---------------------- ---------------------

همه چیز در مورد وارفارین یا کمادین

وارفارین ( Warfarin ) چیست و چگونه عمل میکند؟
وارفارین که با نام تجاری کمادین (Coumadine ) به فروش میرسد دارویی است که باعث سهولت گردش خون در رگها میشود و در نتیجه از لخته شدن خون در رگها جلوگیری میکند.معمولا این دارو در مواردی که احتمال ترومبوز(ایجاد لخته ی خون در عروق) یا آمبولی عروقی(توده متحرک داخل عروق) بالا است مانند پس از جراحی قلب باز، سکته مغزی و … تجویز می گردد.ویتامین k در بدن انسان باعث انعقاد خون میشود که وارفارین با اختلال در فعالیت این ویتامین از ایجاد لخته ی خون در عروق پیشگیری می کند.گاهی به اشتباه این دارو را به عنوان یک داروی رقیق کننده ی خون معرفی می کنند اما وارفارین رقیق کننده ی خون نیست و تنها از ایجاد لخته ی خون پیشگیری میکند و حتی اگر قبل از مصرف وارفارین لخته ی خون ایجاد شده باشد با مصرف این دارو از بین نمیرود.

این دارو به شکل قرصهای نیم میلی گرمی تا ۷٫۵ میلی گرمی میباشد.

نحوه مصرف وارفارین یا کمادین
همیشه بهترین نحوه ی مصرف هر دارویی را پزشک معالج تعیین می کند اما در صورتی که فکر میکنید مقدار تجویز شده زیاد یا کم است حتما با پزشک خود مشورت کنید،نحوه ی مصرف این دارو به طور معمول برای بزرگسالان در هنگام شروع مصرف یک قرص ۵ تا ۱۰ میلی گرمی و یکبار در روز به مدت ۲ تا ۴ روز میباشد و در ادامه درمان نگهدارنده میزان دوز روزانه بر اساس PT یا INR (نوعی آزمایش اختلال در جریان خون) زیاد یا کم میشود و در افراد پیر یا ناتوان و دچار سوءتغذیه یکبار در روز یک قرص ۲٫۵ میلی گرمی و در ادامه درمان نگهدارنده با دوز ۲٫۵ تا ۷٫۵ میلی گرم میباشد که گاهی میتواند تا دوز ۱۰ میلی گرم نیز افزایش یابد.وارفارین باید در ساعت مشخصی از شبانه روز مصرف شود تا مصرف دارو منظم گردد و سطح دارو در خون ثابت باشد تا نتیجه مطلوب حاصل گردد.بطور معمول توصیه می شود وارفارین را عصر ها (حدود ساعت ۱۸) مصرف نمایید.
اگر یک نوبت مصرف دارو را فراموش شد به محض اینکه بخاطر آوردید، دارو را مصرف نمایید.اگر زمان زیادی از نوبت فراموش شده گذشته بود و زمان چندانی به نوبت بعدی نمانده بود دارو را مصرف نکنیدو از نوبت بعدی منظم آن را مصرف نمایید..توصیه میشود اگر نوبتی را فراموش کردید در هنگام آزمایش خون بعدی نوبتهای فراموش شده را ، به پزشک خود اطلاع دهید.

زمان تاثیر داروی وارفارین ( Warfarin )
اثر دارو ظرف ۲۴ الی ۴۸ ساعت شروع می شود و طول مدت اثر دارو ۲ تا ۳ روز میباشد.

عوارض مصرف وارفارین یا کمادین
+ کبودی یا درد انگشتان پا
+ ادرار کدر یا تیره که گاهی ممکن است با درد همراه باشد
+ زخم یا لکه‌های سفید در دهان
+ گلودرد
+ تب و لرز
+ تورم پا و ساق پا
+ خستگی
+ افزایش وزن غیرعادی
+ زردی چشم‌ها یا پوست
+ خونریزی خارجی مانند خو‌ریزی از لثه‌ها هنگام مسواک‌ زدن،کبودی وسیع بدون ضربه،خون دماغ ، خونریزی شدید و غیرعادی از بریدگی‌ها، خونریزی شدید و غیرعادی در خانمها هنگام عادت ماهیانه.
+خونریزی داخلی

نکته :خونریزی از قسمتهای مختلف بدن شایع ترین عوارض مصرف وارفارین محسوب میشود، رعایت موارد زیر میتواند تا حدودی از رخ دادن این عوارض پیشگیری کند:
+ خودداری نمودن از انجام فعالیتهای شدید
+ استفاده از مسواک نرم
+ دقت بیشتر در استفاده از اجسام برنده و تیز

عوارض ناشابع مصرف وارفارین:
+ اسهال
+ یرقان (زردی)
+ ریزش مو
+ تهوع و استفراغ
+ نکروز پوست
+ جوش
+ سندرم انگشت ارغوانی

نکاتی که در هنگام مصرف وارفارین باید بدانید:
+ مصرف وارفارین، مراجعه به پزشک و آزمایشات خون را منظم انجام دهید، ساخت یک جدول زمان بندی میتواند به شما کمک کند.
+ در صورت مصرف دارویی دیگر پزشک خود را مطلع سازید همچنین پیش از شروع، تغییر یا قطع هر گونه دارو، مکمل یا محصولات گیاهی با پزشک خود مشورت کنید.
+ از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید
+ در رژیم غذایی خود و مصرف غذاهای حاوی ویتامین K مانند سبزیجات برگ سبز تغییرات زیادی ایجاد نکنید، تغییر رژیم غذایی و کم و زیاد شدن ویتامین k میتواند بر INR تاثیر بگذارد.
+ مصرف این دارو در بارداری ممنوع است در نتیجه اگر باردار شده‌ اید یا تصمیم به باردار شدن دارید، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.
+ همیشه به میزان کافی وارفارین در منزل و هنگام سفر با خود داشته باشید و سعی کنید قبل از تمام شدن دارو آن را از داروخانه تهیه نمایید.
+ در صورت مراجعه به هر پزشک دیگر و به خصوص دندانپزشک ، حتماً پزشک را از مصرف وارفارین مطلع سازید.
+ بدون مشورت با پزشک نباید مصرف وارفارین قطع شود و یا تغییری در میزان مصرف آن بودجود آید.
+ وارفارین را دور از دسترس اطفال قرار دهید.
+ وارفارین در زمان شیردهی باید زیرنظر پزشک و بااحتیاط مصرف شود.

تداخل دارویی وارفارین با سایر داروها
+ داروهای ضد انعقاد میتواند اثر وارفارین را افزایش دهد.
+ داروهای استامینوفن،آندروژن ها، بتابلاکرها، کلرپروپامید،کلوفیبرات،کورتیکواستروئیدها، سیکلوفسفامید، اریترومایسین، فلوکونازول،جم فیبروزیل،گلوکاگون، فنی توئین،ایزونیازید،واکسن ویروسی آنفولانزا،سولفونامیدها،کتوکونازول،میکونازول،پروپوکسی فن،کینولون ها،استرپتوکیناز، تاموکسی فن، هورمون های تیروئیدی و اوروکینازها میتوانند ریسک خونریزی بر اثر وارفارین را افزایش دهند.
+ داروهای آمیودارون، کلرامفنیکل، سایمتیدین، لوواستاتین، مترونیدازول، امپرازول، کوتری موکسازول، و سولفی پیرازون ها میتوانند با کند کگردن متابولیسم کبدی وارفارین اثر آن را افزایش دهند.
+ تداخل مصرف وارفارین با سولفونیل اوره ها میتواند باعث کاهش بیش از حد قند خون شود.

منابع:داروبانک
ویکی پدیا
پزشکان بدون مرز
گردآوری و باز نشر: مجله ی اینترنتی قو

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “همه چیز در مورد وارفارین یا کمادین”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *