---------------------- ---------------------- ---------------------

مهمترین روزها و اعمال ماه ربیع الاول

ربیع الاول به معنای بهار ماه ها است.میلاد حضرت محمد (ص) در این ماه بوده و نشانه ای از برکات خداوند در این ماه میباشد.بر مسلمین جهان واجب است که شکر گذار این نعمت بوده و اعمال این ماه را بجا آورند.
اعمال روزها و شبهای مهم ماه ربیع الاول:
اعمال شب اوّل:
این شب مزین شده است با نام “لیله المبیت” ، و این نامگذاری به علت رویداد یک حادثه مهمّ تاریخى در این شب میباشد و آن این است که در سال سیزدهم بعثت، زمانی که رسول اکرم (ص) قصد هجرت از مکه به مدینه را داشت، از شهر خارج شد و در “غار ثور” پنهان گردید و حضرت على(ع) براى اغفال دشمنان، فداکارانه در بستر رسول خدا(ص) خوابید و آیه شریفه «وَ مِنَ النّاسِ مَنْ یَشْرِى نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللّهِ وَ اللّهُ رَءُوفٌ بِالْعِبادِ ؛ بعضى از مردمِ (با ایمان و فداکار) جان خود را در برابر خشنودى خدا مى فروشند و خداوند نسبت به بندگان مهربان است»در حقّ آن حضرت نازل شد.
سال هجرت رسول خدا(ص) مبدأ تاریخ مسلمانان است و تحوّلى عظیم در جهان اسلام به وقوع پیوست.اعمال این شب عبارتند از :
+ روزه گرفتن به شکرانه سلامتی پیامبر اعظم و امیرمۆمنان از گزند کفار و مشرکان در اول ربیع‏الاول.
+ خواندن زیارت حضرت محمد(ص) و علی (ع) در این روز.
اعمال روز هشتم:
در این روز در ماه ربیع الأوّل، سال ۲۰۶، شهادت امام حسن عسکرى(ع) طبق روایتى واقع شده است و از همان روز، امامت حضرت مهدی، حجّه بن الحسن ـ عجّل الله تعالى فرجه الشریف ، آغاز گردید.در این روز شایسته است زیارت امام حسن عسکری (ع)خوانده شود.
اعمال روز دهم :
روز دهم ربیع الاول ، روز ازدواج رسول خدا(ص) با حضرت خدیجه کبرى(ع) است در حالى که پیامبر اکرم(ص) ۲۵ ساله بود و حضرت خدیجه(ع)۴۰ سال داشت. به همین مناسبت روزه این روز به عنوان شکرگزارى مستحب شمرده میشود.
اعمال روز دوازدهم:
این روز مطابق نظر مرحوم شیخ کلینى و مسعودى و همچنین مشهور میان اهل سنّت، روز ولادت با سعادت پیامبر اسلام(ص)است.همچنین در این روز، حضرت محمد(ص) بعد از ۱۲ روز طی مسیر از مکّه تا مدینه ، وارد مدینه گردید.و نیز روز انقراض دولت بنى مروان در سال ۱۳۲ میباشد.
اعمال زیر ، اعمال مستحب در این روز به شکرانه انقراض دولت اموی میباشد:
+ روزه گرفتن.
+ دو رکعت نماز مستحبی که در رکعت اول بعد از حمد، سه بار سوره کافرون و در رکعت دوم بعد از حمد سه بار سوره توحید خوانده می‏شود.
اعمال روز چهاردهم:
در سال ۶۴ در چنین روزى، یزید بن معاویه به هلاکت رسید.وى پس از سه سال و نُه ماه خلافت که همراه با جنایات زیادی بود ،که مهمترین آن واقعه کربلا و شهادت امام حسین(ع ) و یارانش مى باشد ، در سى و هفت سالگى در منطقه “حوران” زندگى ننگینش به پایان رسید جنازه اش را در دمشق دفن کردند ولى اکنون اثرى از او نمیباشد.شیعیان این روز را بر خود مبارک می دانند و شکر حق تعالى بر این نعمت عظمى ادا میکنند و بعضى روزۀ این روز را سنّت دانسته‌اند.
اعمال شب هفدهم:
طبق روایات مشهور شیعه شب هفدهم ربیع الاول ، شب ولادت حضرت محمد(ص) است و شب بسیار مبارکى محسوب میگردد.اعمال این شب عزیز عبارتند از:
+ غسل به نیّت روز هفدهم ربیع الاوّل.(فلاح السائل، صفحه ۶۱ )
+ روزه ،که براى آن فضیلت بسیار نقل شده است، از جمله در روایاتى از ائمه معصومین(ع) آمده است: کسى که روز هفده ربیع را روزه بدارد، خداوند براى او ثواب روزه یکسال را مقرّر مى فرماید.(اقبال، صفحه ۶۰۳ )
+ صدقه دادن، احسان نمودن و خوشحال کردن مۆمنان و به زیارت مشاهد مشرّفه رفتن.(همان مدرک )
+ زیارت رسول خدا(ص) از دور و نزدیک در روایتى از آن حضرت آمده است: هر کس بعد از وفات من، قبرم را زیارت کند مانند کسى است که به هنگام حیاتم به سوى من هجرت کرده باشد، اگر نمى توانید مرا از نزدیک زیارت کنید، از همان راه دور به سوى من سلام بفرستید ،که به من مى رسد.(همان ص ۶۰۴)
+ زیارت امیر مۆمنان، على(ع) نیز در این روز مستحب میباشد با همان زیارتى که امام صادق(ع) در چنین روزى کنار ضریح شریف آن حضرت(ع) وى را زیارت کرد.(همان مدرک، صفحه ۶۰۸ ) (این زیارت در بخش زیارات، مفاتیح آمده است).
+ تکریم، تعظیم و بزرگداشت این روز بسیار بجاست، مرحوم «سیّد بن طاووس»، در اقبال، در تکریم و تعظیم این روز به خاطر ولادت شخص اوّل عالم امکان و سرور همه ممکنات حضرت محمد(ص) سفارش بسیار نموده است.بنابراین، سزاوار است مسلمین با برپایى جشن ها و تشکیل جلسات، هرچه بیشتر با شخصیّت نبىّ مکرّم اسلام(ص)سیره و تاریخ زندگى او آشنا شوند و از آن، براى ساختن جامعه اى اسلامى و محمّدى استفاده کنند.همچنین یکسال قبل از هجرت رسول خدا(ص)، در چنین شبى معراج آن حضرت صورت گرفت.
روز هفدهم:
همان گونه که ذکر شد در بین علماى امامیّه این روز مشهور به، روز ولادت با سعادت رسول خدا (ص) است و معروف آن است که ولادتش در مکه معظّمه، به وقوع پیوسته است، و زمان ولادتش هنگام طلوع فجر، روز جمعه، سنه عام الفیل بوده است.(عام الفیل سالى است که ابرهه با لشکرش که بر فیل سوار بودند به قصد تخریب کعبه آمد، ولى همگى نابود شدند).همچنین در چنین روزى در سال ۸۳ هجرى قمرى، ولادت امام صادق(ع) واقع شده است و از این جهت نیز اهمیت این روز دو چندان میشود.سزاوار است، همه علاقه مندان مکتب اهل بیت(ع) این روز و این ماه را ارج نهند و گرامی بدارند.

 

برگرفته از بیتوته

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مهمترین روزها و اعمال ماه ربیع الاول”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *