---------------------- ---------------------

نظافت وسایل حمام را جدی بگیرید

حمام به جهت هوای گرم و مرطوبی که دارد محل خوبی برای رشد قارچها و باکتری ها است، هرچند حمام منظم توصیه میشود اما باید به نظافت حمام و وسایل داخل حمام نیز توجه ویژه ای شود.در ادامه راه هایی برای نظافت حمام و وسائل داخل حمام را میخوانید…

اسفنج تن‌شویی:
کشیدن اسفنج با الیاف طبیعی روی پوست ،در حمام، احساس لذتبخشی ایجاد می‌کند اما طبق تحقیقات صورت گرفته در سال ۱۹۹۴ ، ثابت شد اسفنج با الیاف طبیعی، محل بسیار خوبی برای تجمع انواع باکتری‌هاست.متاسفانه بیشتر افراد بعد از استفاده از اسفنج آن را خیس در محیط گرم و مرطوب حمام رها می‌کنند در حالی که این فضا محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها بوده و استفاده از این اسفنجها میتواند باعث ایجاد ناراحتی های پوستی میشود.
اگر قصد دارید از الیاف طبیعی استفاه کنید بدون آنکه دچار مشکلات پوستی شوید، بعد از هر بار حمام ، اسفنج را کاملا بفشارید و در محیطی خشک قرار دهید تا آبش گرفته شود. دقت کنید که بعد از چندین بار استفاده از اسفنج باید آن را دور بیندازید و اسفنج جدیدی جایگزین کنید.

بهداشت وسایل حمام

پرده حمام:
در بعضی از حمام ها برای زیبا کردن محیط حمام و جداسازی دوش از رختکن از پرده ی حمام استفاده میشود که باید به تمیزی آن توجه کرد.با یک نگاه به پایین پرده متوجه خواهید شد پایین پرده از بالای آن کثیف تر است و این به علت تماس پرده با کف حمام و آب و کف میباشد. ابتدا سعی کنید قد پرده را کوتاه کنید که دیگر با کف حمام ارتباط نداشته باشد و پس از هر بار حمام ، آن را باز نموده و در هوای آزاد آویزان کنید تا خشک شود. اگر نمیتوانید بعد از هربار حمام پرده را باز کنید حداقل در حمام پرده را جمع نکنید و بگذارید باز بماند تا سریعتر خشک شود.هتر است در حمام را باز بگذارید تا از گرما و رطوبت حمام کاسته شود و در نتیجه پرده هرچه سریعتر خشک شود.
از پرده های نخی استفاده کنید زیرا میتوانید آنها را در ماشین لباسشویی با حرارت بالا بشویید.بعد از یکسال پرده دوش باید تعویض شود.

بهداشت وسایل حمام

کیسه و لیف حمام :
لیف خیس و صابونی فضای خوبی برای رشد میکروب‌ها می باشد و معمولا بیشتر افراد بعد از استفاده از لیف آن را کنار وان یا دوش جا می‌گذارند.محیط حمام مرطوب و گرم است و هوا در آن جریان ندارد و مکان مناسبی برای تجمع میکروب‌ها میباشد.برای اینکه از انتقال میکروب و باکتری ها از طریق لیف به پوست خود جلوگیری کنید میتوانید هرچند وقت یکبار لیفتان را عوض کنید یا مرتب آن را با آب جوش بشویید.

بهداشت وسایل حمام

لیف های فانتزی :
لیف‌های فانتزی معمولا توسط دختر خانم ها استفاده میشود و جنس آنها از پلاستیک و به شکل گل میباشند، نکته ی قابل توجه این است که این لیفها نیز باید مانند لیفهای سنتی پس از استفاده خوب خشک شوند.
پس از هر بار استفاده لیف را خوب آب کشیده تا صابون و شامپو بین روزنه‌هایش باقی نماند و آن را بیرون از حمام آویزان کنید تا خشک شود. سعی کنید لیف خود را نهایتا هر ۲ ماه یکبار عوض کید.

بهداشت وسایل حمام

حوله:
حوله وسیله ای ضروری برای خشک کردن بدن میباشد اما هیچگاه نباید از حوله ی نمدار برای خشک کردن بدن استفاده شود زیرا میتواند باکتری ها را به پوست انتقال دهد.
توصیه میشود پس از هربار حمام ، حوله را در فضای باز یا حوله خشک کن پهن کنید تا خشک شود.حوله باید هفته ای یکبار شسته شده و سالی یکبار تعویض گردد. بهتر است پس از استفاده از حوله آن را جایی قرار دهید که نور خورشید به آن بتاید.

بهداشت وسایل حمام

سر دوش حمام :
نتایج به دست آمده از تحقیقات نشان میدهد سردوش حمام عامل انتقال بیماری کروهن است.
سردوش حمام بهترین مکان برای رشد قارچ‌هاست و تحقیق دیگری که در آمریکا انجام شد نشان داد میزان باکتری‌هایی که عامل عفونت‌های تنفسی است، در دوش حمام صد برابر بیشتر از سایر سرشیرهای آب در منزل میباشد.
برای پیشگیری، آب داغ را با فشار قبل از حمام باز بگذارید تا قارچ‌های داخل سوراخ‌ها شسته شوند و هفته‌ای یکبار سردوش حمام را ضدعفونی کنید.

بهداشت وسایل حمام

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “نظافت وسایل حمام را جدی بگیرید”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *