---------------------- ---------------------

معامله ی ربوی چیست و مجازات این نوع معامله چه میباشد؟

مجله ی قو: ربا در قانون چه تعریفی دارد و از نظر قانون چه معامله ای, معامله ی ربوی میباشد؟
تعریف ربا در قانون چیست و چه نوع معامله ای، معامله ربوی است؟ مجازات معاملات ربوی چیست؟ کارشناسان وکیل آنلاین به این پرسش ها پاسخ داده اند.

رباخواری به عمل دریافت ربا گفته می‌شود که معمولاً به صورت شغل در جوامع گذشته و امروزی می‌باشد و فرد رباخوار با دریافت وثیقه و تضمین از فرد وام‌گیرنده، به وی به جنس یا پول وام با بهره می‌دهد.

سوال:
سلام‌.مبلغی پول به شخصی داده ام و در ازای ان از او چک و سفته گرفته ام و طبق قراردادی که بینمان بود ماهیانه مبلغی به عنوان سود پول از او دریافت میکردم؛ اما در حال حاضر مدت ۸ ماه است که نه سود پول و نه خود پول را‌ نمیدهد. تکلیف چیست؟

معامله ی ربوی و مجازات آن

پاسخ کارشناسان :
در دین مبین اسلام، ربا یکی از گناهان بسیار بزرگ به شمار می‌رود و گستره حرمت آن غیر از ربا خواران شامل ربا پردازان، شاهدان و نویسندگان اسناد ربا نیز می‌شود.

قانونگذار جمهوری اسلامی ایران در اصل ۴۹ قانون اساسی دولت را مکلف به مقابله با ربا دانسته و در همین راستا ماده ۵۹۵ قانون مجازات اسلامی، کتاب پنجم، ربا را جرم دانسته و آن عبارتست از معامله جنس مکیل و یا موزون با هم جنس خود تحت هر گونه قراردادی به شرط اضافه، و یا دریافت زائد بر مبنای پرداختی در وام و برای آن مجازات در نظر گرفته است: مرتکبین اعم از ربا دهنده، ربا گیرنده و واسطۀ بین آنها علاوه بر ردّ اضافه به صاحب مال به شش ماه تا سه سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق و نیز معادل مورد ربا به عنوان جزای نقدی محکوم می‌گردند.

بنابراین باید بیان داشت چنانچه عمل موصوف مشمول ربا نباشد، امکان مطالبه برای شما وجود خواهد داشت.

منبع:میزان/وکیل آنلاین

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “معامله ی ربوی چیست و مجازات این نوع معامله چه میباشد؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *