوند
وقتی که شروع به بیدار شدن از خواب می‌کنید، ملاتونین (هورمون خواب) به‌طور طبیعی رو به کاهش می‌رود و هورمون کورتیزول در بدن شروع می‌کند به افزایش یافتن که دقیقا حالتی برعکس خواب‌آلودگی به‌ وجود می‌آورد. این روند سبب می‌شود که سطح ترکیبات شیمیایی دیگر نیز در مغز مانند سروتونین، دوپامین و آدرنالین افزایش پیدا کند. این مساله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چون همین هورمو‌ن‌ها هستند که انگیزه لازم را برای بیدار شدن و حرکت کردن در ما انسان‌ها ایجاد می‌کنند.

وقتی که صبح‌ها ۱۰ یا ۱۱ بار دکمه اسنوز موبایل را می‌زنید تا بیشتر بخوابید، مغز نمی‌تواند تشخیص بدهد که دقیقا باید چه تغییراتی را به‌ وجود بیاورد و چه تصمیمی بگیرد. درنتیجه، بدن دیگر ترشح هورمون‌ها را براساس طرح طبیعی و همیشگی خودش پیش نمی‌برد و احساس طراوت را در شما ایجاد نمی‌کند.

۳- دچار اختلال «مستی خواب» می‌شوید
پدیده‌ای وجود دارد به‌ نام اختلال «مستی خواب» که وقتی اتفاق می‌افتد، فرآیندهای شناختی شما به‌طور کامل و صحیح وارد وضعیت لازم نمی‌شوند. استفاده نادرست از دکمه اسنوز می‌تواند بخشی از بی‌کیفیت‌سازی و نامطلوب‌سازی خواب باشد که خطر مواجهه با همین اختلال را در طول ساعات پس از خواب افزایش می‌دهد. در این وضعیت شما نمی‌توانید درست تصمیم‌گیری کنید، به‌راحتی گیج می‌شوید و حتی انتخاب‌های شدیدا اشتباه انجام می‌دهید.

۴- اجابت مزاج صبح‌گاهی را مختل می‌کنید
خواب و گوارش در کنار هم عمل می‌کنند، و هر دو نیز به ریتم شبانه‌روزی وابسته هستند. وقتی که از خواب برمی‌خیزید، فرآیندی به‌ نام پریستالسیس شروع می‌شود که مجموعه‌ای از انقباضات عضلانی در دستگاه گوارش است و حرکت مواد غذایی را در دستگاه گوارش امکان‌پذیر می‌سازد. با این‌ حال، این فرآیند نیز مانند دیگر فرآیندهای بدن باید طبق برنامه زمانی خودش عمل کند و اگر به تعویق بیفتد، بدن دیگر نمی‌تواند طبق روال همیشگی خودش پیش برود و درنتیجه اجابت مزاج صبحگاهی دچار اختلال می‌گردد. پس می‌توان گفت که یبوست و نفخ نیز به این حالت مرتبط هستند.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “۴ دلیل، که نباید دکمه اسنوز موبایل خود را فشار دهید”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *