---------------------- ---------------------- ---------------------

نظر وزیر خارجه آمریکا درباره غنی سازی اورانیوم برای ایران

مایک پمپئو روز جمعه در مصاحبه با VOA (صدای آمریکا) گفته که به نظر او غنی سازی اورانیوم یا داشتن تأسیسات پلوتونیوم برای ایران مناسب نیست.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «در خصوص استفاده از مواد هسته‌ای، فکر نمی‌کنیم که برای ایران مناسب باشد که مواد شکافت پذیر هسته‌ای تولید کند یا به غنی سازی اورانیوم بپردازد و یا تأسیسات پلوتونیوم داشته باشد.»

وی افزود: «اگر آن‌ها برنامه صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای می‌خواهند، بسیار خوب، می‌توانند آن مواد را وارد کنند. کشور‌های دیگر هم همین کار را می‌کنند. این روشی است که بسیاری از کشور‌ها در سراسر جهان، آن را به کار می‌گیرند.»

پمپئو ادامه داد: «برای اینکه به این هدف برسیم و آسوده‌ خاطر شویم که اوضاع همین‌طور است، بایستی بازرسی انجام شود. این بازرسی‌ها، بازرسی از اماکن نظامی و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و تمامی اماکنی که در نسخه‌های قبلی برنامه هسته‌ای ایران دخالت داشته‌اند را شامل می‌شود.»

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از این مصاحبه مدعی شد دولت ترامپ به دنبال براندازی نظام ایران نیست بلکه به دنبال «تغییر رفتار مسئولان در ایران» می باشد.

او در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا دولت آمریکا از «گروه‌های معارض» ایرانی که در ایالات متحده و اروپا هستند حمایت می‌کند گفت: «بله. تا وفتی که آن‌ها در مسیر همان اهداف ما حرکت کنند [از آن‌ها حمایت می‌کنیم.] من گاهاً شاهد بوده‌ام که این مسئله درباره بعضی از این گروه‌ها (بعضی از این گروه‌های کوچک‌تر) صادق نیست. ما نمی‌خواهیم که آن‌ها هم به دنبال تغییر نظام ایران باشند.»

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “نظر وزیر خارجه آمریکا درباره غنی سازی اورانیوم برای ایران”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *