---------------------- ---------------------

مهم ترین عامل و درمان لکه ی سفید بر روی ناخن چیست؟

مجله ی قو :شاید تلاش کرده باشید لکه‌ی سفید ناخن را از روی سطح ناخن بخراشید، اما متوجه شوید که این نقاط سفید رنگ، قسمتی از بافت ناخن‌ها و نشانه کمبود کلسیم یا روی است.

شایع‌ترین عامل به وجود آمدن این نقاط که می‌تواند هم روی انگشتان دست‌ها و هم روی انگشتان پاها ایجاد شود، وضعیتی است که از آن به عنوان Leukonchia نام برده می‌شود. اگرچه به نظر می‌رسد با توجه به نام آن، ابتلا به این وضعیت، نشان‌دهنده اختلالی جدی باشد، اما معمولاً ایجاد چنین تغییری در سطح ناخن‌ها، به منزله ابتلا به یک بیماری خطرناک نمی باشد. برخلاف آنچه تصور می‌شود، کمبود کلسیم یا روی هیچ نقشی در ایجاد این نقاط سفید رنگ در سطح ناخن‌ها ندارند.

در حقیقت، ایجاد این تغییرات در سطح ناخن، نشانه ضربه‌ای است که روی ناخن وارد شده است. شاید فکر کنید در روزهای گذشته اصلاً هیچ اتفاقی برایتان نیفتاده است که موجب آسیب‌دیدگی ناخن‌هایتان شده باشد، اما به این نکته توجه کنید که ناخن‌ها به کندی رشد می‌کنند، بنابراین ممکن است ضربه یا ضربه‌هایی هفته‌ها پیش از اینکه این نقاط سفید رنگ در سطح ناخن‌ها ظاهر شده باشند، به بافت ناخنتان آسیب رسانده است.
اگر چنین تغییراتی در سطح همه ناخن‌ها ایجاد شده باشد، به این معنی است که عوامل دیگری مانند سیروز کبدی، کم خونی، بیماری‌های قلبی، دیابت یا بیماری‌های کلیوی در بروز تغییرات، تأثیرگذار بوده‌اند و باید به دکتر مراجعه کنید.

علاوه بر این، ایجاد این لکه‌های سفید بر روی بافت ناخن می‌تواند نشانه وجود عفونت خفیف در بدن یا ابتلا به آلرژی باشد یا حتی از عوارض جانبی مصرف داروهای خاص باشد. اگر چه عوامل مختلفی در ایجاد این تغییرات نقش دارند، اما در هر صورت، اگر شما هم به تازگی متوجه ایجاد نقاط سفید رنگی روی ناخن‌هایتان شده‌اید، بهتر است بدانید به هیچ درمانی نیاز ندارید و به تدریج با رشد ناخن‌ها این لکه‌ها بالاتر آمده و با کوتاه کردن ناخن‌ها از بین می‌روند و تا وقتی که دوباره ضربه‌ای به ناخن‌ها وارد نشود اثری از آن‌ها ایجاد نخواهد شد.

باید توجه داشت تنها در صورتی که روی یک یا تعدادی از ناخن‌ها این نقاط دیده شوند، می‌توان گفت این تغییرات ناشی از وارد شدن ضربه به ناخن‌ها است، ولی اگر چنین تغییراتی در سطح همه ناخن‌ها ایجاد شده باشد، به این معنی است که عوامل دیگری مانند کم خونی، بیماری‌های قلبی، دیابت، سیروز کبدی، یا بیماری‌های کلیوی در بروز تغییرات، تأثیرگذار بوده‌اند و باید به پزشک مراجعه شود.
منبع:دکترمن

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مهم ترین عامل و درمان لکه ی سفید بر روی ناخن چیست؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *