---------------------- ---------------------

مهلت تعویض کارت ملی هوشمند تمدید نمیشود

حمید درخشان‌نیا : برای ثبت نام کارت ملی هوشمند تنها تا پایان سال ۹۶ فرصت باقیست و این فرصت به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد.

رئیس سازمان ثبت‌ احوال کشور گفت در آیین افتتاح ایستگاه سیار خدمات کارت هوشمندی ملی در موسسه خیریه جامع سالمندان استان مرکزی و در جمع خبرنگاران با اشاره به سوم دی که به عنوان روز ملی ثبت احوال و اول تا هفتم دی که هفته ثبت‌احوال نامگذاری شده است، اعلام نمود: روز ملی ثبت‌احوال یادآور تلاش صدساله برای ثبت‌احوال در کشور میباشد. برای اولین بار از سال ۱۲۹۷هویت در ایران به صورت رسمی و نوین به ثبت رسید و امروز شاهد ثبت نوین و الکترونیکی کلیه احوال در این سازمان می باشیم.

وی با اظهار اینکه کارت هوشمند ملی یکی از نشانه‌های عملکرد الکترونیکی ثبت‌احوال در کشور است , توضیح داد:در این کارت کلیه مشخصات بیومتریک افراد اعم از تصاویر، اثر انگشت و امضای الکترونیکی وجود دارد.تاکنون بیش از ۳۰ میلیون کارت ملی هوشمند در کشور صادر شده است. این پروژه برای حدود ۶۰ میلیون ایرانی بالای ۱۵ سال تدوین شده و باید تا پایان سال ۱۳۹۷ به اتمام برسد.

ایستگاه سیار کارت ملی هوشمند
درخشان‌ نیا ادامه داد: جهت سرعت بخشیدن در صدور کارت و دقت کار و افرادی که توانایی مراجعه به مراکز ثبت‌ نام و صدور کارت هوشمند ملی را ندارند ایستگاه سیار راه‌اندازی شده است. تعداد این ایستگاه ها ۱۰۰ ایستگاه میباشد که تمامی آنها فعال هستند و طبق برنامه‌ریزی انجام شده این تعداد ایستگاه به ۸۰۰ ایستگاه افزایش خواهد یافت تا در کلیه روستاها و نقاط دور دست خدمات ارائه کنند.
چه افرادی باید کارت ملی را تعویض کنند
رئیس سازمان ثبت‌ احوال کشور با بیان اینکه در هر ایستگاه دو نفر مشغول به خدمات رسانی هستند، تصریح نمود: افرادی که تا پایان سال ۸۹ کارت ملی قبلی را دریافت کرده‌اند ملزم به تعویض کارت و دریافت کارت هوشمند ملی هستند چراکه تا پایان سال، کارت قبلی آنها از اعتبار ساقط می شود و عدم دریافت کارت ملی هوشمند و نبود هیچ گونه ابزار هویتی مانعی برای انجام امور آنان خواهد بود.معاون وزیر کشور تاکید نمود فرصت دریافت کارت ملی هوشمند تا پایان سال ۹۶ میباشد و به هیچ وجه تمدید نمی‌شود.
رئیس سازمان ثبت‌ احوال کشور ادامه داد: در حال حاضر حدود ۲۰ میلیون نفر باید تا پایان سال جاری کارت ملی خود را تعویض کنند و حدود هفت میلیون نفر از واجدین شرایط نیز می‌توانند برای سال ۹۷ اقدام به تعویض و دریافت کارت کنند.
تعویض شناسنامه ضرورتی ندارد
درخشان‌نیا در خصوص تعویض شناسنامه نیز اعلام نمود:افرادی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شناسنامه دریافت کرده‌اند نیاز نیست شناسنامه خود را تعویض نمایند.مگر در مواردی که شناسنامه آسیب دیده یا گم شده باشد، اما دریافت کارت هوشمند ملی امری الزامی بوده و فرصت تعویض تنها تا پایان سال جاری میباشد.
آمار طلاق و ازدواج سال ۹۶
درخشان‌نیا در خصوص تعداد ازدواج و طلاق ثبت شده در کشور در ۹ ماهه نخست سال ۹۶ اعلام نمود: در ۹ ماهه نخست سال ۹۶، ۴۸۱ هزار و ۸۰۹ مورد ازدواج و ۱۳۳ هزار و ۳۶۶ واقعه طلاق در کشور ثبت شده است.

درخشان‌نیا اضافه کرد: همچنین در این بازه زمانی یک میلیون و ۱۳۸ هزار و ۲۴۶ کودک متولد شده که شامل ۵۸۶ هزار و ۲۰۵ مورد تولد پسر و ۵۵۲ هزار و ۴۱ مورد تولد دختر مباشد. براین اساس به ازای هر ۱۰۰ دختر ۱۰۶ پسر متولد شده است و میانگین سن مادران در تولد اول ۲۸ سال و ۱۰ ماه و پدران ۳۱ سال به ثبت رسیده است.وی ادامه داد: ۱۰۷۶ مورد از ازدواج های ثبت شده در ۹ ماهه نخست سال مربوط به زنان بالای ۶۰ سال و ۷۸۱۲ ازدواج مربوط به مردان بالای ۶۰ سال بوده است.
تعداد فوت در سال ۹۶
رئیس سازمان ثبت‌احوال کشور تعداد فوت طی ۹ ماهه اول سال ۹۶ را ۲۷۶ هزار و ۳۹۲ مورد عنوان کرد و گفت: نرخ عمومی مرگ در کشور ۴٫۷ و شایع‌ترین علل مرگ بیماری قلبی و عروقی، سرطان‌ها، تومورها، بیماری دستگاه تنفسی و حوادث غیرعمدی میباشد.

منبع:ایسنا

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مهلت تعویض کارت ملی هوشمند تمدید نمیشود”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *