---------------------- ---------------------- ---------------------

مقایسه عوارض زایمان طبیعی با سزارین

همه ی پزشکان بر این باورند که عوارض زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین بسیار کمتر است و به همین دلیل زایمان سزارین فقط در مواقعی خاص و به توصیه ی پزشک باید انجام پذیرد.

مقایسه کلی سزارین با زایمان طبیعی

عوارض پس از زایمان طبیعی: ۰٫۰۹% ، عوارض پس از سزارین: ۲٫۷۳%

نیاز به انتقال خون در زایمان طبیعی: ۰٫۰۷% در سزارین: ۰٫۰۲%
نیاز به درآوردن رحم بعد زایمان طبیعی: ۰٫۰۱% در سزارین: ۰٫۰۹%
عوارض بیهوشی در زایمان طبیعی: ۰٫۲۱% در سزارین: ۰٫۵۳%
شوک بدلیل کم آبی بدن در زایمان طبیعی: ۰٫۰۲% در سزارین: ۰٫۰۱%
باز شدن بخیه ها در زایمان طبیعی: ۰٫۰۵% در سزارین: ۰٫۰۹%
تجمع خون در محل برش جراحی در زایمان طبیعی: ۰٫۲۷% در سزارین: ۱٫۳%
لخته شدن خون در سیاهرگ ها در زایمان طبیعی: ۰٫۰۳% در سزارین: ۰٫۰۶%
عفونت بعد از زایمان طبیعی: ۰٫۰۲% بعد از سزارین: ۰٫۰۶%

عوارض سزارین برای مادر چیست
عمل سزارین را میشود یک روش پزشکی دانست که زیر نظر متخصصین بسیاری در اتاق عمل انجام می شود.این عمل عوارض و خطرات بیشتری نسبت به زایمان طبیعی دارد.عوارضی که میتواند مادر را تهدید کند عبارتند از:
+ عفونت رحم
+ عفونت مثانه
+ آسیب به رحم
+ آسیب به دستگاه ادراری
+ اسهال
+ کمردرد
+ سر درد شدید
+ سوزش جای زخم سزارین
+ آسیب به بارداری بعدی
+ خطر جفت سر راهی در بارداری آینده
+ عفونت بخیه
+ مشکلات اضافه وزن
+ خطر چسبندگی جفت در بارداری بعدی
+ حساسیت به داروی بیهوشی
+ مشکلات تنفسی بر اثر بی هوشی
+ عفونت
+ نیاز به درآوردن رحم در بارداری بعدی بر اثر چسبندگی جفت
+ ایجاد لخته خون در عروق پا و عروق شکمی
+ چسبندگی رحمی
+ خونریزی شدید بر اثر چسبندگی جفت

شایان ذکر است نسبت این عوارض در بانوانی که اضافه وزن دارند بسیار بیشتر از بانوانی هست که وزن طبیعی دارند.

بیشتر بخوانید: در چه شرایطی باید عمل سزارین انجام داد

زایمان طبیعی یک فرایند طبیعی با عوارض کمتر:
زایمان طبیعی یک فرآیند کاملا طبیعی بوده که فقط به اقدامات پیشگیری و حمایتی نیاز دارد و نسبت به زایمان سزارین برای مادر، جنین و نوزاد مزایای بیشتری خواهد داشت.در زایمان طبیعی از روش بی حسی موضعی یا اپی دورال که در تمام زایمان های طبیعی بدون درد مثل هیپنوتیزم، زایمان در آب، طب سوزنی استفاده می گردد.

بی حسی موضعی:
آموزش نفس کشیدن طی ۸ الی ۱۰۰ جلسه به مادران کمک میکند تا در زمان انقباض های درد زایمان، واکنش درستی داشته باشند. به هنگام زایمان دهانه رحم باید ۱۰ سانتی متر باز شود، و زمانی که به اندازه ۴ سانتی متر باز شد به مادران اپیدورال تزریق می گردد، در این صورت مادران فقط دردهای اولیه را که اصلاً جدی و آزار دهنده نیست را متحمل می شوید. البته قبل از تزریق این ماده، داروهایی برای تحمل دردهای اولیه به مادران داده خواهد شد.ورزشهایی نیز هستند که با انجام آنها میتوان دردهای قبل از تزریق را کنترل کرد مانند ریلکسیشن، تمرین تنفسی و بعضی حرکات های ورزشی یوگا .مادر میتواند با تمرین این ورزشها به راحتی از دردهای الیه بکاهد یا این دردها را از بین ببرد.

بی حسی موضعی یا اپیدوال چگونه عمل میکند:

اپیدورال در خارج از لایه ای که مایع نخاعی را در بر گرفته تزریق می گردد. تزریق در این محل باعث میشود رشته های عصبی که درد را به مغز منتقل می کند از کار افتاده و مادر دردی احساس نکند.پس از ۲۰ دقیقه تزریق اثر خواهد گذاشت.تنها تفاوت مهم این است که طول زمان فاز دوم زایمان از زمان باز شدن کامل دهانه رحم تا زمان خروج جنین حدود ۲۵ دقیقه نسبت به حالت بدون بی حسی بیشتر میشود. ریسک عوارضی چون عفونت ، تجمع خون و آسیب های عصبی در محل تزریق بسیار نادر میباشد.
عوارض زایمان طبیعی برای مادر:

+ اپیزیوتومی:
اپیزیوتومی به برشی گفته میشود که در ناحیه عضلانی بین واژن و مقعد ایجاد می گردد و قبل از انجام برش بیحسی موضعی داده می شود.اگر ماما یا پزشک تشخیص دهد که نیاز به گشاد کردن واژن به وسیله برش وجود دارد، این کار را انجام می دهد که سبب آسان تر شدن زایمان وجلوگیری از پارگی های شدید می شود. استفاده از این روش ممکن است در زایمان اول ودوم لازم باشد. این برش به دو صورت خط وسط و جانبی ایجاد میشود.معمولاً ۱ تا ۳ هفته طول می کشد اپیزیوتومی ترمیم شود و با عوارضی همچون خونریزی، عفونت و درد از هم گسیختگی زخم همراه است.

+ عفونت:
عفونت در محل اپیزیوتومی (بخیه بین مقعد و واژن) یا عفونت لگنی در صورت طول کشیدن زمان زایمان یا طولانی شدن پارگی پیش از موعد کیسه آب اتفاق میوفتد.

+ جمع شدن خون در محل پارگی:
خونریزی هایی که رخ میدهد باید تخلیه شود و اگر پزشک در این کار موفق نباشد تجمع خون در محل پارگی اتفاق میوفتد.

+ آسیب های زایمانی:
در بررسی گروهی از زنان ۲ ماه پس از زایمان طبیعی، مشاهده شد که آنها نسبت به خانم هایی که زایمان سزارین انجام داده اند، به میزان بیشتری دچار مشکلات ادراری و درد هنگام نزدیکی و اجابت مزاج گشته اند.

+ خونریزی پس از زایمان:
این اتفاق زمانی رخ میدهد که زمان زایمان طولانی شود و رحم به طور طبیعی جمع نشود یا سر جنین در داخل لگن وپارگی رحم گیر کند.

+ اختلال عملکرد کف لگن:
در زایمان های سخت، بدلیل تحت فشار قرارگرفتن وآسیب عضلات، اعصاب و بافت های لگنی، موجب افتادگی مثانه و یا بی اختیاری ادراری در مواقع استرس می شود.

+ آسیب به اعصاب پا:
این عارضه در اثر طولانی قرارگرفتن پاها روی تخت زایمان، در زایمان های سخت ایجاد می شود که معمولاً درعرض ۶ ماه بهبود می یابد.

+ نارسایی دهانه رحم:
اگر دهانه رحم در زمان زایمان آسیب ببیند، ممکن است در بارداری های بعدی ، رحم نتواند بخوبی جنین را نگه دارد.
عوارض زایمان طبیعی برای جنین:

+ آسیب به جنین:
خطر عفونت جنین هم در زایمان های طولانی زیاد می شود و ممکن است در اثر استفاده از وسایل کمکی جهت خروج سر ( انبر فورسپس یا وکیوم )، آسیب های جنینی ایجاد گردد. حالت ورم سر جنین؛ ممکن است در اثر قرار گرفتن طولانی مدت سر در کانال زایمان بوجود آید.

+ گیر کردن شانه جنین:
در زنانی که قد کوتاهی دارند یا دیابت بارداری دارند یا مشکلات لگنی قبلی داشته اند و یا موقع استفاده از وسایل کمکی برای خروج سر جنین ( فورسپس یا وکیوم )، احتمال گیر کردن شانه جنین حین خروج از واژن وجود دارد، که می تواند سبب آسیب های واژن و خونریزی بعد از زایمان گردد، همچنین ممکن است در جنین آسیب های شانه و اعصاب بازویی را ایجاد کند. اگر چه در سال اول زندگی درمان می شود ولی حالت ناخوشایندی است. البته تکنیک هایی وجود دارد که می توان ضمن زایمان طبیعی از این مسئله جلوگیری کرد.

 

منبع:نی نی پلاس

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مقایسه عوارض زایمان طبیعی با سزارین”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *