---------------------- ---------------------

معرفی چشمه گراب مشهد با خواص درمانی

در ایران آب های معنی زیادی با خواص درمانی وجود دارد یکی از این آبها ، آب چشمه گراب است که نام آن از نام روستایی که در اطرافش قرار دارد، گرفته شده است؛ زبان شناسان و مورخان علت این نام گذاری را به علت وجود گوگرد در آب چشمه ها میدانند.

مجموعه ای از چشمه ها
چشمه گراب در حقیقت یک چشمه نیست.بلکه نام مجموعه ای از چشمه هاست که روی چند تپه قرار دارند و فاصله ی آنها با هم حدود ۵۰۰ متر است.این چشمه ها دارای دهانه‌های مخروطی شکل بوده و نیز در ارتفاع بالاتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند.
نکته ی قابل توجه در مورد این چشمه ها این است که آب هر کدام از آنها رنگ و طعم متفاوتی دارد که به دلیل وجود مواد معدنی خاص در هر کدام است. این مواد طعم آب هر کدام از چشمه‌ها را ترش، تلخ یا شور کرده و تنوع شگفت انگیزی به آن‌ها داده‌ است.
چشمه گراب ، چشمه ای دارای آب معدنی با خواص درمانی بسیار است.آب این چشمه دارای سدیم کلرید آهن دار و از جمله آبهای هیپوترمال(آبهای با دمای حدود ۵۰ درجه سانتی گراد) با باقی مانده خشک بسیار و اسیدیته قابل توجه میباشد.
ترکیبات اشباع شده و همچنین کلر و سولفات بسیار که در آب این چشمه موجود است نشان میدهد آب این چشمه با مواد معدنی غنی در زیر زمین ارتباط دارد.چنین ترکیباتی قبلا در زمین‌های دوره تریاس(میانه زیستی) در دریاها وجود داشته اند.
مردم محلی از آب این چشمه به عنوان دارو و برای التیام زخم‌های سطحی استفاده می‌کنند و عموما مصرف خوراکی ندارد.

عکس چشمه گراب مشهد

زیبایی چشمه گراب
یکی از زیباترین نقاط این منطقه قله‌ای است شبیه به قله‌های آتش فشانی که سر از زمین بیرون آورده‌ و ارتفاع این قله کوچک از سطح زمین همان منطقه شاید به ۷۰ متر برسد. ارگ فردی در بالای این قله بایستد دهانه آتش فشانی را مشاهده می‌کند که از نوک قله تا روی سطح آب ارتفاعی حدود ۸ متر دارد و باقی فضای آن را آب پر کرده‌است که عمق آب نیز ۶ متر می‌باشد. احتمال می‌رود که این حوضچه آبی به تونلی آبی راه داشته باشد.

علت نامگذاری این چشمه به چشمه گراب چیست؟

توپونیم(نام مکان)گراب یک واژه‌ای فارسی است که مرکب از دو جزء “گر” و “آب” می‌باشد. در لغت‌نامه دهخدا برای معنای واژه گَر(gar) بیماری کچلی آمده ‌است. در عربی بدان جرب و در ترکی هم به آن قوتور می‌گویند. واژه آب (ãb) نیز در غالب موارد به همین معنی متداول در فارسی امروزی است.در گستره سرزمینی ایران واژه گراب (معادل انگلیسی Mange Water) عموماً اشاره‌ای به چشمه‌ها یا چاه‌های آب معدنی گوگرد دار می‌باشد.
از نظر زمین‌شناسی طبق بررسی‌های صورت گرفته به نظر می‌رسد که مجموعه چشمه‌های تراورتن ساز منطقه گراب در مجاورت گسل سنگ بست شاندیز و در بخش جنوبی آن قرار می‌گیرد. این موضوع البته نشان دهنده این است که منطقه دنباله طبیعی رون بینالود نیز به‌شمار می‌رود.
خواص درمانی آب معنی چشمه گراب
+ افزایش ادرار و دفع مواد زائد بدن
+ ازدیاد ترشحات بزاق، معده، صفرا و پانکراس (لوزالمعده)
+ درمان بیماری های مفصلی
+ بهبود برخی بیماری هایی پوستی

عکس چشمه گراب مشهد

موقعیت جغرافیایی و مسیر چشمه گراب
چشمه گراب از جمله چشمه‌های آب گرم اطراف مشهد است.بعد از آب گرم کلات بیشترین نگاه‌ها به این چشمه است. این چشمه در حدود ۵۰ کیلومتری جنوب مشهد و در مسیر جاده قدیم مشهد به نیشابور و به طور دقیق تر به فاصله یک کیلومتری از جنوب این جاده و در موقعیت جغرافیایی N593811 E355914 واقع شده‌است.
آب این چشمه در فصولی همچون پاییز گرمای زیادی ندارد اما خواص معدنی آن پابرجاست.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “معرفی چشمه گراب مشهد با خواص درمانی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *